Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Agropolitika
Gausi išmokas – privalėsi laikytis ir darbuotojų apsaugos reikalavimų
Asociatyvi shutterstock.com nuotr.

Vilnius. Strateginį planą tobulinanti Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) teigia, kad, be kitų numatomų pokyčių, yra ir dar viena naujiena: paramos gavėjai bus įpareigoti laikytis darbo teisės ir darbuotojų apsaugos reikalavimų.

Antrąjį Strateginio plano keitimų paketą penktadienį nuotoliniame Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidiumo posėdyje pristatė ŽŪM Europos Sąjungos reikalų ir paramos politikos departamento patarėjas Dainius Stravinskas.

Pasak jo, naujovė yra strateginių planų reglamento nuostata, kuri numato, kad vėliausiai iki 2025 m. sausio 1 d. valstybės narės turi nusistatyti socialinės paramos sąlygas (SPS).

Bioversija m7 2024 11 19

„Mes neoficialiai tai vadiname dešimtuoju GAAB. Neskubėjome, bet 2025 m. artėja, norime šiame keitime aprašyti, kad įsigaliotų nuo 2025 metų“, – kalbėjo D. Stravinskas.

Jo teigimu, socialinės paramos sąlygos liečia tris ES direktyvas dėl darbo apmokėjimo, nelegalaus darbo ir darbo apskaitos. Nors už šių sričių pažeidimus atsakomybė numatyta atitinkamuose teisės aktuose, tačiau dabar tai tampa privaloma, kaip kiti GAAB, ir tiesioginių išmokų arba išmokų už plotus kaimo plėtros priemonėse gavėjams.

Už SPS pažeidimus bus mažinama tiesioginių išmokų arba išmokų už plotus suma. SPS kontrolę numatoma vykdyti pasitelkiant kompetentingų institucijų (Valstybinės darbo inspekcijos, Valstybinės mokesčių inspekcijos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos) sprendimus.

„Mes dar tik diskutuojame viduje ir su ekspertais dėl sankcijų dydžių. Tai nusistato kiekviena valstybė narė, todėl Reglamente dydžiai nenumatyti, stengsimės, kad sankcijos būtų kuo įmanoma mažesnės. Ar procentinės, ar sulygintos su dabar esančiomis už konkrečius pažeidimus Administracinės teisės pažeidimų kodekse. (...) Sankcijų dydžiai bus nustatomi taisyklėse ir, be abejo, kai turėsime konkrečius, rodysime ir su jumis diskutuosime“, – LŽŪBA prezidiumo nariams teigė D. Stravinskas.

ŽŪM atstovo teigimu, vis dėlto mūsų šalyje tai nėra tokios opios problemos kaip, pavyzdžiui, Prancūzijoje ar Ispanijoje, iš kur realiai ir atkeliavo siūlymas strateginiuose planuose taikyti socialinės paramos sąlygas.

Aptariant kitus Strateginio plano keitimus, tiek LŽŪBA prezidentas Eimantas Pranauskas, tiek LŽŪBA generalinis direktorius Jonas Sviderskis turėjo kritikos tiek Planui, tiek ŽŪM bendravimui su žemdirbiams.

Vis dėlto ŽŪM Europos Sąjungos reikalų ir paramos politikos departamento direktorė Jurgita Stakėnienė teigė, kad ji girdi išsakomus priekaištus dėl blogo planavimo, tačiau bendraujant su kitomis šalimis, kurios dalijasi savo patirtimi, paaiškėja, jog jos girdi tą patį – planavimas blogas ir apskritai viską reikia keisti iš esmės.

„Nei mes, nei ši, nei kita ministerijos vadovybė iš esmės dabartinės (ES – red. past.) politikos nepakeis. Žemės ūkio ministrų tarybose, kai kalbama apie žemės ūkio iššūkius ir kaip juos spręsti, daugybė valstybių pasisako, kad susiduria su neeiliniais iššūkiais. (...) Net tokie visada miegantys politikos formuotojai, kaip Graikija ar Kipras, jau sako, kad šiandien reikia imtis drastiškų pokyčių.

Naratyvas toks – reikia atsparių augalų veislių, tausoti išteklius, imtis nestandartinių sprendimų. Kad ES esamų sukrėtimų fone dabar staiga nusisuktų nuo šito žaliojo kurso, sakyčiau, nereikėtų turėti vilčių. Neapgaudinėti nei savęs, nei vieniems kitų. Tiesiog mums reikia draugiškai, konstruktyviai bendrauti, ieškoti sprendimų“, – kalbėjo J. Stakėnienė.

Anot jos, priimant sprendimus šalies viduje taip pat negalima traukti staltiesės į vieną pusę, tenka ieškoti balanso, o ŽŪM esą nuolat susilaukia priekaištų absoliučiai iš visų suinteresuotųjų pusių, galiausiai net ir tarp Ministerijos vadovybės kyla karštų diskusijų, kol surandamas vieningas sprendimas.

LŽŪBA teiraujantis, kada vėl laukti esminio Strateginio plano keitimo, ji sakė, kad kiekvienu atveju stengiamasi keisti tai, kas pribrendę ir kur jau pasiektas sutarimas su visuomene bei Europos Komisija.

Kalbėdama apie pirmąjį taisymų paketą ir tai, kad buvo priekaištų, esą tie keitimai nėra esminiai, juos skubėta siųsti, ji teigė, kad tai buvo daroma dėl pievų ir GAAB, kad kuo greičiau atsirastų aiškumas. Nors laukto rezultato nėra, tačiau rankų nuleisti neketinama.

„Kartosime, nes skauduliai tie patys. Žinome, kad ir EK keisis komisarai, galbūt kitais metais bus kitokia politika“, – sakė J. Stakėnienė.

LŽŪBA prezidiumo posėdyje, be Strateginio plano keitimų, taip pat aptarti natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų žemėlapiai, sanitarinių apsaugos zonų įteisinimo procesai, LŽŪBA ketinimas kreiptis į teismą dėl paramos pieno gamintojams.

Autorius: Asta Laukaitienė
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos