Vilnius. Finansų ministerija atsisako ankstesnio plano, kad kitiems mokesčių mokėtojams taikomus mokesčius mokėtų visi ūkininkai - ir patys smulkiausi. Ministerija linkusi pritarti, kad ūkininkai, kurių apyvarta per metus nesiektų 25 tūkst. eurų, būtų atleisti nuo gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įmokų, pranešė finansų viceministrė Daiva Brasiūnaitė
Anot jos, tokių ūkininkų galėtų būti apie 160 tūkst. „Mes linkę pritarti. Tai būtų subalansuotas sprendimas - viena vertus, iš sistemos išmetant tuos, kurie ir taip aišku, kad negeneruos pelno, o kita vertus - į ją įtraukiami tie, kurie veikia pelningai", - trečiadienį Kaimo reikalų komitete aptariant Vyriausybės siūlomą mokesčių pertvarką, teigė viceministrė.
Pasak D. Brasiūnaitės, toks preliminarus sprendimas priimtas po diskusijų su socialiniais partneriais. „Nėra prasmės į sistemą įtraukinėti tų, kuriuos mes žinome, kad jų ūkis toks nedidelis, jog negeneruoja pelno. O skaičiavimai rodo, kad tokie ūkiai yra, kurių apyvarta neviršija 25 tūkst. eurų", - po posėdžio BNS sakė viceministrė.
Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas nori, kad tokie ūkininkai nemokėtų nei „Sodros", nei sveikatos draudimo įmokų arba pusę jų dengtų valstybė. Jis norėtų, kad ir šie mokesčiai, ir GPM būtų skaičiuojami nuo bendrų produkcijos pardavimų.
„Mes teiksime, kad ta suma būtų skaičiuojama ne nuo pajamų, o nuo bendrosios produkcijos, nes yra šioks toks skirtumas. Ir, aišku, dar svarbiau, kad riba vienodai būtų taikoma ir GPM, ir „Sodros", ir sveikatos draudimo įmokoms. Patiems ūkininkams būtų aiškiau", - BNS teigė ministras.
Pasak B. Markausko, jeigu pusę „Sodros" ir sveikatos draudimo įmokų dengtų valstybė, žemdirbiai sutiktų kitą dalį primokėti. „Mes ir sakome, kad jeigu valstybė prisidėtų 50 proc., tai gal vaikai, dirbantys Anglijoje, atsiųstų tam, kad tėvai gautų kažkada tą pensiją", - teigė ministras.
Jis taip pat sutinka, kad valstybei dengiant dalį „Sodros" ir sveikatos draudimo įmokų, būtų galima žemiau 25 tūkst. eurų nuleisti pajamų kartelę, nuo kurios priklausytų jų mokami mokesčiai. Anot jo, tam biudžete reikėtų numatyti 12-13 mln. eurų.
B. Markauskas nesutinka, kad tų lėšų reikėtų ieškoti iš bendrų ministerijos asignavimų. „Nerasime iš ko. Kitais metais jie ir taip mažinami 33 mln. eurų", - teigė ministras.
D. Brasiūnaitė taip pat pabrėžė, kad smulkiausi ūkininkai neturėtų mokėti mokesčių, net jeigu jie būtų įtraukti į „mokesčių pagal pelno dydį schemą", nes jie jo negauna. „Tas įtraukiamas į schemą reikštų, kad jie turėtų teikti nulines GPM deklaracijas, o nėra prasmės reikalauti jas teikti", - teigė ji.
Finansų ministerijai keičiant poziciją dėl smulkiųjų ūkininkų apmokestinimo, premjeras to nevadina atsitraukimu. Anot Sauliaus Skvernelio, kol kas diskutuojama dėl kai kurių mokesčių pakeitimų, išklausant suinteresuotas puses, tačiau jis pabrėžė, kad mokesčius turi mokėti visi.
„Mes nesitraukiame niekur, mes, kai paskelbėme gaires mokestinės pertvarkos, pasakėme labai atvirai, kad laukiame diskusijų, pasiūlymų. Tai, aišku, mes turime pakankamai daug pasiūlymų iš ūkininkų, turime iš kitų suinteresuotų grupių asocijuotų, tame tarpe viešbučių asociacijos, tai yra natūralus procesas. Manau, kad turime girdėti ir vienus, ir kitus, bet laikomės pozicijos, kad teisingumas šitoje srityje, efektyvumas, pagrįstumas, jis turi būti. Ir to laikysimės toliau, mokesčius reikia mokėti visiems", - interviu Žinių radijui ketvirtadienį sakė S. Skvernelis.
„Mūsų pasiūlyme bus tie dalykai labai aiškiai apibrėžti, priklausomai nuo gaunamo pelno. Nelabai didelis skirtumas yra, kokia veiklos rūšimi tas pelnas yra gaunamas", - pridūrė Vyriausybės vadovas.
Dabar GPM nereikia mokėti, jeigu žemdirbys nėra PVM mokėtojas - tai yra, kai jo pajamos iš žemės ūkio veiklos nesiekia 45 tūkst. eurų. Pasiekus tą ribą, GPM siekia 5 proc.
BNS, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)