Basf A1 2024 06 14 Basf m1 2024 06 14
Agropolitika
Fiktyvių daržovių plotai - šimtai hektarų

Vilnius. Šią vasarą, matant sparčiai didėjančius kai kurių daržovių deklaruotus plotus, kilo įtarimų, kad dalis jų gali būti fiktyvūs, siekiant gauti daugiau išmokų. Patikrinimai parodė, kad pažeidimų iš tiesų būta nemažai.

Portalas manoūkis.lt neseniai rašė apie šiemet neregėtai išaugusius deklaruotus moliūgų plotus. Plotai - rekordiniai, bet moliūgų derlius rinkoje jau baigiasi. Kyla klausimas, kur dingo tūkstančiai tonų moliūgų, kurie turėjo užaugti? Portalas kreipėsi į Nacionalinę mokėjimo agentūrą (NMA), siekiant išsiaiškinti, ar buvo atliekami deklaruotų daržovių plotų patikrinimai, ar rasta pažeidimų.

Anksčiau įvairiose žemdirbiškose auditorijose buvo iškilę įtarimų ir dėl pernelyg didelių kaip daržovės deklaruotų ridikų, krapų ir pan. augalų plotų.

Bioversija 2024 04 26 m7

„Iškėlėte aktualią temą dėl galimai nesąžiningų pareiškėjų, deklaruojančių daržovių plotus ir siekiančių susietosios paramos“, - atsakė Donata Macevičienė, NMA Komunikacijos skyriaus mentorė. NMA parengė pranešimą spaudai, kuriame pateikiama Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ir NMA pozicija šiuo klausimu.

Priskyrė rizikos grupei ir tikrino

Sparčiai didėjant auginamų daržovių deklaruotiems plotams, NMA rizikos grupei priskyrė pareiškėjus, siekiančius susietosios paramos už atvirame grunte auginamas daržoves (moliūgus, valgomuosius ridikus, krapus) bei atliko patikrinimus vietoje. NMA duomenimis, daugelyje patikrintų plotų nustatyta pažeidimų.

„Dažniausiai pasitaikantys pažeidimai - reikalavimų nesilaikymas, neretas deklaruoja, kad augina daržoves, o iš tiesų tai tik imituoja: apsodina minimalų plotą arba jo visai neapsodina, apleidžia apaugti piktžolėmis ir siekia už juos gauti susietosios paramos išmokas“, - teigia ŽŪM Tvarios žemės ūkio gamybos politikos grupės vyresnysis patarėjas Tadas Švilpauskas.

Šiais metais NMA patikrino daugiau kaip 1 tūkst. ha (86,4 proc. nuo viso bendro susietosios paramos už moliūgus, krapus, ridikus deklaruoto ploto) moliūgais, ridikais ir krapais apaugintų plotų, kuriuos deklaravo 483 pareiškėjai, siekiantys susietosios paramos už atvirame grunte deklaruotas daržoves.

Pusėje iš patikrintų valdų, kuriuose buvo deklaruojami moliūgai, nustatyta pažeidimų, pažeidimų plotas sudaro daugiau kaip 178 ha (27,2 proc. nuo viso bendro deklaruoto susietosios paramos už moliūgus ploto).

Deklaruotų krapų laukuose taip pat nustatyta pažeidimų – jų yra net pusėje iš patikrintų valdų. Pažeidimų plotas sudaro apie 216 ha (73,8 proc. nuo viso bendro deklaruoto susietosios paramos už krapus ploto).

Dar daugiau pažeidimų nustatyta valdose, kuriose buvo deklaruoti valgomieji ridikai. Iš patikrintų valdų net 82 proc. rasta pažeidimų, pažeidimų plotas siekia 248 ha (83,1 proc. nuo viso bendro deklaruoto susietosios paramos už valgomuosius ridikus ploto).

Neteks paramos ir privalės įrodyti, ką augina

NMA preliminariai paskaičiavo, kad pareiškėjai, kurių daržovių deklaruotuose laukuose nustatyta pažeidimų, neteks apie 177 tūkst. Eur susietosios paramos. Atsižvelgiant į pažeidimų mastą, ateityje numatyta užkardyti neatitinkančių paramos reikalavimų plotų deklaravimą keliais būdais.

„Patikrinimai atskleidė didelius neatitikimus tarp to, kas deklaruojama, ir realybės. Tiek ministerija, tiek NMA imsis visų įmanomų priemonių, galinčių padėti užkirsti kelią galimiems pažeidimams, o tai padės išmokėti tikriems ūkininkams didesnes išmokas“, - teigia vyresnysis patarėjas Tadas Švilpauskas.

Vienas kovos su veiklą imituojančiais ūkininkais būdų – dar iki daržovių derliaus nuėmimo pareiškėjai privalėtų atsiųsti deklaruotų laukų nuotraukas naudodamiesi mobiliąja programėle „NMA agro“.

Taip pat svarstomi galimi teisės aktų pakeitimai, siūlomi šie variantai: apskritai nemokėti išmokų už minėtų daržovių deklaruotus plotus; diferencijuoti paramą pagal kultūros auginimo metus; mokėti paramą už ribotą plotą (panašiai kaip už deklaruotus ražienų laukus per žiemą); prašyti pateikti produkcijos realizavimo įrodymus.

Detaliai išanalizavus galimus teisės aktų pakeitimus, galutiniai sprendimai įsigaliotų kitais metais.

MŪ, ŽŪM inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos