Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Agropolitika
Europos Komisija nusileido dėl prieštaringai vertinamo herbicido

Briuselis. Šiandien lauktas Europos Sąjungos valstybių narių balsavimas dėl glifosato galiojimo pratęsimo buvo atidėtas. Atsižvelgusi į nuogąstavimus, kad glifosatas žmonėms gali sukelti vėžį, Europos Komisija (EK) antradienį pasiūlė šio prieštaringai vertinamo herbicido patvirtinimo galiojimą pratęsti trumpesniam negu įprasta 5-7 metų laikotarpiui.

Už uždarų durų šiandien posėdžiavusi ekspertų iš 28 ES šalių grupė aptarė planus aprobuoti glifosato - pagrindinės „Roundup" veikliosios medžiagos - naudojimą dar penkeriems-septyneriems metams, tačiau nebalsavo.

„Maisto grandinės ir gyvūnų sveikatos nuolatinis komitetas šiandien susirinko aptarti veikliosios medžiagos glifosato aprobavimo pratęsimą. Posėdžio pabaigoje balsuojama nebuvo, - skelbiama Komisijos išplatintame pranešime. - Komisija užfiksavo skirtingas valstybių narių delegacijų pozicijas, kurias dabar įvertins, ir netrukus paskelbs naujo posėdžio datą."

Iš pradžių Komisija rekomendavo šio herbicido patvirtinimo galiojimą pratęsti dešimčiai metų, tačiau sulaukė didžiulės kritikos iš šios cheminės medžiagos priešininkų.

Bioversija m7 2024 11 19

Savo rekomendaciją Komisija pakeitė likus dienai iki ES valstybių narių balsavimo dėl glifosato patvirtinimo galiojimo Europoje pratęsimo ir praėjus kelioms valandoms po to, kai Europos Parlamentas patvirtino neprivalomą rezoliuciją, kurioje paragino iki 2022 metų uždrausti šio chemikalo naudojimą.

Glifosato kritikai, kurių priešakyje yra aplinkosaugos organizacija „Greenpeace", ragina visiškai uždrausti naudoti šį herbicidą Europoje. Pirmadienį aktyvistai įteikė peticiją, kurią pasirašė daugiau kaip 1,3 mln. tokiam sprendimui pritariančių žmonių.

ES Parlamentas ragina iki 2022 m. uždrausti naudoti

Europos Parlamentas (EP) antradienį (24 d.)  paragino iki 2022 m. uždrausti naudoti šį prieštaringai vertinamą herbicidą, kuris, kaip baiminamasi, sukelia vėžį.

Europarlamentarai patvirtino rezoliuciją, kuri nėra privaloma, bet dėl kurios dar padidės spaudimas Europos Komisijai (EK), rekomendavusiai šio herbicido patvirtinimo galiojimą pratęsti dar dešimčiai metų.

Prancūzija, kurioje glifosatas naudojamas bene intensyviausiai Europoje, jau pareiškė, kad iki 2022 metų laipsniškai atsisakys šio herbicido, o vyriausybė per penkerius metus skirs 5 mlrd. eurų, kurie bus investuoti į alternatyvios piktžolių naikinimo priemonės kūrimą.

Glifosato priešininkai atkreipia dėmesį į 2015 metais Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros atliktą tyrimą, kuriame padaryta išvada, kad ši medžiaga yra „galbūt kancerogeninė".

Tai prieštaravo išvadoms, kurias padarė Europos maisto saugos agentūra ir Europos cheminių medžiagų agentūra, kurios abi pareiškė, kad glifosatas vargu ar gali sukelti vėžį žmonėms. Panašią išvadą padarė ir kiti 2016 metais vertinimą atlikę PSO ekspertai bei JT Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO).

Glifosatas pradėtas naudoti praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje kaip JAV bendrovės „Monsanto" gaminamos piktžolių naikinimo priemonės „Roundup" - o tai vienas populiariausių herbicidų pasaulyje - veiklioji medžiaga.

„Monsanto" tvirtina, kad glifosatas „atitinka ar net viršija visus patvirtinimo galiojimo pratęsimui visam laikotarpiui pagal Europos teisės aktus taikomus reikalavimus". Pasak įmonės, patvirtinimo galiojimo pratęsimo procedūra „daugeliu atžvilgių tapo populistinių grupuočių spekuliacijų taikiniu".

BNS, MŪ inf. 

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos