Briuselis. Ketvirtadienį Europos Komisija ketino visiškai užrausti pasėlius purkšti neonikotinoidais, tačiau sprendimas atidėtas. Dėl jo bus sprendžiama kitų metų pradžioje. Jungtinė Karalystė skelbia, kad ketina visiškai užrausti neokotinoidus, Prancūziją tai jau padarė.
Europos Komisijos Augalų, gyvūnų, maisto ir pašarų nuolatinis komitetas aptarė pasiūlymus dėl išplėsto draudimo, tačiau balsuota nebuvo.
EK, remdamasi tuo metu turėtais moksliniais duomenimis apie neonikotinoidų grupės veikliųjų medžiagų poveikį bitėms, nuo 2013 m. gruodžio 1 d. uždraudė tiekti rinkai augalų apsaugos produktus, kurių sudėtyje yra neonikotinoidų klotianidino, tiametoksamo ir imidakloprido, naudoti juos sėkloms beicuoti bei sėti sėklą, apdorotą augalų apsaugos produktais, kurių sudėtyje yra šių neonikotinoidų.
Neonikotinoidai - sisteminiai insekticidai, kurie patenka į visas augalo dalis ir ilgai išlieka tiek augale, tiek dirvožemyje, todėl jų aptinkama žiedadulkėse ir nektare. Laboratorinių ir lauko tyrimų duomenys atskleidė, kad klotianidinas, tiametoksamas ir imidaklopridas yra labai toksiški bitėms - pastarosios cheminės medžiagos pažeidžia šių vabzdžių centrinę nervų sistemą, todėl vabzdys paralyžiuojamas ir žūva.
Europos maisto saugos agentūra (EFSA) nustatė, kad poveikį šiems vabzdžiams jos daro per žiedadulkes, nektarą bei dulkes, kurios sėjos metu patenka ir ant šalia augančių žydinčių augalų, taip pat per augalų lapų išskiriamą skystį, kurį bitės geria.
Tačiau EK numatė ir išlygą. Buvo numatyta, kad, esant ypatingoms aplinkybėms, ES valstybės narės gali leisti tiekti į šalies rinką šiuos augalų apsaugos produktus, jeigu tai pasirodys būtina - kilus grėsmei, kurios negalima įveikti jokiomis kitomis moksliškai pagrįstomis priemonėmis. Taip pat buvo nustatyta, kad net ir tokiu atveju tiekti šiuos produktus ir juos naudoti galima leisti ne ilgiau kaip 120 dienų, o jų naudojimas turi būti griežtai kontroliuojamas.
Šiemet ir pernai Lietuvoje leista sėti beicais apdorotą vasarinių rapsų sėklą, griežtai kontroliuojant jų naudojimą.
Jungtinės Karalystės vyriausybė pakeitė ankstesnę savo poziciją dėl neonikotinoidų, dabar ji pasisako, kad neonikotinodai turėtų būti uždrausti dėl jų keliamos žalos apdulkintojams. Šalyje kilo pasipiktinimas, kai neseniai paskelbto tyrimo rezultatai parodė, kad beveik visos upės yra užterštos neonikotinoidais. Tyrimą atlikusi organizacija „Buglife" nustatė, kad visoje Didžiojoje Britanijoje iš 23 tirtų upių tik 6 nebuvo aptikta neonikotinoidų.
Prancūzijoje draudimas naudoti neonikotinoidus įsigalios nuo 2018 metų.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)