Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Agropolitika
ES griežčiau prižiūrės maisto priedų naudojimą
Strasbūras, liepos 10 d. Vartotojai turi teisę žinoti, ką jie valgo, - teigia europarlamentarė Asa Vestlund (Asa Westlund) (Socialistų frakcija, Švedija), viena iš pranešėjų dėl grupės teisės aktų apie maisto priedus, fermentus bei kvapiąsias medžiagas. Europos Parlamentas (EP) po antrojo svarstymo patvirtino ES teisės aktų pakeitimus šioje srityje.
Numatoma sukurti bendrą ES leidimų suteikimo tvarką maisto priedams (saldikliams, dažikliams, emulsikliams, konservantams, antioksidantams ir kitiems), fermentams ir kvapiosioms medžiagoms. Tokia procedūra bus skaidresnė negu esamos atskiros procedūros kiekvienai priedų grupei. Pagal šią tvarką bus sprendžiama dėl leidimų suteikimo ne tik naujai sukurtiems, bet ir rinkoje jau naudojamiems maisto priedams bei panašioms medžiagoms.

Leistini maisto priedai neturės kenkti sveikatai (ypač vaikų ir kitų pažeidžiamų žmonių), jie turės būti technologiškai būtini ir naudingi vartotojui, taip pat negalės klaidinti vartotojo. Parlamento siūlymu ES Taryba taip pat sutiko įrašyti nuostatą, kad maisto priedai neturi kenkti aplinkai. Jei jie pagaminti naudojant genetiškai modifikuotus organizmus, tai turės būti parašyta gaminio etiketėje.

Maisto priedų nebus leidžiama naudoti šviežiuose neapdorotuose produktuose (pavyzdžiui, žalioje mėsoje). Tuo tarpu saldiklių ir dažiklių nebus galima naudoti kūdikiams ir mažiems vaikams skirtuose gaminiuose. Taip pat bus nustatytas didžiausias leistinas kai kurių kvapiųjų medžiagų kiekis maisto produktuose, su kai kuriomis išimtimis tradiciniams patiekalams bei prieskoniams.

ES Taryba pritarė europarlamentarų nuomonei, jog maisto priedas gali būti vadinamas „natūraliu" tik tada, kai bent 95 proc. jo yra gamtinės kilmės (iš pradžių Europos Komisija siūlė 90 proc. ribą).

Atsižvelgiant į mokslininkų išvadas, gaiviųjų gėrimų, kuriuose yra azoto pagrindu pagamintų dažiklių, etiketėse turės būti įspėjama, jog jie gali neigiamai paveikti vaikų aktyvumą ir dėmesį.

Fermentų naudojimas maiste ES lygiu bus reglamentuojamas pirmąkart. Jų naudojimui maisto produktuose taip pat reikės leidimo. Fermentus bus leidžiama naudoti maiste tik tuomet, kai jie nesuteikia vartotojui klaidingo įspūdžio apie produkto šviežumą ar natūralumą. 

MŪ inf.
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.