Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Agropolitika
Didėja išmokos ekologiniams ūkiams
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Siekiant, kad augtų ekologinių ūkių skaičius, nauju paramos laikotarpiu numatytos didesnės išmokos pasirinkusiems tokį ūkininkavimą nei buvo anksčiau, praneša Žemės ūkio ministerija.

Strateginiame plane numatyta, kad iki 2027 m. ekologinės gamybos plotai išsiplėstų iki 13 proc. 

Didesnės kompensacinės išmokos numatytos trijose intervencinėse priemonėse: „Perėjimas prie ekologinio ūkininkavimo“, „Ekologinis ūkininkavimas (vaisiai, uogos, daržovės, vaistažolės ir prieskoniniai augalai)“ ir „Ekologinis ūkininkavimas. Ekologinio ūkininkavimo tęstiniai įsipareigojimai“.

Bioversija m7 2024 11 19

KPP priemonėje „Ekologinis ūkininkavimas“ nustatyta 16 kompensacinių išmokų dydžių: 8 kompensacinės išmokos pagal veiklą „Parama perėjimui prie ekologinio ūkininkavimo“ ir 8 kompensacinės išmokos pagal veiklą „Parama ekologiniam ūkininkavimui“.

ŽŪM Išmokų už plotus skyriaus vyriausiosios specialistės Jurgitos Čeponienės teigimu, 2023–2027 m. laikotarpiu ekologiniams ūkiams lieka 6 kompensacinių išmokų dydžiai. Išmokos ūkiams sugrupuojamos į 3 kategorijas: už javus; daugiametes žoles; daržoves, bulves, uogynus, sodus, vaistažoles, aromatinius ir prieskoninius  augalus.

Kiek už ką bus mokama?

Intervencinėje priemonėje „Perėjimas prie ekologinio ūkininkavimo“ numatytos trys išmokų kategorijos: už daugiametes žoles – 206 Eur/ha; už daržoves, bulves, uogynus, sodus, vaistažoles, aromatinius ir prieskoninius  augalus – 652 Eur/ha; už javus, javus pašarams, javus sėklai ir daugiametes žoles sėklai – 280  Eur/ha.

Įsipareigojimų laikotarpis 2 arba 3 m., po to su tais pačiais plotais privalu dalyvauti ekologinėje sistemoje „Ekologinis ūkininkavimas (vaisiai, uogos, daržovės, vaistažolės ir prieskoniniai augalai)“ ir (ar) Strateginio plano intervencinėje priemonėje „Ekologinis ūkininkavimas. Ekologinio ūkininkavimo tęstiniai įsipareigojimai“. Bendra įsipareigojimų laikotarpio trukmė – 5 m. 

Intervencinėje priemonėje „Ekologinis ūkininkavimas (vaisiai, uogos, daržovės, vaistažolės ir prieskoniniai augalai)“ suplanuota viena išmoka už daržoves, bulves,  uogynus, sodus, vaistažoles, aromatinius ir prieskoninius augalus – 560 Eur/ha.

Intervencinėje priemonėje „Ekologinis ūkininkavimas. Ekologinio ūkininkavimo tęstiniai įsipareigojimai“ yra numatytos dvi išmokų kategorijos: už javus, javus pašarams, javus sėklai – 239 Eur/ha ir už daugiametes žoles – 198 Eur/ha.

Intervencinėse priemonėse „Ekologinis ūkininkavimas (vaisiai, uogos, daržovės, vaistažolės ir prieskoniniai augalai)“ ir „Ekologinis ūkininkavimas. Ekologinio ūkininkavimo tęstiniai įsipareigojimai“ įsipareigojimų laikotarpio trukmė – 5 metai, plotams, turintiems ekologinio ūkininkavimo statusą.

5 metų įsipareigojimų laikotarpis apima ir pagal KPP programos priemonės „Ekologinis ūkininkavimas“ veiklą „Parama perėjimui prie ekologinio ūkininkavimo“ ir (arba) intervencinę priemonę „Perėjimas prie ekologinio ūkininkavimo” įvykdytus  įsipareigojimus. Tik pasibaigus įsipareigojimų laikotarpiui pagal KPP priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“ pareiškėjai galės su tais pačiais plotais dalyvauti Strateginio plano intervencinėse priemonėse.

Kas laukia jau ūkininkaujančių ekologiškai?

Pareiškėjai, 2021 m. teikę paraiškas bei prisiėmę 2 arba 3 metų įsipareigojimus pagal KPP priemonės „Ekologinis ūkininkavimas“ veiklą „Parama perėjimui prie ekologinio ūkininkavimo“, pasibaigus nustatytam veiklos įsipareigojimų laikotarpiui, galės arba nutraukti ekologinę gamybą, arba tęsti ekologinį ūkininkavimą, pasirinkus vieną iš dviejų kelių.

Pirma atveju jie galės su tais pačiais įsipareigotais plotais tęsti ekologinio ūkininkavimo praktiką KPP priemonės „Ekologinis ūkininkavimas“ veikloje „Parama ekologiniam ūkininkavimui“; tačiau bendras įsipareigojimų pagal abi veiklas laikotarpis negali viršyti 5 metų.

Antru atveju, galės prisiimti naujus 5 metų trukmės įsipareigojimus pagal atitinkamas Strateginio plano  intervencines priemones: „Ekologinis ūkininkavimas (vaisiai, uogos, daržovės, vaistažolės ir prieskoniniai augalai)" ir (arba) „Ekologinis ūkininkavimas. Ekologinio ūkininkavimo tęstiniai įsipareigojimai“.

ŽŪM atkreipia dėmesį, kad nutraukus ekologinio ūkininkavimo praktiką galimybės su tais pačiais plotais dalyvauti Strateginiame plane numatytoje intervencinėje priemonėje „Perėjimas prie ekologinio ūkininkavimo“ nebus.

Siekiama suvienodinti išmokas

J. Čeponienės teigimu, planuojama, kad 2023 m. KPP priemonės „Ekologinis ūkininkavimas“ kompensacinių išmokų dydžiai bus suvienodinti, atsižvelgiant į Strateginiame plane numatytus kompensacinių išmokų dydžius.

Specialistė primena, kad tinkamas paramai plotas, už kurį mokamos kompensacinės išmokos, turi būti ne mažesnis kaip 1 ha.

Strateginiame plane 2023–2027 m. ekologiniam ūkininkavimui, įskaitant ir tęstinius įsipareigojimus, per kaimo plėtrą numatoma išmokėti 292,6 mln. Eur, per ekologines sistemas „Ekologinis ūkininkavimas (vaisiai, uogos, daržovės, vaistažolės ir prieskoniniai augalai)“  – 32,5 mln. Eur, „Perėjimas prie ekologinio ūkininkavimo“ – 77,7 mln. Eur.

Parengta: pagal ŽŪM inf.
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos