Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Agropolitika
Daugiau smulkiųjų ūkininkų galės gauti PVM kompensacijas

Vilnius. Vyriausybė trečiadienį pritarė siūlymui išplėsti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) kompensavimą smulkiesiems ūkininkams. Vyriausybės sprendimas įsigalios nuo kitų metų sausio 1 dienos. 

Šešių procentų kompensacinis priedas nuo parduotos produkcijos ar suteiktų paslaugų kainos bus taikomas ūkininkams, kurių registruotas žemės plotas neviršija 20 hektarų. Dabar ši riba triskart žemesnė – 7 ha.

Šiuo metu kompensacinio PVM tarifo schema taikoma ūkininkams, kurių registruotas ūkio žemės plotas nėra didesnis kaip 7 ha, o pinigais ar bet kokia kita forma gautas atlygio per metus už vykdant ekonominę veiklą Lietuvoje patiektas prekes ir suteiktas paslaugas suma nėra didesnė kaip 45 tūkst. eurų.

Bioversija m7 2024 03 12

Projekto lydraštyje nurodoma, kad dabar galiojanti kompensacinio PVM tarifo schema ūkininkams yra nepatraukli, nes asmenys, ūkininkaujantys 7 ha ir mažesniuose ūkiuose, uždirba gerokai žemesnes pajamas negu 45 tūkst. eurų. Be to, dauguma tokio dydžio ūkių iš viso neparduoda užaugintos produkcijos, o sunaudoja savo šeimos poreikiams.

„Šio nutarimo projekto tikslas yra sudaryti galimybes didesniam skaičiui ūkininkų, ne PVM mokėtojų, gauti 6 proc. kompensacinį priedą prie parduotos produkcijos ar suteiktų paslaugų kainos, taip pat paskatinti daugiau ūkininkų savo užaugintą žemės ūkio produkciją parduoti oficialiai bei reikalauti iš produkcijos pirkėjų jos pirkimą įforminančių dokumentų“, – posėdyje sakė žemės ūkio viceministras Evaldas Gustas. 

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) nurodo, kad speciali schema reiškia, jog ūkininkai turi teisę iš savo pirkėjų gauti papildomą 6 proc. priedą už tam tikrą parduodamą produkciją ar paslaugas. Pavyzdžiui, parduodamas produkciją, kurios įprasta kaina siekia 100 eurų, ūkininkas iš pirkėjo gautų ne 100 eurų, o 106 eurus.

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė portalui manoūkis.lt sakė, kad šis Vyriausybės sprendimas sveikintinas, tačiau pati PVM kompensavimo schema yra gana sudėtinga, ir ne kiekvienas ūkininkas ryžtasi ja naudotis.

Pasak LDAA direktorės, mūsų šalyje PVM mokestis yra didelis. Jeigu mažesni ūkiai investuoja, tai jie tikrai nemažai sumoka šio mokesčio, įsigydami prekes ūkiui. Todėl jo kompensavimas būtų aktualus.

 „Aišku, yra aktualu, bet kiek daržininkų pasinaudos, sunku pasakyti. Kiek žinau, sistema gana sudėtinga. Anksčiau bandėme aiškintis tą mechanizmą, supratome, kad jis sudėtingas. Mes esame savo Asociacijos narius informavę apie tokią galimybę ir anksčiau, kai dar buvo mažesnė hektarų riba, bet, kiek žinau, nelabai jie naudojosi“, – portalui sakė Z. Cirokienė.

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) preliminariais duomenimis, padidinus plotą iki 20 ha, papildomai schema galėtų pasinaudoti dar 9 tūkst. ūkininkų, taip pat daugiau smulkiųjų ūkininkų būtų paskatinti savo užaugintą žemės ūkio produkciją parduoti oficialiai.

ŽŪM duomenimis, galimos potencialios papildomos valstybės biudžeto išlaidos dėl kompensacinio PVM gavėjų skaičiaus padidėjimo preliminariai siektų 3,4 mln. eurų.

BNS, MŪ  inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos