Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Agropolitika
Briuselio parama - tik būsimiems nuostoliams kompensuoti

Briuselis/Vilnius. Europos Komisija (EK) skyrė 9,12 mln. eurų būsimiems žemdirbių nuostoliams kompensuoti, t. y. iš dalies atlyginti ateinančiais 2018-2019 derliaus prekybos metais patirsimus ekonominius nuostolius. Pernai patirti nuostoliai nebus kompensuojami.

Kaip rašoma EK Reglamente, į kompensacijas galės pretenduoti žemdirbiai, kurių ūkiai yra užtvindytose vietovėse, ir kurie ateinančiais 2018-2019 derliaus prekybos metais patirs itin didelę žalą - praras pajamų tiek dėl hektarais skaičiuojamo ploto, kuriame neįmanoma vykdyti sėjos darbų, tiek dėl jau užsėto, tačiau smarkiai užtvindyto tokio ploto.

Visoms trims Baltijos šalims ir Suomijai EK skyrė 15 mln. eurų paramos, pranešė Žemės ūkio ministerija. Lietuvai teko didžiausia paramos dalis. Paramą gavusioms šalims bus leidžiama išmokėti tiek pat nacionalinių lėšų. Lietuvos biudžete lėšų tokiai paramai nėra numatyta.

Bioversija m7 2024 11 19

Žemdirbiams parama bus mokama, jeigu nukentėjo daugiau kaip 30 proc. viso vieno ūkio pasėlių, o paramos dydis priklausys nuo ploto, kur buvo prarastas derlius arba ten nebegalima sėti žiemkenčių, dydžio (hektarų skaičiaus).

Be to, paramą gaus tik tie žemdirbiai, kurie negavo nacionalinės kompensacijos, draudimo išmokų ar kitos ES paramos už suniokotus pasėlius.

Pernai derliaus nuėmimo laiku - rugpjūčio-spalio mėnesiais - liūtims nuniokojus pasėlius, ypač nukentėjo rytų Lietuvos ūkininkai. Vyriausybė skaičiuoja, kad nuostoliai galėjo siekti per 40 mln. eurų, bet patys ūkininkai įvardija kelis kartus didesnes sumas.

Galvosūkis dėl nuostolių kompensavimo

Europos Komisijai paskelbus reglamentą dėl žemdirbių nuostolių, kurie patirti dėl liūčių kompensavimo, tapo aišku, kad viltys atgauti visas negautas pajamas neišsipildys. Nieko nepeš auginantys daržoves ir cukrinius runkelius, pernai dėl lietaus praradę derlių. Kompensacijos numatytos tik žieminių javų augintojams.

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktoriaus pavaduotojas Jonas Lisauskas „Mano ūkiui" teigė, kad dar teks nuspręsti, kaip įgyvendinti paskelbtą reglamentą.

Europos Komisijos reglamentas tapo siurprizu žemės ūkio ministerijai. ŽŪM pernai iš savivaldybių surinko informaciją apie patirtus nuostolius. Pagal gautus duomenis, visoje šalyje permirko 291 tūkst. ha žemės, kurioje žuvusių javų, daržovių, cukrinių runkelių vertė buvo daugiau kaip 40 mln. eurų.

„Duomenis apie patvinusius, neįvažiuojamus laukus, juose žuvusį javų, daržovių, cukrinių runkelių derlių perdavėme Europos Komisijai pagal jų pateiktą lentelę. Buvo tikimasi, kad bus kompensuojami pernai jau patirti nuostoliai. Tačiau priimtas kitoks sprendimas, kompensuoti tik žiemkenčių (žiemos sėjos) nuostolius, juos paskaičiuojant pagal hektarų skaičių.

Per 60 dienų Europos Komisijai turime atsakyti, kaip mes įvykdysime reglamento reikalavimus. Manau, kad mes pranešime greičiau, tačiau dar reikia pasitarti su socialiniais partneriais", - teigė J. Lisauskas.

Vyriausybei spalio pradžioje paskelbus ekstremaliąją situaciją visoje šalyje, Lietuva kreipėsi į Europos Komisiją (EK), prašydama padengti nuo liūčių nukentėjusių žemdirbių nuostolius. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), siekdama išsiaiškinti tikrąjį nuostolių mastą, surinko informaciją iš savivaldybių apie žuvusių pasėlių plotus.

Stichija palietė žemdirbius visoje šalyje, labiausiai nukentėjo Rytų Lietuvos ūkininkai. Daugiausia pasėlių žuvo Rokiškio rajone - 9612 ha, Anykščių r. - 6910 ha, Ukmergės r. - 5566 ha, Švenčionių r. - 4302 ha, Panevėžio r. - 3675 ha.

Gruodį žemės ūkio ministras Bronius Markauskas teigė, kad šalies ūkininkų nuostoliai dėl nenuimto derliaus siekia 47 mln. eurų, o dėl neapsėtų laukų ir žuvusių apsėtų laukų - apie 120 mln. eurų.

Europos Komisija trims Baltijos šalims ir Suomijai iš viso skyrė 15 mln. eurų paramos. Visoms keturioms valstybėms narėms bus leidžiama ES lėšas papildyti tokio pat dydžio nacionalinėmis priemokomis. Lietuvos biudžete nacionalinė parama 2018 metų biudžete nėra numatyta.

Estijai numatyta 1,340 mln. eurų, Suomijai - 1,080 mln. eurų.

Latvijai skirta 3,46 mln. eurų parama. Pernai spalį Latvijos vyriausybė jau skyrė beveik 14,87 mln. eurų žemdirbių dėl liūčių patirtiems nuostoliams iš dalies padengti. Tuomet  žemdirbiams nuspręsta kompensuoti 71,9 proc. faktinės nuostolių vertės. Be to, siekiant skatinti žemdirbius apdrausti savo turtą, tai padariusieji iš valstybės iždo gaus 5 proc. didesnes kompensacijas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos