Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Agropolitika
Bitininkystei kasmet numatoma po 1,1 mln. eurų paramos

Vilnius. Per penkerius metus bitininkystei sektoriui planuojama skirti 5,5 mln. Eur Europos Sąjungos ir nacionalinių lėšų, praneša Žemės ūkio ministerija (ŽŪM).

Siekiant spręsti problemas, gerinti bendrąsias bitininkystės produktų gamybos ir prekybos jais sąlygas, užtikrinti bitininkystės sektoriaus tvarumą ir plėtrą, numatytos penkios sektorinės intervencinės priemonės:

  • „Švietimas, mokymas ir techninė parama“.
  • „Bičių šeimų atnaujinimas, bitininkavimo inventoriaus įsigijimas, bičių ligų prevencija“.
  • „Moksliniai tyrimai bitininkystės sektoriuje“.
  • „Bitininkystės sektoriaus ir rinkos stebėsena“.
  • „Medaus ir kitų bičių produktų tyrimai“.

Parama galės pasinaudoti bitininkų asociacijos, bendradarbiavimo sutartis pasirašiusios bitininkų asociacijos, kooperatyvai, bičių laikytojai, veisliniai bitynai ir kiti pareiškėjai, kurių tikslus sąrašas bus nustatytas nacionalinėse priemonių įgyvendinimo taisyklėse.

Bioversija m7 2024 11 19

Sektorinę paramą papildys ir ES parama pagal kaimo plėtros priemones. Bitininkai galės įgyvendinti projektus, finansuojamus pagal investicines paramos verslui priemones, skirtas ūkių plėtrai, investicijoms į žemės ūkio valdas, jaunųjų ūkininkų įsikūrimu.

Taip pat bitininkai galės kreiptis ir gauti paramą rizikos valdymo priemonėms, bus skatinami įsitraukti į kuriamas trumpas tiekimo grandines.

Kaip teigiama ŽŪM pranešime, siekiant paskatinti rinkai teikti aukštesnės pridėtinės vertės produkciją, numatyta kompensuoti išlaidas, kurias bitininkai patiria, atlikdami medaus ir bičių produktų laboratorinius tyrimus.

Gaminantiems ekologišką produkciją, ES lygmeniu pripažintus produktus su saugoma kilmės vietos nuoroda, saugoma geografine nuoroda arba garantuotu tradiciniu gaminiu, žemės ūkio ir maisto produktus, pripažintus pagal nacionalinės maisto kokybės sistemos reikalavimus, bus teikiama kompensacija už papildomas su dalyvavimu kokybės sistemoje susijusias išlaidas.

Bičių ligų plitimas, didėjantis augalų apsaugos produktų naudojimas turi įtakos mažam bičių šeimų produktyvumui. Šiai problemai spręsti numatyta finansuoti veiklas, didinančias bičių sveikatingumą ir mažinančias bitininkų patiriamas išlaidas gydymui. Ketinama kompensuoti išlaidas, susijusias su preparatų bičių ligų gydymui, grynarasių bičių motinų įsigijimu.

Bitininkystės sektorius gali pretenduoti į paramą ir pagal intervencinių priemonių rūšį „Klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingos sistemos“. Auginantys Lietuvos tamsiąsias bites galės gauti paramą už nykstančių veislių išsaugojimą.

2023–2025 m. planuojama remti ir bitininkystės produktų populiarinimą tarptautinėse parodose ar renginiuose,  visuomenės švietimą, mokymą, žinių gilinimą, mokslinius tyrimus. Į kai kurias veiklas be bitininkų ir jų asociacijų galės įsitraukti mokslo ir studijų institucijos bei viešosios įstaigos.

Siekiant išvengti dvigubo finansavimo arba kompensacijų permokų, investicijoms, remiamoms pagal bitininkystės sektorines priemones, nebus teikiama parama pagal kaimo plėtros priemones. Teikdamas paraišką pareiškėjas įsipareigos, kad išlaidos, kurioms finansuoti prašoma paramos, nebuvo, nėra ir nebus finansuojamos iš kitų nacionalinių programų ir Europos Sąjungos fondų.

Statistikos departamento duomenimis, 2021 m. pradžioje Lietuvos bitininkai laikė 209,2 tūkst. bičių šeimų. Absoliuti dauguma bitininkų – ūkininkų bei šeimos ūkiai. Vidutiniškai viename Lietuvos bityne buvo laikomos 23 bičių šeimos.

Parengta: pagal ŽŪM inf.
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos