Vilnius. Lietuva ir Lenkija ketina kalbėtis su Europos Komisija, kad būtų pakeistos prevencinės afrikinio kiaulių maro taisyklės, leidžiant saugiai gaminančioms mėsos perdirbimo įmonėms eksportuoti produkciją, sako žemės ūkio ministras Giedrius Surplys.
Jis pirmadienį su Lenkijos žemės ūkio ministru Janu Kšyštofu Ardanovskiu (Jan Krzysztof Ardanowski) Varšuvoje aptarė, kaip galima pakeisti saugių mėsos perdirbimo įmonių eksportą varžančias taisykles.
„Mes nusivežėme pasiūlymą, kuris leistų šiek tiek palengvinti sąlygas saugos zonoje atsidūrusioms mėsos perdirbimo įmonėms. (...) Radus kažkokį kiaulių maro atvejį 10 kilometrų zonoje, prevencinės priemonės pradedamos taikyti visiems, taip pat ir dideles saugos priemones įsidiegusioms mėsos perdirbimo įmonėms“, – iš Varšuvos telefonu BNS kalbėjo G. Surplys.
„Mes manome, kad 30 dienų neleisti eksportuoti produkcijos, nepaisant to, jog esi įsidiegęs modernias apsaugos priemones ir netgi produkciją įsiveži iš kitų zonų, yra ne visiškai teisinga ir perteklinis reikalavimas“, – pridūrė ministras.
Jis tikisi, kad pokalbiai dėl to su Europos Komisija (EK) prasidės rugsėjį.
„Rugsėjį bandysime kalbėtis Briuselyje, kad to perteklinio reikalavimo neturėtų būti. Lenkijos ministrą sudomino šita mūsų idėja ir tikiuosi, kad važiuosime kalbėti kartu“, – tvirtino ministras.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Mantas Staškevičius BNS sakė, kad šiuo metu 30 dienų eksporto apribojimas yra taikomas dviem įmonėms – mėsos perdirbimo įmonei „Krekenavos agrofirma“ ir vienai Danijos kapitalo kiaulių augintojos „Idavang“ fermų.
M. Staškevičiaus teigimu, eksporto apribojimai yra įvedami, kai dėl maro nustatoma trečioji zona. Tarnybos duomenimis, šiuo metu ji nustatyta kai kuriose pietinėse ir vidurio Lietuvos vietovėse.
„(Nustačius maro protrūkį – BNS) 30 dienų negali eksportuoti į trečiąsias šalis ir kitas Europos Sąjungos šalis. Tą kiaulieną arba jos gaminius galima ženklinti nacionaliniu ženklu ir parduoti nacionalinėje rinkoje“, – tvirtino M. Staškevičius.
Po 30 dienų įmonės vėl gali tiekti produkciją į trečiąsias šalis ir Europos Sąjungos (ES) rinką.
Šiemet afrikinis kiaulių maras Lietuvoje nustatytas jau dvejuose komerciniuose ūkiuose. Liga taip pat plinta mažuose ūkiuose ir tarp šernų populiacijos.
Nuo metų pradžios Lietuvoje dėl kiaulių maro nugaišo ar buvo nugaišinta apie 2 tūkst. kiaulių. Liga plinta ir Lenkijoje, Latvijoje, Baltarusijoje, kitose netoli Lietuvos esančiose šalyse.
BNS inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)