Vilnius. Keli šimtai Lietuvos, Latvijos, Estijos ūkininkų taikioje protesto akcijoje prie Europos Parlamento ketvirtadienį dar kartą reikalaus suvienodinti tiesiogines išmokas. Protestuoti į Briuselį šįryt iš Vilniaus išskrido apie 170 žemdirbių organizacijų atstovų
Baltijos šalių ūkininkai, prie kurių žada prisijungti ir Belgijos pieno gamintojai, vasario 20-ąją paragins Europą būti vienodai teisingą visoms savo šalims narėms prieš neeilinį Europos valstybių ir vyriausybių vadovų susitikimą, kuriame bus tariamasi dėl ES 2021–2027 m. daugiametės finansinės programos (DFP).
Aukščiausiojo lygio susitikimo rezultatai lems naujojo BŽŪP finansinio laikotarpio biudžetą. Per ankstesnį derybų ratą praėjusių metų gruodį, trys Baltijos valstybių lyderiai bendroje deklaracijoje paragino visišką tiesioginių žemės ūkio išmokų konvergenciją.
Ūkininkams taip pat rūpi, kad didėjantis BŽŪP aplinkos apsaugos reikalavimų akcentavimas nėra susietas su papildomu finansavimu.
Apie tai, su kokiomis mintimis ir tikslais Lietuvos žemdirbiai šiandien išvyksta į Briuselį, agroverslo naujienų portalui manoūkis.ltpasakojo Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidentas Petras Puskunigis.
„Lietuvos žemdirbių akcijos Briuselyje, Šumano aikštėje, jau tampa gana dažnos. Jos taikios, nesukeliančios problemų vietinei policijai, bet primena Europos Sąjungos vadovams, kad jie nevykdo Stojimo į ES sutarties reikalavimų ir įsipareigojimų naujosioms šalims, ypač – Baltijos. Tai supratusi, prieš septynerius metus, 2013-ųjų vasarį, Europos Vadovų Taryba vieningai sutarė, kad vėliausiai iki 2020 m. visų valstybių naujų narių žemdirbiai gaus 196 Eur/ha tiesioginių išmokų. Bet pažadas liko neištesėtas. Gauname apie 75 proc. nuo pažadėtųjų 196 Eur/ha. Taipogi ir žalinimo išmoka mokama trečdaliu mažesnė nei kitoms ES šalims“, – kalbėjo LŽŪBA prezidentas.
Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas Petras Puskunigis (nuotraukoje kairėje) ir Lietuvos pieno gamintojų asociacijos Tarybos pirmininkas Jonas Vilionis šįryt Vilniaus oro uoste aptaria protesto akcijos detales
Ketvirtadienio akciją, kaip ir vykusią 2018 m. gruodžio mėn., organizuoja Lietuvos žemės ūkio taryba, anksčiau parengusi ir peticiją dėl Lietuvos žemdirbius diskriminuojančių sąlygų. „Lietuvos žemės ūkio taryba, neskirstydama ūkių pagal jų dydį, sukuriamos produkcijos kiekį ir pan., atmeta kai kurių veikėjų, pasivadinusių žemdirbių atstovais, siekius priešinti ūkininkus. Vardan teisybės reikia pasakyti, kad šis protestas ir jo reikalavimai daugiau nukreipti ginti vidutinius ir smulkius ūkius“, – pabrėžė P. Puskunigis.
Ši protesto prieš mūsų šalies žemdirbių diskriminaciją akcija planuota jau seniai, nuo tada, kai paaiškėjo, kada susitiks Europos valstybių vadovai ir tarsis dėl ES biudžeto bei spręs BŽŪP nuostatas iki 2027 metų. „Tai aukščiausiojo lygio vadovų susirinkimas ir jo sprendimai lems, kaip gyvensime naujojo finansinio laikotarpio metu“, – akcentavo LŽŪBA vadovas.
Nekalbant apie tai, kad gauna mažiausias tiesiogines išmokas, Baltijos šalių žemdirbiai, anot P. Puskunigio, taip pat labai susirūpinę, kad augančios ES Žaliojo kurso ambicijos ir klimato kaitos klausimai nėra suderinti su tinkamu BŽŪP finansavimu: „Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija apie tai nuolat primena ir Lietuvos valdžiai, nes tai akcentuojama ir vadinamajame Paryžiaus susitarime dėl klimato kaitos ir priemonių kaitai mažinti finansavimo.“
P. Puskunigis pridūrė, kad žemdirbiams didelį susirūpinimą kelia finansavimo kaimo plėtrai mažinimas. Tai stabdys regioninę plėtrą bei skurdo kaime mažinimo tempą.
„Niekam nekyla abejonių, kad aukštų aplinkosaugos reikalavimų įvykdymo, aukštos kokybės produkcijos pagaminimo, darbuotojų socialinės gerovės užtikrinimo ir kt. kaina yra vienoda visoje Europos Sąjungoje. Kad tai būtų įgyvendinta, ūkiams turi būti skiriama vienodo lygio plotinė parama, netaikant jokių išmokų lubų. Be galo svarbu sutramdyti nesutramdomus sofos ūkininkus. Už melagingą duomenų pateikimą ir apgaudinėjimą pasisavinant pinigus, turi būti taikomos pačios griežčiausios priemonės. Gal ir baudžiamoji atsakomybė“, – kalbėjo LŽŪBA prezidentas prieš išvykdamas į Briuselį.
Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad Briuselyje vyks ne tik reikalavimų pažadams ir įsipareigojimams įvykdyti akcija, bet ir bus išreikštas palaikymas Lietuvos Prezidentui Gitanui Nausėdai, kuris taikaus protesto dieną šalies interesus gins Europos Vadovų Taryboje. Žemdirbiai, anot P. Puskunigio, nepaliko jo vieno kautis ne tik dėl žemės ūkio problemų, bet ir dėl visai Lietuvai svarbių kitų klausimų – asignavimų Sanglaudos fondui bei Ignalinos atominės elektrinės uždarymui reikalingų lėšų skyrimo. Juk sustabdyta ji ES reikalavimu.
Baltijos šalių ūkininkai jau ne kartą Briuselyje protestavo prieš nesąžiningas tiesiogines išmokas. Jie ir toliau žada „keliauti per Europą su savo dainomis“, kol bus pasiektas teisingumas ir ištaisyta istorinė klaida.
Tarp protesto akcijos dalyvių (nuotraukoje iš kairės) - Naglis Narauskas, Seimo narys Kazys Starkevičius, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos viceprezidentas Arūnas Grubliauskis
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)