Vilnius. Ūkininkų derybų su Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) dėl pieno sektoriaus krizės grupės narys, Mažeikių r. ūkininkas Audrius Vanagas po posėdžio pareiškė, kad susitarti nepavyko.
„ŽŪM pozicija žemdirbių atžvilgiu daugiau negu neigiama. Daugiau neturiu, ką pasakyti“, – teigė A. Vanagas.
Pasak jo, ministras Kęstutis Navickas nori ilgalaikių priemonių, leistis į detales. „Mes su tuo sutinkame, bet mums sprendimų reikia dabar. O dėl kainos grandinės dalių niekas nenori kalbėti. Todėl klausėme, ar jiems apskritai reikia lietuviško pieno. Sako, kad taip, bet nieko dėl to nedaro“, – kalbėjo A. Vanagas.
Po posėdžio derybinės grupės narių veiduose buvo vien neviltis. Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos pirmininkė Renata Vilimienė sakė, kad jau svarsto, ką ūkininkai veiks po ūkių laidotuvių, nes išgyventi šansų neliko.
Konkurencijos taryba, pasak derybininkų, nesileidžia į jokias kalbas dėl kainos pyrago dalybų. Pasak A. Vanago, nenorima tartis, kad kaina grandinėje būtų paskirstyta 40-30-30 principu, kai 40 proc. atitektų gamintojui.
Susitikime dalyvavusio premjerės patarėjo Igno Jankausko teigimu, Konkurencijos taryba patvirtino, kad vis dėlto atskira įmonė gali pati keisti kainodarą ir vertinti pasidalijimą grandinėje, ūkininkų prašymu padaryti jį teisingesnį.
Anot A. Vanago, susitikime ūkininkai įvardijo, kad šešių mėnesių laikotarpiui reikia 40 mln. Eur nuostoliams padengti nuo to laiko, kai vidutinė pieno kainos riba buvo ta, kuri dar leido nedirbti nuostolingai.
I. Jankauskas teigė, kad pieno gamintojų įvardyta suma bus vertinama, bus atliekami skaičiavimai.
Po derybų pas susirinkusią minią atėję žemdirbių atstovai gerų žinių neturėjo
LŪS vicepirmininkas Marijus Kaktys konstatavo, kad kiekviena grandinės dalis dirba sau. „Nenori mūsų klausytis, ypač prekybininkai. Mūsų grandinė susideda iš gamintojų, perdirbėjų, prekybininkų, aišku, ne paskutinėje vietoje ir Ministerija, bet visos tos grandinės dalys dirba kiekviena sau. (...) Turi būti taip, kad dirbdami savo darbą galėtume uždirbti. Jeigu į nuostolį – kam tą darbą dirbti?.." – kalbėjo jis.
Kokių veiksmų planuojama imtis toliau, kalbėjo Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis
Išėjęs iš derybų, A. Vanagas žurnalistams sakė, kad tarsis su prie ŽŪM susirinkusiais ūkininkų palaikymo akcijos dalyviais, ką daryti toliau.
Ministras: tiesioginė valstybės pagalba – neišvengiama
Po derybų spaudos konferencijoje žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas vis dėlto neatmetė tiesioginės valstybės pagalbos galimybės. Anot jo, pageidaujamų priemonių Vyriausybė negali imtis, nes visa tai reikia suderinti su Europos Komisija (EK).
Jis priminė, kad panašią situaciją išgyvena ir Latvijos žemdirbiai, tad kartu su kaimyninės šalies žemės ūkio ministru derinamas laikas bendram susitikimui su komisaru ir tikimasi, kad leidimai veikti iš EK bus gauti gana greitai. Vis dėlto, anot jo, priemonių derinimas gali dar užtrukti bent mėnesį.
„Ką mums leidžia reglamentai, kiek galime pakeisti, paskolų, atidėjimų, mokesčių išskaidymo – šiuos dalykus jau priėmėme, jie juda savaime. Buvo galima išgirsti šiandien, kad to nepakanka, tai tikriausiai neišvengsime ir tam rengiamės“, – sakė ministras.
Žemės ūkio ministras K. Navickas žurnalistams teigė, kad penkadienio susitikimą būtų tiksliau vadinti ne derybomis, o konsultacijomis
K. Navicko teigimu, susitikime ieškota sprendimų, kuriuos būtų galima įgyvendinti ir be valstybės priemonių. Jis taip pat kartojo, kad ūkių jungimasis į kooperatyvus, dalyvavimas prekyboje, perdirbime ir galutinio produkto gamyboje taip pat svarbūs.
Susitikime dalyvavęs premjerės patarėjas Ignas Jankauskas teigė, kad bus svarstomos priemonės, pavyzdžiui, subsidijos, Stabilizavimo fondo įkūrimas, kainos dalies pasidalijimas grandinėje.
„Viskas yra diskusijos kelyje, siūlau nepulti į paniką. Manau, artimiausiu metu priemonės pradės veikti. Ką reikia padaryti – ne tik ieškoti trumpalaikių sprendimų, iš krizės turime išeiti stipresni, ūkininkai tam pritaria“, – žurnalistams teigė I. Jankauskas.
Perdirbėjai tikina, kad visi yra vienoje valtyje
Po susitikimo pieno perdirbimo bendrovių „Rokiškio sūris“ vadovas Dalius Trumpa pabrėžė, kad pieno supirkimo kainos vėl augs, kai tai leis rinkos sąlygos.
„Po labai gerų praėjusių metų paskutiniai jų mėnesiai ir šių metų mėnesiai yra blogi, tikiuosi, kad tai ilgai neužtruks. Tai – išgyvenimo klausimas, pieno pramonės įmonės viską daro, kad tą laikotarpį tiek mes patys, tiek ūkininkai išgyventų su kuo mažesniais nuostoliais“, – žurnalistams sakė D. Trumpa.
„Ūkininkai šiuo atveju neteisingai kreipia dėmesį, jie galvoja, kad kažkas susikrovė pinigų maišus ir su jais nesidalija. Pinigai už pieno produktus yra pas vartotoją, jis visame pasaulyje gyvena blogiau, moka daugiau už elektrą, šilumą, palūkanas, todėl mažiau vartoja, o kai mažiau vartoja, kainos krinta, tai daro poveikį grandinei. Visi esame vienoje valtyje“, – pridūrė verslininkas.
D. Trumpa kartojo, kad Lietuvoje žaliavinio pieno kaina priklauso nuo situacijos eksporto rinkose, nes šalis eksportuoja 70 proc. pieno.
Planuojama grįžti prie derybų stalo
LŪS vicepirmininkas M. Kaktys, dėliojęs akcentus po susitikimo, irgi pirminė palyginimą su valtimi, tik požiūrio kampas gerokai skyrėsi nuo perdirbėjų. „Dažnai iš perdirbėjų girdime, kad sėdime vienoje valtyje, bet man atrodo, jog mes irkluojame, o jie tik vairuoja. Prekybininkai žiūri iš kranto, išplauksime mes ar ne. O jei neišplauksime, ras kitų partnerių. Tokia situacija šiandien Lietuvoje. Siūlau nenuleisti rankų, kovoti už savo darbą ir pajamas“, – kalbėjo ūkininkas.
Baigiantis protestui LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius sakė, kad nors siūlyta sudrebinti Ministerijos langus, šiandien tam netinkama diena.
„Šiandien yra ta diena, kuri dar neskirta langams drebinti. Dar tikrai grįšime kalbėtis į tuos rūmus, taip pat derybinė grupė. Jeigu artimiausiu metu vis tik tai nebus išgirsta, valdžia nedarys nuolaidų, tuomet mes susirinksime ir mūsų bus gerokai daugiau“, – reziumavo R. Juknevičius.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Dalį valstybės žemės pardavimo pajamų siūloma skirti Gynybos fondui
2024-12-12 -
Darbą pradeda naujoji Vyriausybė
2024-12-12 -
Žemės ūkio valdoms modernizuoti papildomai skirta 7,44 mln. eurų
2024-12-11
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04
(0)