![Bioversija A1 2025 01 31](/media/public/4d/0a/4d0a75c2-3dc5-4bb6-9554-417b7899a072/bioversio-a1-20250131.gif)
![Basf m1 2025 01 15](/media/public/9a/d7/9ad79b5e-664b-4bc9-99a9-317a56d7c1b0/basf_m1_2025_01_15_456x1772.jpg)
![](/media/thumbnails/public/04/07/040746cd-9324-44c1-9b87-f60e8dde1d41/zum__zum_uzrasas_al_nuotr.jpg__1222x684_q85_autocrop_crop-smart_subsampling-2.jpg)
Šią savaitę įsigalioję pakeisti Žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai nesukuria ūkininkams naujų prievolių, o tik susieja išmokų gavimą su galiojančių nacionalinių teisės aktų reikalavimais.
Valdymo reikalavimų apraše nuostata dėl tręšimo plano rengimo yra šiek tiek susiaurinta, t. y. planas turi būti rengiamas tiems plotams, kuriuose yra tręšiama mėšlu ar srutomis ir azoto turinčiomis trąšomis.
Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų apraše planas reikalingas tręšiant mėšlu ar srutomis ir tręšiamaisiais produktais (kurie apima kalkes, durpes, augimo stimuliatorius, azoto turinčias trąšas ir t. t.), o tai kėlė ūkininkų nepasitenkinimą.
Taigi tręšimo planas reikalingas kai:
- tręšiama mėšlu ir azoto turinčiomis trąšomis;
- tręšiama srutomis ir azoto turinčiomis trąšomis;
- tręšiama mėšlu ir srutomis bei azoto turinčiomis trąšomis.
Jeigu ūkininkas vienus laukus tręš tik mėšlu arba srutomis, o kitus – tik tręšiamaisiais produktais, pagal Valdymo reikalavimus azoto turinčiomis trąšomis tręšimo planas nereikalingas. Tręšimo planas rengiamas tręšiamiems laukams, ne ūkiui.
Planuojami pokyčiai
„Šiuo metu deriname Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašo pakeitimus dėl tręšimo plano reikalavimų pakeitimų, kurie sumažintų administracinę naštą ūkininkams. Svarstome nustatyti tręšiamojo lauko plotą, nuo kurio žemdirbiams būtų privalomas tręšimo planas.
Šiuo pakeitimu būtų siaurinamas tręšiamųjų produktų kiekis ir siūlomos tik azoto turinčios trąšos, o tręšimo prievolė atsirastų tik žemės ūkio veiklos subjektams, tręšiantiems mėšlu ir (ar) srutomis, ir azoto turinčiomis trąšomis 30 ha ar daugiau žemės ūkio naudmenų per kalendorinius metus“, - sako žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas.
Žemdirbiams, tręšiantiems mėšlu ir (ar) srutomis, naujos tręšimo plano nuostatos buvo taikomos jau nuo praėjusių metų lapkričio 6 d., kai įsigaliojo Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašo pakeitimai, kuriuos pasirašė buvę žemės ūkio ir aplinkos ministrai. Iki tol asmuo, tręšiantis mėšlu ir (ar) srutomis 30 ha ar daugiau žemės ūkio naudmenų per kalendorinius metus, privalėjo turėti tręšimo planą. Šis reikalavimas buvo taikomas tik tręšiantiems mėšlu ir (ar) srutomis.
2024 m. lapkričio 5 d., tuomečiams aplinkos ir žemės ūkio ministrams pasirašius įsakymą „Dėl Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“, tręšimo plano prievolė numatoma tik tręšiantiems tą patį lauką mėšlu ir (ar) srutomis, ir tręšiamaisiais produktais, neatsižvelgiant į tręšiamo ploto dydį. Pagal šią nuostatą asmenys, kurie tręšia tik mėšlu ir (ar) srutomis, neprivalo sudaryti tręšimo plano, tačiau patręšus tą patį lauką ir tręšiamaisiais produktais, tręšimo planas yra privalomas, neatsižvelgiant į panaudotų tręšiamųjų produktų kiekį ir tręšiamojo lauko plotą.
Pagal ES direktyvos nuostatas, Valdymo reikalavimai, reglamentuojantys tręšimo planus, turi būti tokie patys, kaip nacionalinėje teisėje. Taigi 2024 m. lapkričio 5 d. patvirtinus Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašo pakeitimą, turėjo būti pakeistas ir Valdymo reikalavimų aprašas.
****
Papildoma informacija dėl Valdymo reikalavimų
Valdymo reikalavimai turi būti parengti vadovaujantis Reglamento 2021/2115 III priede nurodytais ES teisės aktų (reglamentų ir direktyvų) konkrečiais straipsniais ar jų dalimis. Direktyvų atveju Valdymo reikalavimai turi būti nustatyti taip kaip direktyva perkelta į nacionalinius teisės aktus.
Vandens apsaugą reglamentuoja 1991 m. gruodžio 12 d. Tarybos direktyvos 91/676/EEB dėl vandenų apsaugos nuo taršos nitratais iš žemės ūkio šaltinių 4 ir 5 straipsniai, kurie perkelti į Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašą. Atsižvelgiant į tai, Valdymo reikalavimai yra parengti pagal Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašą.
Valdymo reikalavimų aprašo tikslinimas, kuris buvo pasirašytas praėjusią savaitę, buvo atliktas, nes neatitiko 2024 lapkričio 5 d. patvirtinto Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašo nuostatų dėl tręšimo plano rengimo.
Valdymo reikalavimų apraše nuostata dėl tręšimo plano rengimo yra šiek tiek susiaurinta t. y. planas turi būti rengimas tiems plotams, kuriuose yra tręšiama mėšlu ar srutomis ir azoto turinčiomis trąšomis. Šiuo metu vis dar galiojančiame mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų apraše planas reikalingas tręšiant mėšlu ar srutomis ir tręšiamaisiais produktais (kurie apima kalkes, durpes, augimo stimuliatorius, azoto turinčias trąšas ir t. t.).
Pagal direktyvos nuostatas Valdymo reikalavimai, reglamentuojantys tręšimo planus, turi būti tokie pat, kaip nacionalinėje teisėje.
Patvirtinus 2024 m. lapkričio 5 d. Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašo pakeitimą lygiagrečiai turėjo būti keičiamas ir Valdymo reikalavimų aprašas.
Valdymo reikalavimuose neliko anksčiau buvusio 30 ha ploto, nuo kurio buvo reikalingas tręšimo planas, tačiau šiuo metu derinamame Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašo projekto 23 punkte yra numatyta sąlyga, kad „Žemės ūkio veiklos subjektas, tręšiantis ir mėšlu, ir (ar) srutomis, ir azoto turinčiomis trąšomis 30 ha ar daugiau žemės ūkio naudmenų per kalendorinius metus, privalės turėti nustatytus reikalavimus atitinkantį tręšimo planą konkrečiam laukui ir tręšiant neviršyti tręšimo plane apskaičiuotų mėšlo ir (ar) srutų ir kitų azoto turinčių trąšų kiekio.
Tręšimo planas turi būti saugomas ne trumpiau kaip 3 metus nuo jo sudarymo datos. Tręšimo planas gali būti sudarytas naudojantis Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (https://paseliai.vic.lt) Trąšų naudojimo apskaitos posistemyje įdiegtu Tręšimo planavimo funkciniu komponentu (toliau – PPIS).“
Iki tręšimo sezono bus pakeistas šiuo metu derinamas Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašas, kuriame bus grąžintas iki 30 ha plotas, kuriam tręšimo planas bus neprivalomas.
Tręšimo planas bus reikalingas, kaip ir anksčiau, tik tada, kai bus tręšiama 30 ha ir didesnis plotas ir tik tuo atveju, jei bus tręšiama kompleksiškai, t.y. ir mėšlu, ir (ar) srutomis, ir tręšiamaisiais produktais (azoto trąšomis).
Tręšimo planas privalomai turės būti rengiamas tręšiamiems laukams, o ne visam ūkiui. Jeigu ūkis atskirus laukus tręš išskirtinai tik mėšlu arba srutomis, o kitus – išskirtinai tik mineralinėmis trąšomis, tręšimo planas nebus privalomas.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Žada aiškintis, ar veikia 500 ha ribojimai
2025-02-19 -
Laboratorijos likimą lems pastatų rokiruotė?
2025-02-13 -
Paaiškėjo, kiek susietosios paramos skiriama už gyvulius
2025-02-11
Skaitomiausios naujienos
-
Gyvulininkystės ūkius šokiravo pakeisti Valdymo reikalavimai
2025-02-12 -
Paaiškėjo, kiek susietosios paramos skiriama už gyvulius
2025-02-11 -
Naikinama kai kurių augalų apsaugos produktų registracija
2025-02-05
(0)