Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Agropolitika
Ar pasieks žemdirbių balsas tuos, kurie atsakingi?

Kaunas. Šiandien į miestų ir rajonų centrų gatves bei kitus kelius su traktoriais išvažiavę Lietuvos ūkininkai tikisi, jog vis dėlto jų balsas bus išgirstas aukščiausios šalies valdžios institucijose.

Žemdirbių protesto akcijos organizatorių preliminariais skaičiavimais, į šalies miestų ir miestelių gatves bei kai kuriuos kelius galėjo išvažiuoti keli tūkstančiai traktorių. Į šią protesto akciją vienaip ar kitaip įsitraukė praktiškai visų 60-ties savivaldybių ūkininkai.

Portalo manoukis.lt kalbinti įvairių rajonų žemdirbiai buvo nusiteikę ryžtingai ir viltingai.

Bioversija m7 2024 11 19

Vilniaus r. žemdirbiai savo poziciją sostinėje demonstravo nuo miesto pakraščio pajudėję Molėtų plentu, Mokslininkų, Jeruzalės, Kalvarijų gatvėmis, Konstitucijos prospektu, Geležinio Vilko gatve.

Besirenkant protesto dalyviams Vilniaus rajono ūkininkų asociacijos pirmininkas Jevgenijus Baliulis teigė, kad kolonoje riedės mažiausiai penkiasdešimt traktorių. Anot jo, į akciją labai aktyviai įsitraukia tiek jaunimas, tiek vyresni ūkininkai. Būtent pastaruosius jaudina klausimas, kas perims jų ūkius, kai padėtis žemės ūkyje yra tokia bloga.

Vilniaus rajono ūkininkų asociacijos pirmininkas Jevgenijus Baliulis teigė, jog kasmet žemdirbių gyvenimas tik sunkėja

„Įsitraukia ir jaunimas, ir pagyvenę, kurie nežino, kam perleisti savo ūkius. Jie pradėjo dirbti, padėjo pagrindus atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę, o kas dirbs tėvų žemėje ateityje? Jiems buvo sunku, labai sunku pradėti ūkininkavimą. Metai po metų darosi ne lengviau, o tik sunkėja“, - prasidedant akcijai kalbėjo J. Baliulis.

Traktorių kolonos judėjimas sostinės gatvėmis (vaizdo įrašas)

Jo teigimu, akcija tikimasi atkreipti valdžios dėmesį. „Norime parodyti, kad ūkininkai – ne paskutiniai žmonės, kad kaime žmonės dar gyvena ir nori gerai gyventi, ne tik paskolas mokėti, kurios tik auga. Kiekvieni metai paskolos yra tik didesnės, jų nebeįmanoma išmokėti“, - kalbėjo ūkininkas, pridurdamas, kad žemdirbiams pastarieji metai buvo tikrai negailestingi – niekaip neįmanoma atsigauti nuo liūčių, sausros, šie metai irgi buvo nepalankūs.

Vilniaus rajono žemdirbiai rinkosi prie sostinės pakraščių ir vėliau traktorių koloną nukreipė link miesto gilumos

Kauno r.ūkininkai protesto akciją rengė trijuose taškuose – maždaug pusantro šimto traktorių stovėjo Babtų, Vandžiogalos ir Garliavos apylinkių seniūnijų keliuose.

Viena protestuotojų grupė susirinko Babtų seniūnijoje, ties automagistrale Kaunas – Klaipėda esančiame Kaniūkų kaimo kelyje, kita – kelyje A8, ties Vandžiogala, trečia – Garliavos apylinkių seniūnijoje, Kazliškių kaime.

„Kadangi Kauno rajono teritorija labai didelė, o ties prekybos centru „Mega“ vyksta kelio remonto darbai ir ten nuolat formuojasi spūstys, nutarėme akciją vykdyti racionaliau: protestuosime trijose skirtingose rajono vietose šalia pagrindinių magistralinių kelių. Manome, kad taip į mūsų akciją bus atkreiptas netgi didesnis dėmesys“, – aiškino Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Genutė Staliūnienė. Numatyta, kad traktoriai stovės dvi valandas – nuo 11 iki 13 val.

„Žemdirbiai labiausiai jaučia klimato kaitos padarinius, todėl džiaugiamės Kauno rajono savivaldybės sprendimais atleisti ūkininkus nuo žemės mokesčio. Apskritai mūsų santykiai su Kauno rajono savivaldybe labai geri, jaučiame nuolatinį vietos valdžios dėmesį, tačiau mūsų netenkina bendra Lietuvoje vykdoma žemės ūkio politika“, – sakė G. Staliūnienė.

Pasak jos, labiausiai ūkininkus glumina siūlymai kitais metais taikyti didesnius individualios veiklos mokesčius, didinti kuro kainas. Tuo pat metu mažinamas finansavimas sektoriui, mažėja žemės ūkio produkcijos supirkimo kainos, nors maisto produktų kainos prekybos centruose didėja.

Viena Kauno rajono žemdirbių grupė susirinko Babtų seniūnijoje, ties automagistrale Kaunas – Klaipėda esančiame Kaniūkų kaimo kelyje

Pakruojo r. žemdirbių veiksmus koordinuojantis LŪS Pakruojo skyriaus pirmininkas Albinas Navickas sakė, kad oficialiai į akcijos dalyvių sąrašus iš anksto registravosi 92 ūkininkai, tačiau šis skaičius dar gali išaugti. „Jei kažkas atvažiavo dalyvauti akcijoje savarankiškai, nesiregistravęs, juk negalime jam to uždrausti“, – sakė A. Navickas. Būtina sąlyga – traktoriai turi būti techniškai tvarkingi ir švariai nuplauti.

„Pasigaminome plakatų su užrašu „Lietuva, tavo kaimas miršta“, juos užklijavome ant savaeigės technikos ir, kaip buvo suplanuota, prasukome du ratus pro miesto centrą. Maršrutas buvo iš anksto aptartas ir suderintas su policija. Šia akcija bandome taikiai atkreipti visuomenės dėmesį į žemės ūkio sektorių ištikusį sunkmetį“, – aiškino A. Navickas.

Pakruojo rajono ūkininkai su traktoriais rinkosi į sutartas vietas, o po to judėjo numatytu maršrutu

Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius pranešė, kad Šiauliuose organizuota akcija nevyksta, nes Šiaulių miesto savivaldybė neišdavė leidimo. „Dėl to, kad negavome leidimo, traktoriai nevažiuoja organizuotomis kolonomis, tačiau pačios žemės ūkio technikos mieste suvaryta labai daug. Ūkininkai važinėja savo asmenine iniciatyva nedidelėmis grupelėmis. Aš asmeniškai planuoju sakyti kalbą prie Šiaulių rajono savivaldybės ir tikiuosi atkreipti visuomenės dėmesį į žemdirbių skaudulius, kurių susikaupė labai daug", – Lietuvoje prasidėjus traktorių važiavimo akcijai portalui manoukis.lt sakė R. Juknevičius, pridurdamas, jog labai tikisi, kad visuomenė išgirs žemdirbių balsą, nes tik užsitikrinus žmonių palaikymą galima tikėtis, kad politikai pagaliau atkreips dėmesį į žemdirbių padėtį. Kaimas ir toliau žudosi, emigruoja, senėja, nyksta. Prirašyta ir baltų, ir žalių knygų, tačiau tai tik gražūs žodžiai, o gyvenimas, deja, juda priešinga kryptimi.

Prienų r. LŪS Prienų skyriaus pirmininkas Martynas Butkevičius džiaugėsi, kad Prienų savivaldybės, o taip pat Birštono, su kuria buvo koordinuojami veiksmai, vadovai neįžvelgė jokių kliūčių akcijai vykti ir leidimai buvo išduoti labai greitai. Akcijoje dalyvavo per 50 traktorių ir ūkininkų nereikėjo ypatingai raginti. Ypač aktyvūs jauni žmonės.

„Sakyčiau, kad iniciatyva ėjo būtent iš apačios į viršų, daug agituoti nereikėjo. Žmonės patys labai aktyviai skambino, aiškinosi, registravosi - mums beliko viską koordinuoti ir žiūrėti, kad viskas vyktų sklandžiai. Tai rodo, kad ūkininkai tikrai turi problemų ir nori į jas atkreipti valdžios ir net visuomenės dėmesį. Pradžia - žalieji kryžiai, dabar ši pilietinė iniciatyva“, - kalbėjo M. Butkevičius. 

Prienų rajono ūkininkų traktorių kolona kerta tiltą per Nemuną

Šilalės r. ūkininkai su dideliu entuziazmu rengėsi protesto akcijai. Pasak šio rajono Ūkininkų sąjungos pirmininko Algirdo Tarozo, žemdirbių įkalbinėti nereikėjo – jie patys skambino ir teiravosi, kur ir kada reikia atvaryti techniką. Pravažiuoti pro pačią Šilalės centre esančią savivaldybę sunkiajai technikai nebuvo galimybių – visur stovi eismą draudžiantys ženklai, tad taiki ūkininkų kolona jų nepažeidinėjo. Traktoriai pro savivaldybę pravažiavo 100-150 m atstumu.

Pagėgių krašto žemdirbiai suformavo taikią 85 traktorių koloną, kuri 20 km/val. greičiu pravažiavo pirmyn ir atgal per Pagėgių miestą ir pro savivaldybę. „Norime atkreipti dėmesį į žemdirbių problemas, nes dabar vyksta tarsi karštos bulvės mėtymas – iš vienų atimsime, kitiems duosime, ypač kalbant apie mokesčius. O mūsų situacija kelia nerimą, labiausiai traukiasi gyvulininkystės ūkiai. Suprantame, jog daug kas priklauso ir nuo mūsų pačių, bet norėtųsi, kad valdžios sprendimai dar labiau neapsunkintų ūkininkų gyvenimo“, - kalbėjo Pagėgių krašto Ūkininkų sąjungos pirmininkas R. Kelneris.

Pagėgių krašto žemdirbiai suformavo maždaug 60 traktorių koloną

Klaipėdos r. ūkininkų suformuota maždaug 50 traktorių kolona su policijos palyda pravažiavo pro rajono savivaldybę Gargžduose, netgi pagrindine Klaipėdos gatve, kuria traktorių eismas draudžiamas. Klaipėdos rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Vidmantas Buivydas teigė, kad po bendro posėdžio su viešosios tvarkos skyriaus atstovais ir policija savivaldybė kliūčių nedarė ir administracijos direktorius davė leidimą ūkininkų protesto akcijai.

Pasak V. Buivydo, didžioji dalis ūkininkų patys veržėsi protestuoti: „Jeigu visiems skauda, tai turime visi kažką ir daryti, kad padėtis pasikeistų. Pasyvių, nepanorusių prisijungti ūkininkų irgi buvo, bet mažai, vos keli procentai.“

Pakalbėjus su žemdirbiais, jie visi sakė, jog važiavo su traktoriais, turėdami vilties būti išgirsti ir suprasti.

Širvintų rajono ūkininkų traktorių kolona

Visą lapkritį vykstanti „Žaliųjų kryžių“, šiandien – traktorių važiavimo akcija rodo, kad Lietuvos žemdirbiai vienijasi ir ima aktyviai kovoti už savo teises. Pasak akcijos organizatorių, jeigu ir po šios dienos valdžia neatsižvelgs į ūkininkaujančiųjų problemas bei reikalavimus, protesto tęsinys, kaip jau planuota anksčiau, bus žemdirbių žygis į sostinę gruodžio pradžioje.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos