Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Agropolitika
Aistros dėl gyvulių produktyvumo kontrolės nerimsta

Kaunas. Lietuvos galvijų veisėjų asociacijos tarybos (LGVA) posėdis vyko įtemptai. Teko aptarti naujai rengiamas Pieninių gyvulių produktyvumo kontrolės organizavimo ir Pagalbos veislininkystei taisykles, vėl daug diskutuota apie UAB „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ teikiamų paslaugų kokybę.

LGVA prezidentė Viktorija Švedienė, direktorius Edvardas Gedgaudas ir tarybos nariai (Tomas Raudonius, Kastytis Krištolaitis, Dalia Kairaitienė, Julius Martišius, Alfredas Mikalauskas, Ieva Stanienė ir kt.) į tarybos posėdį pasikvietė valstybės įmonės „Pieno tyrimų" direktorę Laimą Urbšienę ir valstybės valdomos UAB „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ (GPK) vadovę Ritą Latvytę. Iki kitų metų liepos 1 d. GPK bus prijungta prie VĮ „Pieno tyrimai“, kuri taps uždarąja akcine bendrove, o jos savininkas liks Žemės ūkio ministerija (ŽŪM). Tačiau aistros dėl GPK teikiamų duomenų tikslumo, dėl bendradarbiavimo su ūkiais nerimsta, o atsidūrus ant permainų slenksčio tik dar labiau sustiprėjo: LGVA siekia, kad ūkius pasiektų tik tikslūs duomenys, o GPK tikslas - apginti reputaciją ir įmonės darbuotojus.

„Dėl to, kad  kažkas norėjo išlaikyti valstybės monopolį ir 10 metų neatsižvelgė į jūsų siūlymus, mūsų asistentai nekalti. Galit kaltinti mane, kad per 10 mėnesių nepadariau perversmo, bet nuoširdžiai prašau, nejuodinkit tų 200 žmonių“, - R. Latvytė gynė GPK kontrolės asistentus.

Bioversija m7 2024 11 19

LGVA ir jai priklausantys pieno ūkiai jau ne vienus metus kalba ne tik dėl duomenų tikslumo ir operatyvumo, bet ir dėl GPK monopolio, nes būtent dėl konkurencijos stokos ir nukenčia kokybės paslauga. Todėl jau metų pradžioje ŽŪM pritarė, kad GPK funkcijas galėtų atlikti ir tretieji asmenys. Tiesa, iki šiol neapibrėžta, kas tie tretieji asmenys gali būti - asociacijos, samdomi žmonės ar dar kažkas? Bet kokiu atveju LGVA taryba nutarė primygtinai prašyti ministerijos, kad B metodas būtų įteisintas nuo 2018 m. sausio 1 d., nes „ir taip ilgai viskas užsitęsė.“

Tačiau kol kas yra „lengvas chaosėlis", kaip sakė LGVA tarybos nariai, kalbant apie tai, kas bus, kas ir kaip keisis. R. Latvytė įsitikinusi, kad reikalingas pereinamasis laikotarpis ir naujosios taisyklės dėl galimybės produktyvumo kontrolę B metodu vykdyti tretiems asmenims galėtų įsigalioti tik nuo 2019 m. Ūkininkas T. Raudonius teigė, kad tai reiškia, jog GPK yra nepasiruošusi ateiti į privačią rinką, nors R. Latvytė su tuo teiginiu nesutiko.

„Visi sutinka, kad GPK problemų yra „iki ausų", ypač kalbant apie duomenų netikslumą, ir jas reikia spręsti iki susijungimo, kad po to nenukentėtų ir „Pieno tyrimų" veikla. Viena didžiausių problemų - netikslūs duomenys. Tvyrantį chaosą reikia suvaldyti, priartėti prie rinkos, kad prie „Pieno tyrimų" būtų prijungta jau nušlifuota GPK veikla. Juk GPK paslauga labai reikalinga", - kalbėjo T. Raudonius.

LGVA tarybos nariai Tomas Raudonius (kairėje) ir Kastytis Krištolaitis teigia, kad didžiausia GPK problema - netikslūs duomenys

Dėl duomenų netikslumo išsakyta kritikos ir skaičiavimo centrui. „Pieno tyrimai" dirba kokybiškai, GPK įsilies į jų veiklą, bet jeigu mes neturėsime tikslių duomenų, visas mūsų dabartinis darbas bus niekinis. O jų darbas neatitinka šių dienų reikalavimų", - LGVA direktorius E. Gedgaudas antrino T. Raudoniui.

Į kritiką dėl netikslios metinės produktyvumo apskaitos, R. Latvytė atsakė, kad „mums iki šiol nėra aiški užduotis, ar turi būti perskaičiuojamas koeficientas, ar vadovaujamasi bandos valdymo programos apskaita." LGVA tarybos nuomone, turi būti peržiūrėtas koeficientas, kad apskaitomo pieno kiekis per laktaciją drastiškai nesiskirtų nuo pateikiamo VĮ ŽŪIKVC. Nes šie duomenys naudojami bulių produktyvumo vertei skaičiuoti, atliekant parinkimą sėklinimui.

Veislininkystės organizacijos turi pateikti siūlymus dėl naujai rengiamų Pieninių galvijų gyvulių produktyvumo kontrolės organizavimo taisyklių, kurios iki šiol nepriimtos, nors galios ilgiausiai iki liepos 1 d., kai susijungs „Pieno tyrimai" ir GPK. Pasak E. Gedgaudo, dėl šių taisyklių pakeitimų visą vasarą buvo minami ministerijos slenksčiai, teikiami pasiūlymai, buvo sukurta darbo grupė, bet niekas į tai neatsižvelgė. „Pageidavome, kad produktyvumo kontrolės taisyklės būtų paruoštos ne metų gale, bet anksčiau, ir įsigaliotų nuo 2018 sausio 1 d. Tokios eigos pageidautų ir LGVA taryba, nes kitu atveju atitolinamas B metodo įgyvendinimas", - atkreipė dėmesį asociacijos direktorius.

LGVA siūlys keisti ir GPK pavadinimą - žodį „kontrolė" keisti į „apskaita", kaip priimta visose šalyse.

LGVA tarybos narius nustebino vienas siūlomas Taisyklių punktas, kurio jie nesuprato: vidutinis produktyvumas per kontrolės metus - tai produkcija nuo einamųjų metų spalio 1 d. iki kitų metų rugsėjo 30 d., atsižvelgiant į šėrimo dienas. Ką reiškia „šėrimo dienos" (ar būna dienų, kai gyvuliai nešeriami?), niekas nesuprato. Kažkas prisiminė, kad tai iš sovietmečio likęs terminas. Nutarta siūlyti šio termino atsisakyti.

„Pieno tyrimų" vadovė L. Urbšienė, šias pareigas einanti nuo gegužės, sakė, kad jai labai naudinga išgirsti įvairias nuomones, kad būtų gerai pasirengta įmonių susijungimui ir sklandžiam tolimesniam darbui. Ji pažadėjo padėti išsiaiškinti su VĮ ŽŪIKVC, dėl kokių problemų gali įvykti netikslumai, apskaičiuojant įvairius duomenis.  

„Pieno tyrimų" vadovė Laima Urbšienė pasirengusi išsiaiškinti dėl daugelio netikslumų

Apskritai veisėjų ir veislinių ūkių kitais metais laukia ir daugiau permainų - nuo 2018 m. lapkričio įsigalios naujas Europos parlamento ir tarybos gyvulių veisimo reglamentas, o Seimo narių stalčiuose dar yra ir naujas Gyvulių veislininkystės įstatymo projektas, kuris praplėstų bei atnaujintų daugiau nei 15 metų galiojantį įstatymą.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos