Bioversija A1 2025 03 18 Basf m1 2025 03 05
Verslo informacija
Žieminių miežių augimo reguliatoriai – efektyvumo ir ekonomiškumo įvertinimas
Vizualus LAMMC bandymų laukų įvertinimas 2024 m.

Ankstesniuose straipsniuose analizavome augalų augimo reguliatorių įtaką žieminiuose kviečiuose, nagrinėjome jų efektyvumą ir įvairių panaudojimo schemų ekonomiškumą. Tyrimai nevienareikšmiškai rodo, kad šie produktai padeda optimizuoti pasėlių augimą, pagerinti derlių ir užtikrinti investicijų grąžą konkrečiomis sąlygomis.

Dabar atkreipiame dėmesį į žieminius miežius ir gilinamės į augimo reguliatorių naudojimą, jų teikiamus privalumus auginant miežius. 

„Nufarm“ kompanija jau kelerius metus Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre (LAMMC) tiria miežių augimo reguliatorių naudojimą, siekdama įvertinti jų efektyvumą ir įtaką augalų augimui ir derliui. Latvijoje analogiški bandymai atliekami bendradarbiaujant su Latvijos augalų apsaugos tyrimų centru (LAAPC).

Tyrimams naudoti kompanijos „Nufarm“ gaminami augimo reguliatoriai: 

  • Optimus – trineksapak-etilas 175 g/l;
  • Camposan Extra – etefonas 660 g/l.

Lyginant rinkoje esančias technologijas buvo naudojami šie produktai:

  • trineksapak-etilas 75 g/kg + kalcio proheksadionas 50 g/kg;
  • mepikvatchloridas 305 g/l + etefonas 155 g;
  • trineksapak-etilas 250 g/l (DC).

Žieminių miežių auginimo iššūkiai

Žieminiai miežiai (Hordeum vulgare L.) yra reikšmingas javų pasėlis, pasižymintis unikaliais augimo aspektais (ankstyvas brendimas) ir specifiniais agrotechnikos reikalavimais, todėl, norint gauti optimalų derlių, reikia atidžiai prižiūrėti lauke taikomas technologijas.

Pagrindiniai iššūkiai, auginant žieminius miežius, gali būti viršutinių tarpubamblių nulūžimas, dėl kurių varpos nukrenta ant žemės dar nepatekusios į kombainą per javapjūtę. Dėl to sumažėja derlius ir pasunkinamas pats derliaus nuėmimas. Vėlyva sėja, piktžolėtumas, kenkėjai – irgi svarbi dalis, mažinanti būsimą derlių.

Norint išspręsti dalį šių problemų, būtina naudoti augalų augimo reguliatorius. Šie produktai veikia įvairius fiziologinius procesus, įskaitant atsparumą išgulimui, šaknų vystymąsi ir bendrą augimą abiotinio streso sąlygomis. Tinkamai naudoti augimo reguliatorius yra labai svarbu, siekiant maksimaliai padidinti žieminių miežių produktyvumą, ir veikia kaip ūkininkų draudimas.

Galima daryti išvadą, kad „Nufarm“ technologijos suteikia geresnių rezultatų trumpinant augalus, palyginti su kitų įmonių sprendimais. Efektyviausias yra trečiasis bandymas. Tai „Nufarm“ technologija su Optimus ir Camposan Extra mišiniu, kur skirtumas, palyginti su kontrole, yra 14,43 centimetrai. 

Svarbu paminėti, kad „Nufarm“ technologijose ne tik matyti efektyvesnis produktų veikimas, bet ir patiriamos mažesnės sąnaudos auginant grūdines kultūras. „Nufarm“ technologijos kaina svyruoja nuo 19,75 Eur/ha iki 20,50 Eur/ha.

Išvados 

Iš abiejų diagramų galime matyti, kad „Nufarm“ tiriamos augimo reguliatorių tech­nologijos su Optimus ir Camposan Extra ne tik rodo gerus bandymų duomenų rezultatus, bet ir suteikia galimybę patirti mažesnius kaštus auginant grūdines kultūras.

Remiantis LAMMC atliekamais tyrimais, šis augimo reguliatorių derinys pranoksta kitus rinkos sprendimus suteikiant pasėliui stabilumo dėl gero sutrumpinimo ir pagal derlingumą. 

Kaip grūdinėse kultūrose veikia augalų augimo reguliatoriai ir kokia jų nauda?

  • trineksapak-etilas – tai Optimus. Taip pat reguliuoja giberelino gamybą augale ir gali būti lanksčiai panaudotas nuo stiebo ilgėjimo pradžios iki vėliavinio lapo vystymosi tarpsnio. Optimus tiesiogiai veikia augalų apatinių tarpubamblių reguliavimą, stiebo sienelių tvirtumui užtikrinti ir padeda vystytis geresnei šaknų sistemai;
  • etefonas – tai Camposan Extra. Vienintelė veiklioji medžiaga, reguliuojanti auksinų hormoną, kuris į ląstelių audinius išskiria etileną, dėl ko sumažinamas ląstelių ilgėjimo procesas, ir reguliuoja stiebo ilgį trumpindamas viršutinius tarpubamblius. Optimaliausias panaudojimas – nuo bamblėjimo pradžios iki vėliavinio lapo vystymosi tarpsnio. 

Auginant miežius reikia daug žinių ir patirties

Nors ne kiekvienais metais kyla žieminių miežių išgulimo rizika, augimo reguliatorių nauda yra ne tik šios konkrečios problemos sprendimas. Sumažėjusi augalų masė, pasiekiama naudojant augimo reguliatorius, suteikia netiesioginių pranašumų, tokių kaip efektyvesnis derliaus nuėmimas ir geresnis dirvos paruošimas. Šią naudą gali būti sunku išmatuoti tiesiogiai, tačiau tai taupo laiką, darbą ir galiausiai palaiko tvaresnį ir pelningesnį ūkininkavimą.

Apibendrinant tyrimų duomenis, galima rekomenduoti: ieškant optimaliausio investicijos ir produktų efektyvumo santykio, verta rinktis „Nufarm“ kompanijos ištirtas ir atrinktas, tinkamiausias mūsų klimato sąlygoms purškimų augimo reguliatoriais schemas.

Išsamūs minėtų augimo reguliatorių bandymo duomenys publikuoti „Nufarm“ interneto portale https://nufarm.com/lt.

Užsakymo Nr. 11804
Gudinas -  23 06 14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ką manote apie įsteigtą Maisto tarybą?
Visos apklausos