Basf A1 2024 10 11 Basf m1 2024 10 11
Verslo informacija
Tiesioginės sėjos technologijos. Prancūzijos ūkio patirtis

Prancūzas Fabien‘as Drapeau (Fabjenas Drapo) ūkininkauja Vandėjoje (Vakarų Prancūzijoje, netoli Nanto). Verčiasi augalininkyste ir gyvulininkyste, yra Prancūzijos gamtos apsaugos asociacijos (APAD) narys.

Ūkyje taiko neariminio žemės dirbimo technologiją, palaipsniui pereidamas prie tiesioginės sėjos. Ūkininkas elgiasi pragmatiškai: pavasarį taiko juostinį dirbimą, o rudenį žemę aria.

Pernai su bendraturčiais įsigijo Agrisem Turbomulch šiaudų akėčias, o esant ekstremaliomis sąlygomis naudoja tradicinę sėjamąją. Ūkininkas dirba apie 150 ha, augina kiaules ir keletą karvių žindenių.

***

Apie tai, kaip sekasi ūkininkauti perėjus prie juostinio žemės dirbimo ir tiesioginės sėjos, kokius padargus naudoja, pasakoja Fabien‘as DRAPEAU:

Kokių „Sly Agrisem“ mašinų turite ūkyje?

Kartu su kitais ūkiais jau 7 metus naudojame juostinio dirbimo kultivatorių Stripcat (4 eilių, 75 cm tarpueiliai). Kompanijai „Sly“ pradėjus ieškoti partnerių, kurie padėtų vystyti tiesioginę sėją, 2015 m. ėmėme naudoti „Boss 3M“ su 18,75 cm tarpueiliais, o 2019 m. – 6 m darbinio pločio „Boss“ su 25 cm tarpueiliais.

Perėjote prie juostinio dirbimo dėl auginimo technologijų ar taupydami darbo laiką?

Svarbūs abu aspektai, tačiau pirmas tikslas – kuo mažiau dirbant dirvą sėkmingai pasėti vasarinių augalų pasėlius – saulėgrąžas ir kukurūzus, kuriuos auginame grūdams ir silosui.

Visam plotui apsėti pakako 4 eilių Stripcat su 75 cm tarpueliais. Prieš tai pavasariais dirbdavau su skutiku ir rotoriniu kultivatoriumi, bet pamačiau, kad rudeninei sėjai kažko trūksta, nes pavasarį pasėlių vaizdas netenkino. Žemės dirbimas pavasarį tinkamai nesužadindavo dirvožemio biologinio aktyvumo. Be to,  sugaišdavau per daug laiko, palyginti su arimu. Tik perėjus prie juostinio dirbimo nebedirbant tarpueilių kukurūzams ar saulėgrąžoms pavyko pagerinti dirvožemio struktūrą paviršiuje ir sutrumpinti darbo laiką.

Kada dirbate juostiniu būdu?

Pavasarį nuo balandžio 15 iki gegužės 15 d., priklausomai nuo oro sąlygų. Tinkamiausios sąlygos yra prieš pat sėją, kai lieka kelios valandos ar kelios dienos iki sėjos. Turiu kitų kolegų, kurie molingesniame dirvožemyje pradeda darbus balandžio pradžioje ir laukia, kol lietus įterps trąšas po sėklų juosta. Stripcat taip pat naudojame vasarą rapsams.

Kaip apibūdintumėte Stripcat?

Yra gana nedaug juostinio dirbimo mašinų, kurias taip lengva reguliuoti lauke. Be stovų, kurių gylis reguliuojamas kaiščiais, visa kita valdoma iš kabinos, pavyzdžiui, reguliuojamas pneumatinis slėgis šiaudų nustūmėjams ir galiniams spaudimo ratukams, kuris sukuriamas kompresoriumi arba traktoriaus oro stabdžių sistema.

Ar esate patenkintas naudodamas atskirai vien Stripcat?

Geriau darbus atskirti, nes dirbdami vien su Stripcat galime užsiimti tik juostiniu dirbimu, gilių trąšų įterpimu, o tą dieną, kai sėjame, galime susitelkti tik į sėją. Esame priklausomi nuo oro sąlygų ir ne visada turime pilną apkrovą juostiniam dirbimui ir sėjai vienu metu. Be to, vengiame sunkaus ir (arba) labai ilgo padargų sukabinimo, kuris per daug suslegia dirvą ir tam reikėtų galingesnio traktoriaus. Mūsų atveju pasiteisino mažesnių traktorių naudojimas, taip ekonomiškiau.

Kaip pasikeitė Jūsų pajamos, kai pradėjote naudoti Stripcat?

Derlius nepasikeitė, viskas priklauso nuo orų, nes neturiu laistymo sistemos. Tarpueilių mulčias sulaiko drėgmę, o tarpiniai augalai garantuoja geresnį dirvožemio derlingumą. Taigi, iš kukurūzų hektaro gaunu tokį pat derlių kaip ir paprastai, išskyrus tai, kad sugaištame perpus mažiau laiko! Dirbdavome su 3 m pločio padargais 8 km/h greičiu, o paskutinį kartą du kartus važiavome su rotoriniais padargais. Šiandien važiuoju tik vieną kartą, nes yra priesmėlis ir dumblėtas molis.

Pradžioje padariau klaidų, nes norėjau sėklas sėti siaura ir labai lygia linija. Kelis kartus stipriau pravažiavau grumstuota ir drėgna dirva, todėl įvyko erozija ir dirva sušoko. Nuo tada važiuoju tik kartą ir tik esant labai geroms sąlygoms.

Ar naudojote tiesioginę sėją, kol dar neturėjote sėjamosios Sly Boss?

Taip, aš turėjau sėjamąją, skirtą ir tiesioginei sėjai, bet su ja buvo sunkiau įsėti į kietą dirvą. Esant geresniam prasiskverbimui sėklą į dirvą įterpiama sėkmingiau. O kai rudenį orai drėgni, sėjos linija išėjo per daug suspausta ir viršuje per daug vandens, sėklos po vandeniu neišdygo, nes žemė buvo per daug suslėgta.

Iš kur sužinojote apie sėjamąją Sly Boss?

Demonstravimų metu išbandėme sėjamąją Sly Boss. Žinojau, kad ji bus tobulinama, nes iš pradžių sėjamojoje vis dar buvo įrengtas australų elementas „Boss“. Buvau matęs, kad tai labai gerai tinka grūdiniams kukurūzams. „Sly“ ieškojo bendradarbiavimo su ūkininkais, kad būtų galima plėtoti „Boss“, todėl mūsų bendraturčių grupė 2015 m. investavo į priešserijinį 3 m modelį su 18,75 cm tarpueiliais. Tai iškart pasiteisino. Kai pasirodė pirmoji serija, mes pakeitėme mažą 3 m sėjamąją į 6 m pločio modelį. Patobulinta ergonomika. Vienintelis skirtumas yra tai, kad prieš seriją turėjome 18,75 cm pločio tarpueilius, o 6 m pločio – 25 cm tarpueilius.

Kokie yra sėjamosios Sly Boss pranašumai?

Dviejų kampų sėjos diskas yra tikrai stiprioji mašinos pusė! Dėl didelio skvarbumo jis mums leido pasėti pasėlius geresnėmis sąlygomis. Tačiau reikia būti atsargiems, nes sėjamoji lengvai prasiskverbia į dirvą! Nuo 2015 m. atlikta keletas nedidelių gamybinių mašinos ergonomikos pakeitimų, tačiau disko pasvirimas nepasikeitė. 2019 m. su bendraturčiais didiname žemės plotus, todėl nusprendėme investuoti į naują 6 m pločio su 25 cm tarpueiliais Boss sėjamąją. Labai gerai, kad tarpueilių plotis galima paprasčiausiai sureguliuoti varžtais. Taip pat įsigijus 3 m pločio sėjamąją ją vėliau galima paplatinti iki 6 ar 7 metrų, pridedant šoninius pailginimus. Kitas privalumas - 3 bunkeriai trąšoms ir sėkloms talpintini. 6 metrų pločio sėjamajai užtenka mažos galios (130/140 AG) traktoriaus.

Kaip sekasi bendradarbiauti su „Sly“?

„Sly“ skiria nemažai dėmesio klientų nuomonei dėl mašinų tobulinimo. Man tai iš karto patiko. „Agrisem“ specialistai greitai reaguoja, gerai išmano savo sritį ir skiria daug dėmesio atliekamiems pakeitimams. Ypatingai vertinu tai, kad jie įsiklauso į kliento poreikius. Deja, rinkoje tenka susidurti su tiekėjais, kuriems nerūpi tai, kuo jie prekiauja, jie tiesiog parduoda. Technika yra specifinė, rūpinamės žemės tausojimu, todėl mums reikalinga profesionali specialistų pagalba, kad nesuklystume. Nuo sėjamosios priklauso didelė dalis sėkmės, todėl mokymai ir priežiūra taip pat labai svarbu.

Kaip keitėsi derlingumas nuo tada, kai perėjote prie tiesioginės sėjos?

Dirva tose vietose gana sausa, bet kadangi iš rudens dirvos nedirbame, šiaudai pavasarį ilgiau išlaiko drėgmę. Augalų liekanos yra svarbu. Anksčiau smėlėtoje dirvoje, jei birželį užkaitindavo, gaudavome 2-2,5 t, o šiandien nebeturiu šių problemų. Mažiausias efektyvumas yra didesnis nei anksčiau, o maksimalus yra lygus ar net geresnis. Praėjusiais metais, kurie buvo geri javų augintojams, kūliau 4 t – to niekada nepasiekdavome, kol taikėme ariminę technologiją.

O kaip pelnas?

Visų pirma, labai sumažinome mechanizacijos apkrovas, dirbame mažiau valandų ir su mažesne galia. Mums reikia mažiau padargų. Darbo laikas lauke labai sutrumpėjo. Kita vertus, skiriame daugiau laiko mokymams ir diskusijoms su kolegomis. Gerokai sumažinome insekticidų ir fungicidų kiekį.

Ar taikydami tiesioginę sėją ir atkūrę biologinį aktyvumą bei dirvožemio derlingumą, pastebėjote, kad insekticidų ir fungicidų kiekis sumažėjo?

Insekticidų – taip, nes mažinant jų kiekį atsiranda papildoma nauda. Rudenį atsiranda daugiau sliekų, gerokai daugiau nei anksčiau.

Ar naudojate herbicidus, koks rezultatas?

Iki šiol dar nepakankamai jų sumažinau. Pirmaisiais neariminės technologijos metais per daug sumažinau ir piktžolės pateko į nuolatinio daigumo sąlygas ir... sudygo!

Žolių pavyzdys: jei nuolat skutate, ražienoje sukuriate sąlygas daigumui, o jei uždengiate pasėlius, nuo to momento, kai dirvožemis nebematys šviesos, žolės nebedygs.

Taigi šiuo metu kontroliuoju šias sėklų atsargas ir stengiuosi jas kuo mažiau naudoti.

Kokią matote žemės ūkio ateitį? Grįš tradicinis žemės dirbimas, įsigalės minimalus žemės dirbinamas ar pradės dominuoti organinė žemdirbystė?

Atsižvelgdami į turimą techniką, turime siekti tikslų, net jei keletą metų teks prisitaikyti, tikslas yra derlius! Taikyti vien tik tiesioginę sėją, jei nesilaikoma visų sąlygų, nėra gerai. Reikia skirti laiko, kad tai pavyktų. Reikia turėti keletą skirtingų padargų. Svarbiausia, kad būtų geras derlius, gerai apgalvota, įvairi ir ilgalaikė sėjomaina.

Užsakymo Nr. 10579

    Gudinas -  23 06 14

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
    Visos apklausos