Šilutė. „Pavargau seną kombainą laukuose per javapjūtę, kai brangi kiekviena valanda, ištisai remontuoti ir tepaluotas vaikščioti“, – sako jaunas ūkininkas Dovydas Žilis, su tėvu Alvydu ūkininkaujantis Šilutės rajone.
Pernai derlių doroję nuomota mašina, šiųmečiam sezonui Žiliai įsigijo naują rotorinį Case IH Axial-Flow 5140 javų kombainą.
Kelių krypčių ūkį valdantys Žiliai bendrai dirba apie 400 ha, iš kurių daugiau kaip 300 ha augina grūdines kultūras, likusią dalį skiria bulvėms (apie 50 ha), daržovėms, pūdymui. Sakūtėlių kaime ūkininkai įsirengę daržovių perdirbimo cechą ir pagal ilgalaikes sutartis ligoninėms, vaikų darželiams, restoranams tiekia skustas bulves, morkas, virtus burokėlius. Jau ketvirtus metus augina ir mėsinius galvijus – šiuo metu turi apie 150 galvijų, tarp kurių 50 karvių žindenių.
Pasak ūkininkų, nors kelios veiklos kryptys didina užimtumą ir darbuotojų poreikį, kiekvienai jų reikia investicijų, siekiant optimizuoti veiklą, tačiau padengia derliaus ir pajamų svyravimus, suteikia ūkiui stabilumo, leidžia efektyviau išnaudoti išteklius.
„Jei gamtinės sąlygos ir nepalankios augalininkystei, tarkime, šiemet dėl sausros vasariniai javai neužaugo, žolinių pašarų vis vien pavyksta pasiruošti, tad ir ūkis nepatiria tokio didelio smūgio. Be to, turime tokių laukų, kurių dirbti negalime, taip pat gyvuliams šerti sunaudojame gamybines atliekas, parduoti netinkamas daržoves, grūdus“, – kelių ūkio krypčių privalumus vardija Dovydas.
Keisti kombainą patarė grūdų supirkėjai
Augina Žiliai kviečius, avižas, šiemet pirmą kartą sėjo ir žieminių rapsų – skyrė jiems apie 40 ha. Norėdami darbus tolygiau paskirstyti, galvoja ateinantį pavasarį dar ir grikių sėti, nes šie augalai vėliau sėjami ir kuliami, o ir supirkimo kaina visai nebloga.
Kasmet ūkininkai sėja nemažai avižų, pvz., šiemet joms buvo skyrę 100 ha, nes jau ne vienus metus jas parduoda įmonei, gaminančiai iš avižų įvairius maisto produktus. Superkamoms maistinėms avižoms įmonė kelia aukštus kokybės reikalavimus – svarbu, kad grūdai atitiktų saiko svorio kriterijų, be to, avižos turi būti neišlukštentos arba išlukštenimas negali viršyti 10 procentų.
Šilutės rajono ūkininkai Alvydas ir Dovydas Žiliai, vieną sezoną grūdų derlių doroję nuomojamu kombainu, įsitikino rotorinio kombaino privalumais – būtent tai juos ir paskatino šeimos ūkiui įsigyti naują derliaus dorojimo mašiną
„Kuliant grūdus su senais, kelių dešimtmečių kombainais daugiausia iššūkių keldavo avižų išlukštenimas, kuris kai kada net viršydavo įmonės nustatytą procentą, todėl tokių avižų maisto produktų gamybai supirkti nenorėdavo. Tiesą sakant, avižas superkančios įmonės atstovas ir patarė pasidomėti kombaino nuomos galimybėmis“, – pasakoja D. Žilis, pridurdamas, kad dirbant senu kombainu per javapjūtės įkarštį daug laiko tekdavo sugaišti jam remontuoti, be to, ir dirbti buvo nesaugu – paskutinis ūkyje dirbęs senas kombainas jau net porą kartų degė laukuose.
Taip praėjusių metų derliaus nuėmimo sezonui pradėję ieškoti kombaino nuomai ūkininkai užklydo į bendrovės „Dotnuva Baltic“ kiemą. Tiesa, prieš tai domėjosi ir kitų įmonių nuomos pasiūlymais.
„Dotnuva Baltic“ pasiūlė nuomai gana didelį ir galingą vikšrinį kombainą už prieinamą kainą. Dirbo jis įspūdingai našiai, vos spėjome grūdus iš laukų vežti. Labiausiai patiko tai, kad avižų neišlukšteno, o tai mums ypač aktualu. Krito į akis ir paprasta kombaino konstrukcija“, – sutartinai tvirtina tėvas ir sūnus.
Kombaino paprastumą kaip vieną iš jo privalumų įvardijantys Žiliai atkreipia dėmesį į paprastą ir lengvą kombaino priežiūrą, nes gana nedaug taškų reikia tepti, patogesnį priėjimą ir išvalymą, taip pat didesnį saugumą ir mažesnę gaisro riziką.
Žiliai pasakoja, kad net svarstę galimybę pasilikti nuomotą kombainą, tačiau 9 serijos mašina jų ūkiui buvo gerokai per didelė. Tad grąžinę nuomotą kombainą nusprendė iš anksto pasirengti kitam sezonui – priėmė sprendimą investuoti į naują derliaus dorojimo mašiną. Pasitardami su bendrovės „Dotnuva Baltic“ specialistais, tarp jų ir regiono vadybininku Nerijumi Juška, išsirinko ūkiui 5 serijos Case IHAxial-Flow 5140 kombainą.
Jaunas ūkininkas Dovydas Žilis vertina vadybininko Nerijaus Juškos (kairėje) patarimus
Naują derliaus dorojimo mašiną Žiliai pirko savo rizika, bet dar tikisi šiai investicijai kompensuoti gauti ir ES paramos. „Jei paraiška ir nebus patvirtinta, bet kuriuo atveju naujo kombaino mums labai reikėjo. Kūlimo laikas trumpas, orai permainingi, o nuimti derlių reikia greitai, todėl svarbu, kad kombainas būtų našus ir patikimas, galėtum juo dirbti, o ne nuolat remontuoti“, – sako Dovydas, naujojo kombaino šeimininkas. Beje, šeimos ūkyje kombainu jis pats ir dirba, jį prižiūri, o jam laikyti net specialią stoginę Žiliai įrengė.
Jam pritaria ir Alvydas, pasidžiaugdamas ne tik geru įmonės „Dotnuva Baltic“ servisu, bet ir išskirtiniu požiūriu į klientą.
„Bendradarbiavimui įmonė skiria ypatingą dėmesį, tad bendraudamas su jos specialistais tiesiog jauti šilumą. O svarbiausia – ištikus bėdai nebūsi paliktas vienas“, – pastebi A. Žilis, prasitardamas ir apie kitas planuojamas investicijas, tarp kurių – Case IH preso-vyniotuvo ir Jeantil mėšlo kratytuvo įsigijimas.
Išskirtinumas – didesnis našumas ir kokybiškesni grūdai
Tad kuo gi išskirtiniai Case IH rotoriniai kombainai? Pasak bendrovės „Dotnuva Baltic“ kombainų specialisto Pauliaus Račiūno, kompanija „Case IH“ gali pasiūlyti derliaus dorojimo mašinas įvairaus dydžio ūkiams, tačiau tiek didžiausio, tiek mažiausio galingumo kombainų technologinis principas tas pats – tai vieno rotoriaus mašinos su „grain on grain“ kūlimo technologija, kurią gamintoja plėtoja jau beveik 45 metus.
„Ši sistema išskirtinė tuo, kad pritaikoma pačioms įvairiausioms kultūroms kulti, išvengiant grūdų skaldymo ir žalojimo arba sumažinant šiuos nuostolius iki 0,5 proc. Juk esant keliems procentams suskaldytų ar išbarstytų grūdų prarandami nemaži pinigai. Kitas dalykas – našumas. Palyginti su tokio pat galingumo kratikliniu, rotorinis kombainas yra 15-20 proc. našesnis. Štai, pavyzdžiui, 5150 modelio rotorinis kombainas, kuriame įrengtas 312 AG variklis, našumu prilygsta 380–400 AG kratikliniam kombainui“, – pabrėžia P. Račiūnas, kartu atkreipdamas dėmesį ir į degalų taupymą.
Pasak bendrovės „Dotnuva Baltic“ kombainų specialisto Pauliaus Račiūno, kompanija „Case IH“ vieno rotoriaus derliaus dorojimo mašinas gali pasiūlyti įvairaus dydžio ūkiams
Case IH vieno rotoriaus kombainai standartiškai komplektuojami su dviejų tipų pobūgniais, kurie lengvai pakeičiami, atsukus vos porą varžtų. Keičiami pobūgniai suteikia kombainui universalumo, nes galima kokybiškai ir be nuostolių kulti įvairius augalus.
Dėl konstrukcinių kombaino sprendimų ne tik mažiau grūdų sužalojama ir taip išvengiama nuostolių, bet ir šiaudai, kurie gali būti skleidžiami per visą pjaunamosios plotį arba į pradalgę, geriau susmulkinami. Kadangi rotorius šiaudus aplamdo, jie geriau atlieka savo funkcijas: palikti dirvoje lengviau suyra (tai ypač aktualu taikantiesiems bearimes technologijas), o naudojami kraikui geriau absorbuoja drėgmę. Be to, presuojant tokius šiaudus susukami didesnio tankio ritiniai, kuriuos paprasčiau transportuoti, sandėliuoti ir visiems šiems darbams atlikti reikia mažiau laiko.
Išvengti grūdų nuostolių padeda ir posvyrio kompensavimo sistema, užtikrinanti tolygų masės paskirstymą ant sietų dirbant bet kokiomis sąlygomis, o ypač tai aktualu derlių nuimant kalvotose vietovėse. Beje, ši sistema, mažesniuose Case IH kombainuose siūloma kaip papildoma parinktis, Žilių įsigytame kombaine jau buvo įrengta.
Net mažiausio modelio „Case IH“ rotoriniuose kombainuose su 8 800 l bunkeriais galima reguliuoti sraigės išpylimo angą, o tai didžiulis palengvinimas operatoriui, nes grūdais priekaba užpildoma daug tolygiau, negaištant laiko kombainui ar traktoriui stumdyti pirmyn ir atgal.
Palyginti su tokio pat galingumo kratikliniu, rotorinis kombainas yra 15–20 proc. našesnis
„Nesvarbu, kokios serijos Case IH kombainą ūkis pasirinktų, visi jie tos pačios technologijos ir tokios pat paprastos konstrukcijos, todėl reikia mažiau investicijų eksploatavimui, juos lengva prižiūrėti ir paruošti darbui, tačiau visi dirba našiai ir kokybiškai“, – apibendrina kombainų specialistas.
Užsakymo Nr. 10669
Taip pat šia tema skaitykite
-
Iniciatyva dėl pluoštinių kanapių: mažiau biurokratijos, daugiau galimybių
2024-11-13 -
Tarpinių pasėlių potencialas angliai dirvožemyje kaupti
2024-10-31 -
„Agrokoncernas“ turi gerų žinių ūkininkams: sulaukė aukštos kokybės trąšų iš Vakarų
2024-09-16
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)