Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Verslo informacija
Rapsų selekcininkai jau šiandien kuria ateities veisles

Žieminiai rapsai yra vieni pagrindinių komercinių augalų ūkiuose, o jų auginimo sėkmę didele dalimi lemia pasirinkta veislė. Žemdirbių lūkesčius, kad naujausių veislių augalai net ir ekstremaliomis sąlygomis duos stabilų ir kokybišką derlių, stengiasi išpildyti kompanijos „Rapool-Ring GmbH“ selekcininkai. Jie žino, kokios veislių savybės svarbios šiandien, ir kokių gali prireikti ateityje.

Kompanija „Rapool-Ring GmbH“ sukūrė specialią interneto platformą, kurioje tarptautinei agroverslo žiniasklaidai išsamiai pristatė rapsų veislių kūrimo procesus ir paaiškino, su kokiais iššūkiais susiduriama kuriant naujus rapsų hibridus.

Daugiau negu 20 metų rapsų selekcijai skyręs dr. Carsten’as Oertel’as atkreipė dėmesį, kad Rytų Europos regionui pastaraisiais metais darosi būdingi ilgi sausringi periodai, prasidedantys vasarą, besitęsiantys rudenį ir vėl pasikartojantys pavasarį. „Esant sausringo periodo grėsmei per sėją, reikėtų orientuotis į  ankstesnį žieminių rapsų sėjos laiką. Žemdirbiai greitai tai pastebi ir prisitaiko. Tarkime, Ukrainoje jau dabar apie 40 proc. ūkių žieminius rapsus sėja liepos pabaigoje, išnaudodami iš karto po priešsėlio derliaus nuėmimo dar likusią dirvoje drėgmę“, – sakė C. Oertel'as.

Antras svarbus iššūkis – ropių geltos virusas (TuYV), kuris kasmet pasireiškia vis agresyviau.  Šį virusą rapsuose aktyviai platina žalieji persikiniai amarai, kurie žieminių rapsų pasėliuose apsigyvena rugsėjį. Uždraudus neonikotinoidus, rudenį rapsų pasėliuose amarų būna itin gausu, tačiau net ir vienas kitas amaras gali užkrėsti daugybę augalų. Praėjusių metų rudenį atlikus ropių geltos viruso plitimo stebėjimą, jis buvo aptiktas pietinėje ir centrinėje Lietuvos dalyse, tad tikėtina, kad žala vis labiau ryškės virusui neatspariose veislėse. Dėl ropių geltos viruso žieminių rapsų derlingumas krenta nuo 3 iki 15 procentų.

Apie „Rapool Ring GmbH“ selekcininkų darbo specifiką ir pagrindinius siekius kalbėjo dr. Carsten'as Oertel'as

Selekcininkai tikisi, kad per kelerius artimiausius metus pavyks pasiekti, jog kone visos Europos rinkai siūlomos rapsų veislės bus genetiškai atsparios ropių geltos virusui. Jau dabar Baltijos šalyse „Rapool“ asortimente galima rasti ne vieną minėtam virusui atsparią veislę: TEMPTATION, RAGNAR, PRINCE, DYNAMIC, DOMINATOR. Šių metų naujienos – veislės DUPLO, AKILAH, KELTOR – taip pat atsparios TuYV virusui.

Žvilgsnis į ateinančius penkerius metus

Didėjanti problema – stiprus baltojo sklerotinio puvinio išplitimas. Nuo šaknų prasidėjusi liga sparčiai apima jaunų rapsų lapus, lapkočius ir ūglių viršūnes, o balandžio pabaigoje ar gegužės pradžioje augalai jau gali būna faktiškai sunykę – tai naujas reiškinys, kuris selekcininkams kelia daug iššūkių.

Ilgi rudenys ir švelnios žiemos lemia augalų hormoninį disbalansą, dėl kurio pavasarį kyla fiziologinių augimo trikdžių, o vėliau sumažėja derlius. Selekcininkai ieško būdų, kaip išvengti šio nepageidaujamo reiškinio.

Per rapsų žydėjimą vis dažniau pasitaiko palyginti stiprių šalnų. Kodėl? C. Oertel’as sako, kad dėl šylančio klimato žieminiai rapsai žydėti Europos šalyse pradeda maždaug 3 savaitėmis anksčiau, tad natūralu, kad dėl paankstėjusio žydėjimo kyla didesnė šalnų rizika. „Reikia kurti pavasarinėms šalnoms atsparias veisles – tai yra įmanoma, ir būtent šia kryptimi numatyta dirbti ateinančius penkerius metus“, – patikino C. Oertel’as.

Agresyvėja ir kenkėjų atakos, o žemdirbiai dėl siaurėjančio registruotų insekticidų spektro turi vis mažiau galimybių apsaugoti augalus, todėl selekcininkai stengiasi sukurti tokias veisles, kad augalai augtų su didele energija ir patys sugebėtų greitai atsigauti po kenkėjų pažeidimų.

Senų ir naujų veislių skirtumai

„Jei manęs paklaustumėte, kokie yra senų ir naujų rapsų veislių skirtumai, įvardyčiau kelis pagrindinius: pirmas – augalo architektūra ir šaknų vystymasis. Svarbu, kad rapsai formuotų kuo daugiau šoninių šakų, ant kurių būtų kuo daugiau ankštarų, o jose – kuo daugiau sėklų. Prieš 20 metų visos veislės subrandindavo vidutiniškai po 25 sėklas ankštaroje, o dabar moderniausios veislės turi po 30 ir net daugiau sėklų ankštaroje“, – esminius pokyčius pabrėžė C. Oertel’as. Didelis dėmesys skiriamas ir šaknų sistemai stiprinti, nes šaknys turi svarbią įtaką augalo gebėjimui ištverti sausras ir maksimaliai pasisavinti maisto medžiagas iš dirvožemio.

Atsparumas ankštarų atsidarymui – dar viena svarbi šiuolaikinių rapsų veislių savybė. Ūkininkai žino, kad didelių laukų masyvuose dažnai rapsai bręsta nevienodai, atsiranda plotelių, kur jie subręsta anksčiau, ir būna labai sunku pataikyti optimalų laiką, kada važiuoti į lauką su kombainu. Tokiomis aplinkybėmis itin svarbus atsparumas ankštarų atsidarymui. Kita stambių ūkių bėda yra ta, kad tiesiog neįmanoma visų laukų pradėti kulti optimaliu laiku, neišvengiamai atsiras plotų, kuriems teks šiek tiek palaukti kombaino, ir labai svarbu per tą laukimo laiką neišbarstyti subrandinto derliaus. Stiprus ankštarų atsidarymo atsparumo geno veikimas būdingas veislėms DUPLO, DYNAMIC, SIMPLEX CL, PHOENIX CL.

„Atsparumą ankštarų atsidarymui galima įsivaizduoti kaip klijus, kurie laiko ankštį sukibusią. Kryptingai vykdant selekciją, yra eliminuojamas natūralus subrendusių ankštarų polinkis atsidaryti ir išbarstyti sėklas“, – paaiškina C. Oertel’as ir priduria, kad dėl ištobulintų selekcijos metodų dabar galima dirbti molekuliniu lygmeniu, naudojant DNR žymenų technologijas, kas buvo neįmanoma praeityje – taip greičiau sukuriama pageidaujamų savybių veislė.

Svarbu ne tik fizinis derliaus dydis, bet ir jo kokybė, kurios vienas iš svarbiausių kriterijų yra aliejingumas. Per pastaruosius 20 metų rapsų sėklų aliejingumas padidėjo 3 proc., todėl ūkininkai gali gauti papildomų pajamų.

Sėklos kokybė tikrinama kelis kartus

Žurnalistai per virtualų turą apsilankė vienoje iš 23 „Rapool-Ring GmbH“ priklausančių stočių – DSV selekcinėje stotyje Thulėje (Vokietija), kur vykdoma žieminių rapsų selekcija. Čia yra visos standartinės rapsų selekcijai reikalingos grandys: lauko bandymai, šiltnamiai, klimato kameros, vernalizacijos (augalo reagavimo į žemą temperatūrą) patalpos.

Selekcinis darbas dirbamas ne tik laukuose, bet ir šiltnamiuose. Pirmiausia tai svarbu procesams pagreitinti – šiltnamiuose galima gauti ne vieną, o kelias (vidutiniškai 2,5) rapsų generacijas per metus. Be to, šiltnamyje kryžminti galima ištisus metus, taip pat ir atlikti įvairius laboratorinius augalų tyrimus.

Sėklų kokybei skiriamas didžiulis dėmesys, todėl klientai gali būti garantuoti dėl įsigytos sėklos švarumo, daigumo ir genetinio tapatumo

„Rapool“ sėklų kokybės padalinio vadovas Burkhard’as Ruther’is sako, kad kokybiniams sėklos parametrams: daigumui, techniniam ir genetiniam švarumui, – skiriamas didelis dėmesys. Sėklos ruošimas apima ilgą procesą nuo sėklos išvalymo ir sertifikavimo iki beicavimo bei pakavimo, kiekviename etape tikrinama kokybė. „Procedūros leidžia greitai nustatyti ir pašalinti defektus. Laboratoriniai tyrimai užtikrina, kad klientus pasiektų tik aukščiausios kokybės sėklos“, – patikino B. Ruther’is. Paruoštos rapsų sėklos daigumas ir švarumas atitinka ISTA standartus ir yra beveik 100 procentų.

Siekiant maksimalaus sėklų sudygimo, „RAPOOL Baltic“ rinkai tiekiamos veislės papildomai apdorojamos biostimuliuojantį poveikį turinčiu produktu ComCat. Paveiktų ComCat augalų šaknų sistema greičiau vystosi, augalai geriau toleruoja abiotinius stresus. Produktas stabilizuoja augimą ir puikiai veikia kartu su biofungicidinio sėklos beico Integral Pro bakterijomis.

Patrauklios naujų veislių savybės

Ilgo ir kruopštaus selekcininkų darbo rezultatas – naujos veislės ir hibridai. Šiais metais mūsų regione „RAPOOL Baltic“ asortimentą papildė penkios pažangios naujos hibridinių rapsų veislės, kurias ūkininkai galės išmėginti savo laukuose: DUPLO, AKILAH, KELTOR, PARCOURS, CHOPIN. Rapsų hibridai dėl heterozės efekto yra pranašesni už linijines veisles, jie pasižymi abiotinio streso veiksnių (šalčio, karščio, sausros) tolerancija ir atsparumu patogenams. Įmonės asortimente yra hibridų, skirtų Clearfield technologijai ir galinčių toleruoti tam tikrus herbicidus – PHOENIX CL ir SIMPLEX CL ir naujas kandidatas, kuris sėkmės atveju papildys asortimentą kitais metais – BEATRIX CL.

Kompanijos „Rapool-Ring GmbH“ tarptautinis produkto vadovas Rene Brand’as pristatė hibridą AKILAH – oficialiuose bandymuose Čekijoje ir Lenkijoje jis pasirodė kaip vienas derlingiausių (fiksuotas 120 proc. derlingumas, palyginti su standartinėmis veislėmis). R. Brand’as pabrėžė, kad šie rapsai turi dvigubą atsparumą – yra atsparūs ropių geltos virusui (TuYV) ir turi atsparumo fomozei geną (RlmS).

Pristatydami naujausias hibridines rapsų veisles Jeanne Geißler ir Rene Brand'as pabrėžė jų atsparumą stresams ir gebėjimą išauginti stabilų derlių net ir ekstremaliomis sąlygomis

„RlmS genas suteikia atsparumo ne tik fomozei (Phoma lingam), bet ir sklerotiniam puviniui bei vertiziliozei. RlmS veisles galima atpažinti pagal visada, net ir per sausras, žalumą išlaikančius augalus, labai stiprius stiebus. AKILAH – tikrai geras pasirinkimas 2022 metų sezonui“, – užtikrino R. Brand’as.

  • DUPLO – tai hibridas, į kurį sudėtos visos geriausios savybės. Trigubas atsparumo kompleksas: atsparumas ropių geltos virusui, fomozei ir ankštarų išbyrėjimui. Dėl spartaus vystymosi rudenį galima sėti ir vėliau. Įspūdingai energingai vystosi rudenį, greitai atsinaujina pavasarį. Toleruoja įvairius dirvožemius ir žemės dirbimo technologijas, o dėl stiprių šaknų gerai ištveria sausras.
  • KELTOR – kompaktiška ankstyvos brandos veislė, augalai žemaūgiai, tvirtais stiebais, atsparūs ropių geltos virusui. Sparčiai vystosi rudenį, gerai žiemoja, toleruoja sausrą.
  • PARCOURS – sukurta kaip kasdienių žemdirbių iššūkių sprendimas. Spartus augalų vystymasis leidžia lanksčiau rinktis sėjos laiką. Veislė žiemkentiška, atspari išgulimui, o aukštas sėklų aliejingumas leidžia tikėtis didesnio pelno.

Lietuvos ūkininkai gerai žino ir vertina populiariąsias, užtikrintai žiemojančias „Rapool“ selekcijos veisles MERCEDES, ATORA ir KUGA. Įmonė vertina žemdirbių pasitikėjimą ir ragina drąsiai išbandyti naująsias veisles, kurios sukurtos atlaikyti ir šiandienos, ir ateities iššūkius.

Užsakymo Nr. 10581

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos