Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Verslo informacija
Pirmasis javų purškimas fungicidais – svarbu nepavėluoti

2021–2022 m. žiema buvo palanki javams žiemoti, dauguma tinkamai prižiūrėtų pasėlių dabar tankūs, gerai išsikrūmiję. Tačiau gerai peržiemojo ir žalingiausių ligų pradai. Labai svarbu nuo ligų apsaugoti javų lapus, nes tai lems būsimą derlių.

„Daugiamečiai ligų stebėsenos duomenys rodo, kad žalingiausia kviečių liga yra lapų septoriozė“, – sako BASF agronomas, vadybininkas Paulius Paulauskis.

BASF specialistas atkreipia javų augintojų dėmesį, kad pirmieji ligos pradai jau aiškiai matyti ant peržiemojusių augalų lapelių.

„Atsėliuotuose, ypač minimalaus žemės dirbimo, pasėliuose gali anksti išplisti ir kviečių dryžligė, o jautrių veislių pasėliuose – ir miltligė. Tiek dryžligė, tiek miltligė žalingos, kai pradeda plisti nuo pat vegetacijos pradžios“, – sako jis.

Pasak agronomo P. Paulauskio, vis dėlto kiekvienais metais žalingiausia žieminių kviečių lapų liga – lapų septoriozė. Ligos užkratas lietaus lašeliais patenka ant naujai išsiskleidusių lapelių, kol pasiekia viršutinius, derlių užauginančius lapus.

„Tinkamiausias laikas pirmam fungicidų panaudojimui – antrojo bamblio tarpsnis, pasirodžius trečiajam lapui (BBCH 32). Taip apsaugomi tuo metu naujai išsiskleidę tretieji lapai nuo septoriozės užkrato ir užkertamas kelias infekcijai išplisti ant antrųjų ir vėliavinių lapų.

Kartu augalai saugomi ir nuo ankstyvo kviečių dryžligės bei miltligės išplitimo, ypač pasėliuose, kurie atsėliuoti ir (arba) auginami minimaliai įdirbtoje žemėje“, – apsaugos strategiją paaiškina P. Paulauskis, pridurdamas, kad purkšti fungicidus nuo septoriozės, jau matant akivaizdžius ligos požymius, gerokai per vėlu.

Be to, pirmas fungicidų purškimas bamblėjimo tarpsniu (BBCH 30–32) – vienintelis galimas būdas apsaugoti pasėlius nuo stiebalūžės. Ligos užkratas nuo pernykščių sužalotų stiebų lietaus lašais arba oru (lytinė grybo dauginimosi stadija) patenka ant besiformuojančio stiebelio dengiamųjų lapalakščių, vėliau perauga į stiebą, kol galiausiai dėl suminkštėjusių stiebo pamato audinių pasėliai išgula grūdo formavimosi tarpsniu.

Užkratui pasiekus stiebą, jo sunaikinti nebeįmanoma. Dėl sausringo pavasario šiemet stiebalūžei išplisti sąlygos nepalankios, tačiau ankstyvos sėjos ar atsėliuotuose jautrių veislių pasėliuose, pavyzdžiui, Skagen, liga gali būti žalinga.

Ilgametę patirtį turintis agronomas ir Šakių r. Voniškių žemės ūkio bendrovės vadovas Henrikas Braškys sako, kad dabartinių intensyvioms auginimo technologijoms pritaikytų, aukšto derlingumo potencialo kviečių veislių be fungicidų auginti negalima.

„Be fungicidų, vargu ar pusė derliaus gautume. Jeigu auginamos intensyvios veislės, reikia panaudoti visas priemones – nuo pradžių iki galo. Per mano daugiametę praktiką labiausiai pasiteisino tos, kurios naudojamos, kol liga dar nepradėjo plisti“, – sako H. Braškys. 

Pirmajam purškimui nuo ligų (BBCH 30–33) rekomenduojame plataus veikimo spektro fungicidus:

Balaya Flex Pack – BASF 2021 m. sezono naujiena. Praėjusiais metais šiuos fungicidus savo žieminių kviečių pasėliuose išbandė ir Voniškių ŽŪB. „Pasirinkome Balaya Flex Pack, nes labai gerai veikia lapų ligas, saugo nuo pašaknio ligų ir miltligės. Šios ligos buvo pakankamai sukontroliuotos. Be abejo, rekomenduoju išbandyti ir, manau, rezultatas bus geras“, – apie praėjusio sezono patirtį pasakoja H. Braškys. Žinoma, vėlesniuose javų augimo tarpsniuose fungicidai taip pat naudoti pagal numatytą augalų apsaugos programą.

Balaya Flex Pack skirtas nupurkšti 20 hektarų. Balaya® sudėtyje yra REVYSOL® ir piraklostrobino. REVYSOL® veiklioji medžiaga išsiskiria efektyvumu kovojant su lapų septorioze, taip pat dryžlige, įvairiomis rūdimis.

Flexity® pasižymi itin geru poveikiu nuo miltligės, stiebalūžės. Piraklostrobinas saugo nuo kviečių dryžligės, rūdžių. Jis taip pat pasižymi fiziologiniu žalinimo efektu, gerina javų atsparumą nepalankioms augimo sąlygoms, mažina dėl jų patiriamą stresą.

„Vadinasi, panaudojus Balaya Flex Pack javai ne tik apsaugomi nuo ligų, bet ir geriau pasisavina azotą, efektyviau išnaudoja drėgmę, todėl būna žalesni. Geresnė augalų energija garantuoja didesnį derliaus potencialą“, – apie daugialypę produktų naudą sako BASF pardavimų vadovas Lietuvai Saulius Nainys.

Sveiki žieminiai kviečiai. Naudotas Balaya Flex Pack. Lietuva, 2020 m.

Daugybė BASF atliktų bandymų su naujaisiais fungicidais taip pat parodė gerus Balaya Flex Pack panaudojimo rezultatus. Pavyzdžiui, pernai Danijoje, esant labai dideliam ligų fonui ir auginant jautrią ligoms veislę, pirmam purškimui kviečių pasėlyje panaudojus Balaya Flex Pack 0,5 + 0,25 l/ha, o antrajam Revytrex® 1,0 l/ha, gautas 3 t/ha derliaus priedas (kontroliniame laukelyje buvo 7,49 t/ha).

Kitas bandymas, pasak P. Paulauskio, pernai atliktas Šiaulių r. ūkininko ūkyje. Palyginti su kontroliniu laukeliu, kviečių derlius padidėjo 118 proc. pirmajam purškimui panaudojus Balaya Flex Pack.

BASF specialistų teigimu, didelis minėto pako privalumas yra tas, kad efektyviai veikia ir esant 5 °C temperatūrai, o tai ypač svarbu, kai vyrauja permainingi orai.

Pake yra naujos kartos veiklioji medžiaga REVYSOL®, todėl daugeliui atrodo, kad jis bus brangus.

„Šio pako kaina tikrai turėtų maloniai nustebinti ir tuos ūkininkus, kurie tikisi pigesnio sprendimo. Jo kaina hektarui bus panaši, kaip Tango® Flex, Duett®Ultra, Maredo®ar kitų fungicidų, kurių sudėtyje yra epoksikonazolo, bet efektyvumas bus žymiai geresnis“, – šio sezono produktų kainodarą pristato S. Nainys.

Skaičiuojant praėjusių metų sezono grūdų kainomis, kurios svyravo nuo 160 iki 240 Eur/t, pelnas iš Balaya Flex Pack fungicidų panaudojimo minėtame Šiaulių r. bandyme atitinkamai siekė nuo 113 iki 187 Eur/ha.

„Kuo didesnis derlius ir aukštesnė grūdų kaina, tuo didesnė dėl fungicidų gaunamo derliaus priedo vertė“,  – skaičiuoja S. Nainys.

Priaxor Power Packpatikimas ir patikrintas sprendimas. Tai – pakas, susidedantis iš dviejų produktų: 5 litrų Priaxor® + 5 litrų Curbatur® (Curbatur® – „Bayer Cropciences“ registruotas prekių ženklas), skirtas nupurkšti 10–12,5 hektaro. Į Priaxor Power Pack sudėtį įeina 3 labai stiprios veikliosios medžiagos: fluksapiroksadas (75 g/l), piraklostrobinas (150 g/l) ir protiokonazolas (250 g/l).

Tai – efektyvus apsaugos sprendimas pirmam purškimui nuo visų svarbiausių javų ligų: lapų septoriozės, kviečių dryžligės, stiebalūžės, rūdžių, miltligės.

P. Paulauskis dar pabrėžia, kad piraklostrobinas mažina kviečių stresą dėl sauso pavasario, šalnų, taip pat gerina azoto pasisavinimą. Dėl trijų medžiagų mišinio mažinama ligų išsivystymo atsparumo tikimybė. Ypač dėl didelio priotiokonolo v. m. naudojimo atsiranda augalų atsparumas septoriozei.

Lapų septoriozės užkratas jau matomas laukuose. Joniškio r., 2022-04-05

Revystar XL Pack – labai stiprus sprendimas. Tai – pakas, susidedantis iš dviejų produktų: 5 litrų Revystar XL + 5 litrų Priaxor®, skirtas nupurkšti 10–12,5 hektaro. Sudėtyje yra naujausios, labai efektyvios veikliosios medžiagos REVYSOL®, kuri išskirtinai veiksmingai saugo nuo lapų septoriozės.

Ji veikia ir atsparias septoriozės rases, saugo nuo atsparumo išsivystymo. Taip pat sudėtyje yra piraklostrobino ir fluksapiroksado veikliųjų medžiagų. Tai – itin efektyvus apsaugos sprendimas pirmam purškimui nuo visų svarbiausių javų ligų: lapų septoriozės, kviečių dryžligės, stiebalūžės, rūdžių, miltligės.

Beje, S. Nainys pastebi, kad Lietuvos ūkininkai jau pernai parodė didelį pasitikėjimą veikliąja medžiaga REVYSOL® – BASF produktais su ja mūsų šalyje nupurkšta daugiau kaip 400 tūkst. ha javų.

Kartu su augimo reguliatoriumi

Pirmasis fungicido purškimas – tinkamas laikas kartu panaudoti ir augimo reguliatorių.

Pirmo purškimo fungicidais laikas sutampa su augimo reguliatorių Medax®Max arba Medax®Top + Turbo® panaudojimo laiku.

Norėdami daugiau sužinoti apie BASF produktus, kreipkitės į mūsų agronomus. Jie visada atsakys į rūpimus klausimus. Agronomų kontaktus rasite www.agro.basf.lt.

Augalų apsaugos produktus naudokite saugiai.

Prieš naudodami perskaitykite ženklinimą ir informaciją apie produktą.

Užsakymo Nr. 10844
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos