Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Verslo informacija
Pieno ūkis – ideali niša robotams ir automatinėms sistemoms

Pieno ūkiai išgyvena sunkumų kupiną laikotarpį. Pieno kaina maža, darbo jėgos kaime trūksta, iššūkius didina būtinybė ūkininkauti tvariai, užtikrinti gyvulių gerovę. Vienintelis kelias, norint išlikti – dirbti efektyviai.

Tuo tikslu modernius sprendimus, pačias pažangiausias technologijas pieno ūkiams visame pasaulyje vysto ir diegia inovacijų įmonė „DeLaval“, šiemet paskelbusi šūkį „Automatizuoti sprendimai Jūsų ūkiui“.

„Pieno ūkis ypač reiklus darbo jėgai, nes jame gausu pasikartojančių ir standartizuotų darbų. Tai – ideali niša robotams ir automatizavimui. Šiais mažų pieno kainų laikais išsilaiko ir pasiekia pelno tie ūkiai, kurie efektyviausiai dirba. Dirbant taip, kaip prieš 15-20 metų, išgyventi sunkiau“, – kalba „DeLaval“ šėrimo sistemų produktų vadovas Tadas Gudauskas.

Šeimos ūkiuose jau tampa įprasti „DeLaval“ melžimo robotai, vis daugiau ūkininkų žengia ir kitą žingsnį – diegia automatizuotas šėrimo sistemas.

Pašarų permaišymo ir pristūmimo robotas OptiDuo™ – perspektyviam pieno ūkiui

Didžiausias sąnaudas pieno ūkyje, pabrėžia T. Gudauskas, sudaro šėrimas, kuo efektyviau ūkininkas panaudoja pašarus, tuo geresnius gauna produktyvumo ir ekonominius rezultatus. Pažangiausi ūkiai tuo tikslu diegia automatines technologijas. Modernių šios srities sprendimų siūlo ir Lietuvos pieno sektoriuje lyderiaujanti įmonė „DeLaval“. 

T. Gudausko teigimu, nesunkiai įdiegiama viena naujausių „DeLaval“ technologijų – pašarų permaišymo ir pristūmimo robotas OptiDuo™. Tai naujos kartos, 2018 m. rinkoje pasirodžiusi technologija ir technika, kuri dvigubos spiralės pavidalo sraigtu pirmiausia permaišo pašarus ir pristumia arčiau karvių. 

Robotas, važiuodamas tiesia linija, pristumia ir surenka išbarstytus pašarų likučius ir permaišo su likusia pašarų dalimi – tokiu būdu išvengiama pašarų nuostolių. O kai prie šėrimo stalo nuolat yra šviežių pašarų, bandoje pasitaiko mažiau konkurencinių kovų. 

Viena naujausių ir lengvai įdiegiamų „DeLaval“ technologijų – pašarų permaišymo ir pristūmimo robotas OptiDuo™, kuris permaišo pašarus ir pristumia arčiau karvių 

Įprastoje fermoje gyvuliams pašarai išdalijami dukart per dieną, silpnesnės karvės dažnai lieka nuskriaustos, ir tai turi didelės įtakos jų produktyvumui. Kai fermoje visą laiką yra šviežiai permaišytų ir lengvai pasiekiamų pašarų, sočiai paėsti po lyderių gali ir silpnesni gyvuliai, jie nebejaučia streso. Jeigu robotas per fermą važiuoja 8–10 kartų per dieną, karvių judėjimas tampa natūralesnis – nes karvės - rutinos mėgėjos, jos pripranta, kad skanūs pašarai visada prieinami“, – pašarų permaišymo ir pristūmimo roboto OptiDuo™ privalumus vardija T. Gudauskas.

Visi OptiDuo™ pranašumai išnaudojami dar geriau, kai fermoje yra „DeLaval“ melžimo robotai – pašarų pristūmėjas pagreitina eismą fermoje. Prie melžimo roboto nelieka eilių, kurios paprastai susidaro, kai karvės ėda ryte ir vakare. Iš roboto jos išeina į šėrimo zoną, kur randa šviežių pašarų, paėdusios patenka į poilsio zoną ir taip ratu visą dieną eina, ilsisi, nejausdamos streso nei dėl pašarų, nei dėl melžimo. 

„Įdiegus pašarų permaišymo ir pristūmimo robotą OptiDuo™ robotizuotoje fermoje primilžio kiekis greitai padidėja, žinoma, jeigu šeriama kokybiškais pašarais“, – sako „DeLaval“ šėrimo sistemų produktų vadovas, pavyzdžiu rodęs Molėtų r. ūkininką Danielių Gražį – abi technologijas įdiegęs prieš kelis metus, ūkininkas džiaugėsi itin dideliu pieno kiekio padidėjimu. 

OptiDuo™ galima naudoti esant sudėtingoms sąlygoms: karvidėse su šėrimo tako nuolydžiu, fermose, kuriose yra du šėrimo takai ar ūkiuose, turinčiuose ne po vieną karvidę.

Lietuvoje OptiDuo™ pasirodė maždaug prieš pusantrų metų ir jau naudojamas keturiuose pieno ūkiuose, šiemet atkeliaus dar į keturis. Latvijoje ir Estijoje OptiDuo™  dirba 12-oje ūkių. „Metų pabaigoje Baltijos šalyse bus maždaug 25 OptiDuo™ robotai. Tai jau pasiteisinusi technologija ir labai populiari Europoje. Daugiausia šių robotų parduota Vokietijoje“, – sako T. Gudauskas. 

Pasak jo, OptiDuo™ praverstų bet kuriam perspektyviam ir augančiam pieno ūkiui, nepriklausomai nuo jo dydžio. Yra ir 50 karvių ūkių, kurie jau įdiegė šią technologiją. „Pašarų pristūmėjas ne šiaip įrenginys, o investicija, kuri gana greitai atsiperka“, – tvirtina „DeLaval“ specialistas. Priklausomai nuo ūkio dydžio ir naudojamų technologijų, šis robotas gali atsipirkti per dvejus metus ar net greičiau.

DeLavalOptimatpritaikoma pagal individualius fermos poreikius

Automatizuota pašarų dalijimo sistema Optimat karvėms smulkina ir tiekia pašarus, o tai turi tiesioginės įtakos pieno primilžiui. Nelieka stipresnių gyvulių dominavimo, žemesnio rango karvės taip pat visada prieina prie šviežių pašarų. Šeriant automatizuotai, gyvuliai mažiau išrankioja pašarus, dėl dažno šėrimo daugiau suėda sausųjų medžiagų, būna sveikesnis didysis prieskrandis, nes karvėms daugiau kramtant, išsiskiria daugiau seilių, neprarandama maisto medžiagų. Be to, esant reikalui, ūkininkui lengviau koreguoti pašarų racioną.

Pasak T. Gudausko, yra kelios Optimat™ konfigūracijos, pritaikomos individualiai kiekvienoje fermoje, priklausomai nuo ūkininko tikslų. Pusiau automatizuota ar automatizuota šėrimo sistema gali būti diegiama net ir mažesniuose ūkiuose, nes taupo darbo laiką bei vietą tvarte. 

„Jeigu ūkininkas nespėja ar nebenori vienas tempti visos darbų naštos, jam nebūtina sukti galvos, kur kaime rasti patikimą darbuotoją, nes karves gali pašerti automatizuota šėrimo sistema, kuri visas raciono dalis suskaičiuos ir į pašarų vagonėlį pakraus tiksliai taip, kaip užprogramuota. Įdiegus šią sistemą, primilžio didėjimas pajuntamas labai greitai“, – aiškina „DeLaval“ atstovas.

Optimat Standart™ yra pusiau automatinė šėrimo sistema: ūkininkas su traktoriumi ryte pakrauna stacionarų maišytuvą pašarais, supila koncentratus, priedus, jie maišomi ir išdalijami automatiniu būdu. Ant bėgių kabantis vagonėlis po fermą važinėja visą dieną.

„50–100 karvių šeimos ūkiams tai pati efektyviausia sistema, nes investicijos sąlyginai nedidelės, o jeigu dar yra galimybė pasinaudoti ES parama, tai atsipirkimo laikas labai trumpas“, – sako T. Gudauskas.

Optimat Standart™ sistema itin populiari Skandinavijoje, ją atranda ir Lietuvos ūkininkai. „Žinant darbo jėgos kaime problemą, tai pats geriausias sprendimas“, – neabejoja „DeLaval“ specialistas. Ši technologija spalį pradėjo veikti Mažeikių r. ūkininkės Daivos Vaičiulienės ūkyje. 

Pusiau automatinė šėrimo sistema Optimat Standart™pati efektyviausia šeimos ūkiams

Statant naujas fermas ir numatant automatizuotą šėrimą, vietoje 5 m šėrimo tako pločio, užtenka 2 metrų. Tai vien čia, anot ,,DeLaval“ šėrimo sistemų produktų vadovo, sutaupoma tiek, kad beveik galima įsigyti šėrimo sistemą.

Ją galima diegti ir senoje fermoje, kur su traktoriumi sunku įvažiuoti ir neretai ūkininkui tenka šerti karves rankiniu būdu. „Tai sunkus darbas, tačiau ir tokioje fermoje galima diegti Optimat™ ir tokie pokyčiai ūkininkui prilygsta stebuklui“, – T. Gudauskas džiaugiasi „DeLaval“ galimybe padėti ir senose fermose karves laikantiems ūkininkams.

Kiek sudėtingesnė Optimat Standart™ sistemos versija skirta tiems ūkiams, kuriuose naudojamas įvairesnės receptūros racionas.

„Stambieji pašarai traktoriumi sukraunami į stacionarųjį maišytuvą, o reikiami kiekiai koncentratų ir mineralų įpilama automatiškai – tiesiai iš bokštų. Po to sistema automatiškai pašarus maišo, iškrauna ir išdalija, tam naudodama ant bėgių pakabinamą šėrimo vagonėlį. Tokio automatizuoto pašarų ruošimo tikslumas ir pastovumas padeda mažinti jų švaistymą. Tai ypač aktualu kalbant apie tikslų brangaus koncentrato ir mineralų normavimą“, – sistemos privalumus vardija T. Gudauskas.

Aukščiausias šėrimo automatizavimo lygis – Optimat Master™ sistema. Pašarai sukraunami, maišomi ir išdalijami visiškai automatiškai.

Pasak T. Gudausko, sistemoje Optimat Master™ galima užprogramuoti racionus ir šėrimo tvarkaraščius įvairioms karvių grupėms. Iš anksto nustatytu laiku į stacionarųjį maišytuvą automatiškai sukraunami pašaro komponentai – stambieji pašarai, koncentratai ir mineralai, iš kurių pagal vieną iš daugybės receptų paruošiamas pašaras. Optimat Master™ užtikrina didesnį primilžį, o šėrimo darbų trukmę sumažina iki 70 procentų.

„Ūkininkui tereikia pasirūpinti, kad pašarų pakrovimo stalai būtų pilni ir juos galima pakrauti pačiam patogiu metu, todėl savo dieną galima planuoti labai lanksčiai“, – sako T. Gudauskas. Ši technologija skirta stambesniems, 120 ir daugiau karvių laikantiems ūkiams.

Sistema leidžia kompiuteryje analizuoti pašarų suvartojimą, lyginti su tos dienos primilžiu ir įvertinti, tarkime, vakar koreguotą racioną. Lietuvoje pirmasis prieš 6 metus ją įdiegė Raseinių r. ūkininkas Ričardas Bentnorius. Pernai įsigijo ir Renaldas Židžiūnas (Lazdijų r.), labai tiksliai sudarinėjantis racioną su specialistų pagalba, išbandantis įvairias receptūras.

Optimat Master™ sistema pašarus sukrauna, maišo ir išdalija visiškai automatiškai

„Automatizuotos sistemos yra ne tik didelis palengvinimas ūkininkui, jos apskritai pieno ūkį daro patrauklesniu ir ūkininko vaikams, kuriuos galbūt tai paskatins likti kaime“, – T. Gudauskas tiki šiuolaikinių technologijų galia.

Automatizuotas veršelių šėrimas

Nuo sveiko ir greitai augančio veršelio priklauso būsimos bandos produktyvumas, karvių sveikatingumas ir pieno ūkio ateitis, todėl „Delaval“ siūlo sprendimus ir veršeliams – automatines šėryklas CF500S ir CF1000S, kurios gali būti naudojamos tiek grupėmis, tiek individualiai laikomiems veršeliams. Automatinių šėryklų higieną užtikrina plovimo sistema HygieneBox, cirkuliacinio plovimo būdu kruopščiai išplaunanti visą veršelių šėryklą iki pat žinduko.

Didesnėse fermose veršelių daug, jų amžius dažnai šiek tiek skiriasi, tačiau automatinė sistema, kiekvieną veršelį atpažįstanti pagal žymeklį ausyje, girdo pagal jo amžiui tą dieną paskaičiuotą pieno ar jo pakaitalo normą.

Automatinės šėryklos CF500S ir CF1000S gali būti naudojamos tiek grupėmis, tiek individualiai laikomiems veršeliams

„Tai sprendimas su galimybe komplektuoti skirtingus automatizavimo variantus, priklausomai nuo ūkio poreikių“, – sako T. Gudauskas.

Automatinė girdykla CF1000S gali būti komplektuojama su unikalia technologija Calf Rail – tai robotizuota „ranka“. Calf Rail tai ant bėgių važinėjanti „ranka-spenelis“, girdanti individualiai laikomus veršelius. Pienas ar jo pakaitalas ruošiamas individualiai kiekvienam veršeliui, jeigu reikia, į pieną įmaišomi ir vaistai. Spenelis nuplaunamas po kiekvieno girdymo.

Veršelis gali būti šeriamas 5–6 kartus per dieną mažomis porcijomis. Jeigu jis judrus, aktyvus, porcijos didinamos ir jis greičiau auga. Technologija skirta didesniems ūkiams, pirmąją šiemet numatoma įdiegti ir Lietuvoje.

Automatizuotas veršelių girdymas – tai, anot T. Gudausko, individualus požiūris į kiekvieną veršelį, eliminuojant žmogiškąjį faktorių. Tokie veršeliai būna judresni, aktyvesni, greičiau auga, lengviau pereina į grupinį laikymą. Automatiniu būdu girdytos telyčios anksčiau pirmą kartą veršiuojasi, karvės būna sveikesnės.

Automatiniu būdu girdomi veršeliai būna judresni, aktyvesni, greičiau auga

„Automatizavimas reiškia ūkio efektyvumą. Tik tai, esant dabartinei pieno kainai, leidžia gauti geresnį rezultatą. Atrodo, sunku šiuo metu investuoti į technologijas, bet žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, tai vienintelis sprendimas, norint išlikti ir dirbti rentabiliai. Augančiam ūkiui, dalyvaujančiam paramos projektuose, technologijos yra įperkamos“, – įsitikinęs ,,DeLaval“ šėrimo sistemų produktų vadovas Tadas Gudauskas.

Daugiau informacijos www.delaval.com

Užsakymas Nr. 10470

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos