Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Verslo informacija
„Pieno tyrimams“ jau 30 metų

UAB „Pieno tyrimai“ šie metai yra ypatingi – spalį sukanka 30 metų. 1993 m. spalio 15 d. įregistruota „Valstybinė eksperimentinė pieno kokybės tyrimo laboratorija“, nuo 1994 metų vadinama Pieno tyrimais. 

30 metų – ilgas ir reikšmingas laikotarpis. Ši sukaktis leidžia pasidžiaugti savo veikla, nuveiktais darbais ir pasiektais rezultatais. Sakoma, jog po trisdešimtmečio gyvenimas tik prasideda. Mes tam pritariame ir bendrovės vardu sakome – esame pasiruošę naujiems pažangiems projektams.

Laikai keičiasi – keičiasi ir klientų lūkesčiai. Dauguma jų informacijos ieško skaitmeninėje erdvėje. Šiuo metu baigiama kurti atnaujinta UAB „Pieno tyrimai“ interneto svetainė, kuri, tikimės, pradės veikti jau spalio mėnesį. Kuriant atnaujintą interneto svetainę svarbiausia mūsų užduotis buvo išdėstyti turinį pagal klientų poreikius ir sukurti jiems patrauklią skaitmeninę erdvę. Siekiame, kad ji būtų kuo paprastesnė ir patogesnė. Visa svarbiausia informacija bus pasiekiama 2–3 paspaudimais, be to, bus daug patogiau naršyti mobiliuosiuose įrenginiuose.

Artimiausiu metu UAB „Pieno tyrimai“ specialistai ruošiasi pasiūlyti pieno riebalų rūgščių nustatymą. Iki šiol šie tyrimai buvo atliekami moksliniais tikslais. Dirbant kartu su LSMU Veterinarijos akademijos mokslininkais, buvo sukaupta nemažai riebalų rūgščių tyrimų duomenų bei atlikta analizė, kaip galima šią informaciją panaudoti melžiamų karvių šėrimui, sveikatingumo valdymui ir produktyvumo didinimui. 

30 metų skaičiuojantys UAB „Pieno tyrimai“ plečia paslaugų paletę

Pieno riebalai susideda iš daugiau kaip 400 skirtingų riebalų rūgščių. Pieno riebaluose yra apie 60% sočiųjų ir apie 40% nesočiųjų riebalų rūgščių. Pagal kilmę pieno riebalų rūgštys yra skirstomos į tris grupes: karvių organizme susintetinamos trumpą grandinę turinčios riebalų rūgštys de novo;  mišrios kilmės (šią grupę sudaro vidutinio ilgio de novo ir iš anksto suformuotos riebalų rūgštys) bei ilgą grandinę turinčios, iš anksto suformuotos riebalų rūgštys, kurių karvės nesintetina, o pasisavina iš pašarų ar kūno riebalų.

Apie 50 proc. galvijų pieno riebalų sintetinama iš pašaro riebalų, todėl keičiant pašarus ir sudarant optimalias sąlygas didžiojo prieskrandžio mikroorganizmų veiklai, galima keisti pieno riebalų sudėtį.  Tyrimams naudojami konservuoti tiriamųjų karvių ir bendri talpų mėginiai skirti pieno sudėties tyrimams atlikti. Riebalų rūgščių analizė gali būti naudojama bendro bandos arba individualių karvių pieno tyrimams, norint padidinti pieno gamybą, bendrą riebalų ir baltymų kiekį, užkirsti kelią pieno riebumo mažėjimui, patobulinti šėrimo strategiją, siekiant kuo anksčiau diagnozuoti ketozę ar šliužo dislokaciją bei mažinti metano emisiją.

Šis riebalų rūgščių nustatymo tyrimas turėtų būti aktualus ne tik pieno gamintojui, bet ir perdirbėjui, nes nuo riebalų rūgščių kiekio priklauso ir pieno riebalų bei sviesto savybės. Pavyzdžiui, pieno riebaluose padaugėjus sočiųjų riebalų rūgščių, sviestas tampa kietas, trapus, o padaugėjus nesočiųjų riebalų rūgščių – minkštas.

Dar viena nauja paslauga, kurią UAB „Pieno tyrimai“ ruošiasi pradėti teikti – mikotoksinų nustatymas pašaruose. Mikotoksinai yra antriniai pelėsių metabolitai, užteršiantys daugybę augalų ir vaisių prieš derliaus nuėmimą arba po jo. Tokios užterštos kultūros, pašarai yra toksiški žmonėms ir gyvūnams.

Dauguma pašarų yra imlūs pelėsinių grybių augimui ir paplitimui 

Šiuo metu pasaulyje identifikuojama virš 500 rūšių mikotoksinų. Beveik visi pašarai yra imlūs pelėsinių grybelių augimui ir paplitimui skirtingose gamybos, transportavimo ar saugojimo stadijose. Pirminiai faktoriai, skatinantys pelėsinių grybelių augimą, yra drėgmė, temperatūra ir graužikai. Aruodiniai kenkėjai ir grūdinės erkės taip pat ženkliai prisideda bloginant žaliavų ir pašarų kokybę, skatina pelėsinių grybelių augimą ir, tuo pačiu, mikotoksinų gamybą.

Dažniausiai pasireiškiantys mikotoksikozių simptomai: sumažėjusios pašarų sąnaudos ir veiksmingumas, sumažėjusi pieno gamyba, galvijų svorio kritimas, nepastovus viduriavimas, mastitai, embrionų mirtys, abortai. Prevencijos taikymas būtinas visuose etapuose, nuo augalų auginimo iki šėrimo: tinkamos auginimo technologijos, transportavimo, saugojimo, sandėliavimo sąlygos, inokuliantų ar kitų, gerinančių silosavimo procesą, priedų naudojimas, deaktyvatorių (mikotoksinų surišėjų) naudojimas.

Netrukus startuosianti UAB „Pieno tyrimai“ paslauga – mikotoksinų nustatymas pašaruose

Pašarų išvaizda nėra rodiklis, norint nustatyti užterštumą mikotoksinais, todėl UAB „Pieno tyrimai“ atliekami tyrimai padės ūkininkui įvertinti savo ūkyje naudojamų pašarų kokybę, kad jis galėtų imtis reikalingų priemonių ir išvengti mikotoksinų neigiamo poveikio.

Daugiau informacijos apie pašarų mitybinės vertės ir mikotoksinų nustatymą UAB „Pieno tyrimai“ specialistai suteiks artėjančioje Gyvulininkystės parodoje 2023 bendrovės stende rugsėjo 28–30 d. Maloniai kviečiame apsilankyti.

Užsakymo Nr. 11407
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos