Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Verslo informacija
„Physiomax“  padeda sėkmingiau auginti liucernas

Lietuvos ūkiuose neretai prarandamos pajamos atsisakant auginti liucernas – Vakarų Europoje ir kituose pasaulio kraštuose itin populiarius ir vertingus pašarinius augalus. Stereotipiškai manoma, kad mūsų šalies dirvožemis liucernoms yra per rūgštus. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Vėžaičių filiale atliktas tyrimas atskleidė, kad, pasirinkus pažangią auginimo technologiją ir panaudojus dirvožemio gerinimo priemonę Physiomax, šiuos baltymų turtingus augalus galima užauginti gerokai sėkmingiau ir mažiau derlinguose dirvožemiuose.

Physiomax – įmonės „Timac Agro LT“ rinkai tiekiama natūralios kilmės dirvožemio ir sėklos guolio gerinimo priemonė. Šios priemonės sudėtyje yra ne tik jūrinės kilmės karbonato Mescal, įvairių mikroelementų, bet ir biologiškai aktyvaus organinio ekstrakto iš jūrų dumblių Physio+.

Aktyvusis organinis ekstraktas Physio+ ir greitai dirvožemio rūgštumą neutralizuojantis karbonatas Mescal, patekę į dirvą, pirmiausia suaktyvina dirvožemio mikroorganizmų veiklą, vėliau šie aktyvūs junginiai patenka į augalų šaknis, tai stipriai suaktyvina jų absorbuojamąją galią. Ypač padidėja kalcio pasisavinimas, tai užtikrina šaknų ir šakniaplaukių ląstelių dauginimąsi, šaknų augimą ir mitybos elementų pasisavinimą.

LAMMC Vėžaičių filiale buvo ištirtas dirvožemio gerinimo priemonės Physiomax  veiksmingumas liucernų ir miglinių žolių mišinio daigumui, augimui ir vystymuisi pirmais ir vėlesniais šių žolių auginimo metais Vakarų Lietuvos rūgščiame dirvožemyje.

Liucernos – lėtai auganti žolė. Ši savybė ypač išryškėja rūgščiuose dirvožemiuose, kuriuose joms augti yra blogesnės sąlygos. Bandymas atliktas lengvo priemolio nepasotintajame balkšvažemyje, susiformavusiame ant vidutinio sunkumo moreninio priemolio.

Dirvožemis labai rūgštus su dideliu judriojo aliuminio kiekiu. Mėlynžiedžių liucernų (50 proc.), pašarinių motiejukų (35 proc.) ir pievinių miglių (15 proc.) mišinys buvo įsėtas skersai miežių eilučių. Prieš daugiamečių žolių sėją ir po sėjos dirva voluota. Prieš žolių sėją atskiruose laukeliuose buvo pakrikai išbertas Physiomax. Pirmaisiais žolių naudojimo metais kontrolinis laukas vegetacijai atsinaujinus patręštas P60K90.               

Sėjos metai (2014 m.) buvo ypač nepalankūs daugiamečių žolių augimui ir vystymuisi. Physiomax įtaka išryškėjo labai anksti, liucernoms esant 3–6 lapelių tarpsnio, nors augalai tuo metu patyrė stresą dėl sausros. Jau šiuo tarpsniu liucernų šaknų ir ūglių ilgis nustatytas 6,8 proc. didesnis. 

Augalų vegetacijos periodo pabaigoje nustatyta, kad liucernų ir miglinių žolių šaknų masė padidėjo iki 45 proc., šaknų bendrasis ilgis – 15,2 proc., o šaknų skersmuo tolygesnis, palyginti su kontroliniu variantu.

Ten, kur buvo panaudotas Physiomax, liucernų augalų (žolyne) sėjos metais vegetacijos pabaigoje nustatyta 90,0 proc. daugiau nei kontroliniame lauke. Dirvožemio rūgštumas neigiamai paveikė liucernų žiemojimą. Kontroliniame lauke žuvo 35 proc. liucernų, o žolyne, kuriame buvo panaudotas Physiomax, liucernos peržiemojo gerokai geriau.

Physiomax turėjo įtakos per visą vegetaciją. Pirmaisiais naudojimo metais, per pirmąją pjūtį,  liucernų žolyne buvo 6,0–6,5 procentų. Vėliau pradėjusios tankėti liucernos per antrąją pjūtį žolyno derliuje sudarė 37,2–41,2 procento. Per trečiąją pjūtį, panaudojus Physiomax, liucernų sausųjų medžiagų masė nemažėjo, tuo tarpu kontroliniame lauke mėlynžiedžių liucernų sausųjų medžiagų sumažėjo dvigubai.

Natūraliai rūgščiame dirvožemyje augusių mėlynžiedžių liucernų ir miglinių žolių SM derlius, panaudojus dirvos gerinimo priemonę Physiomax, padidėjo 10 proc., o grynųjų liucernų šiame mišinyje buvo nustatyta net 40 proc. daugiau. Vienas iš pagrindinių žolinių pašarų vertės rodiklių yra baltymai. Galvijų racione  baltymų turi būti 12,5–15,0 proc. Baltymai nustatyti I pjūties derliuje. Jų kiekį nulėmė liucernų kiekis SM derliuje. Mažiausiai (6,0 proc.) baltymų rasta kontroliniame variante, kur nustatytas mažiausias liucernų kiekis. Eksperimento duomenys rodo, kad Physiomax didino baltymų kiekį dvigubai.

Apibendrinant galima teigti, kad Physiomax, kurio sudėtyje yra jūrinės kilmės karbonato Mescal ir fiziologinio poveikio stimuliantas Physio+, lokaliai optimizuoja dirvožemio pH, skatina šaknų sistemos vystymąsi, didina jų aktyvumą, mitybos plotą ir turi sinerginį poveikį efektyvesniam makroelementų pasisavinimui. Tai leidžia pasiekti geresnių rezultatų net ir ne tokiose derlingose žemėse.

Dr. Regina Skuodienė, dr. Danutė Karčauskienė, LAMMC Vėžaičių filialas

dr. Skirmantė Balnytė-Rusė, „Timac Agro LT“ produktų vadovė

Užsakymas Nr. 10512

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek sumokėjote žemės mokesčio už 2024 metus?
    Visos apklausos