Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Verslo informacija
Patikrinti javų augimo reguliatoriai atsiperka su kaupu

Rizikos veiksniai, dėl kurių javai gali išgulti, labai įvairūs. Tai – ankstyva sėja, didelis augalų tankumas, švelni žiema, veislės genetika, vėjas, lietus, kruša, didelės azoto normos, aukštas derlingumo potencialas.

Augimo reguliatoriai kviečiuose naudojami, siekiant sumažinti jų išgulimo riziką, išsaugoti grūdų kokybę. Be to, jeigu javai išgula, prarandama daug laiko juos nuimant. Kuo ankstyviau išgula, tuo daugiau nuostolių patiriama.

Praėjęs sezonas buvo labai nedėkingas javų augintojams dėl daug kur stipriai išgulusių pasėlių, bet suteikė galimybę išsiaiškinti, kokia augimo reguliatorių naudojimo strategija pasiteisino geriausiai.

Bandymo, atlikto ūkyje, rezultatai

2020 m. Šiaulių r. ūkininkų Virginijaus ir Manto Plakių ūkyje nepriklausomo tyrimų centro UAB „Agrolab“ specialistai, bendradarbiaudami su BASF kompanija, atliko augimo reguliatorių technologijų bandymus. Įrengti net 52 bandymo laukeliai, kuriuose tirti įvairūs produktai.

Kaip pasakoja BASF verslo plėtros vadybininkas Kazimieras Poškus, bandymas pradėtas balandžio pradžioje. Birželio viduryje visi javai dar atrodė gražiai, nors ir išgulimo rizika buvo didelė dėl tankių pasėlių, bet niekas negalėjo nė pagalvoti, kad jau liepos pradžioje kviečiai labai stipriai išguls. Vienuose laukeliuose javai visiškai išgulė, kituose – iš dalies, o kai kuriuose ne.

Kokios purškimo technologijos pasirinktos geriausiai atsilaikiusiuose ir didžiausią derliaus priedą davusiuose kviečių laukeliuose?

Pasak K. Poškaus, įspūdingas, net 1,8 t/ha kviečių derliaus priedas gautas laukelyje, kuriame pirmą kartą (BBCH-30) javai nupurkšti Cycocel® 750 1 l/ha + Medax® Max 0,3 kg/ha, paskui (BBCH-32) – Medax® Max 0,4 kg/ha, o trečią kartą ant vėliavinio lapo – Terpal® 0,75 l/ha. Išlaidos augimo reguliatoriams siekė beveik 55 Eur/ha, o dėl jų naudojimo pelnas sudarė 251 Eur/ha (skaičiuojant tuometėmis produktų ir grūdų kainomis).

Kita trijų kartų purškimo technologija davė 1,7 t/ha derliaus priedą. Ji labai panaši į pirmąją, tik vietoj Medax® Max naudotas Medax® Top. Tad pirmą kartą kviečiai purkšti Cycocel® 750 0,7 l/ha + Medax® Top 0,4 l/ha + Turbo 0,4 kg/ha, antrą – Medax® Top 0,4 l/ha + Turbo 0,4 kg/ha, o trečią – Terpal® 0,75 l/ha. Ši technologija kainavo beveik 50 Eur/ha, o pelnas iš augimo reguliatorių gauto derliaus priedo siekė 240 Eur/ha.

Kaip pabrėžė K. Poškus, BASF produktas Turbo pagerina Medax® Top veikimą, dėl to galima sumažinti produkto normą apie 30 proc. ir jis bus tiek pat efektyvus. 

Bandymų lauke kviečių derlingumo potencialas buvo didelis (kontrolėje buvo 8,7 t/ha), o didžiausi derlingumai – 10,4 ir 10,5 t/ha – pasiekti ten, kur naudoti minėti BASF augimo reguliavimo sprendimai. Žinoma, kviečiai purkšti ir nuo ligų.

Medax® Max ir Medax® Top+ Turbo – pagrindas augimo reguliatorių programoje

Kviečių augintojams verta žinoti: kai tik prasideda bamblėjimas ir formuojasi pirmasis bamblys, Cycocel® 750 efektyvumas sumažėja. Tada geriau naudoti Medax® Max ar Medax® Top + Turbo.

Kuo skiriasi Medax® Max ir Medax® Top + Turbo nuo kitų augimo reguliatorių?

„Abiejų sudėtyje yra po dvi veikliąsias medžiagas, o viena iš jų naujausia – kalcio proheksadionas. Jis išsiskiria dėl ypač greito pradinio veikimo. Trineksepaketilas veikia lėčiau, bet ilgiau. Todėl jos papildo viena kitą“, – paaiškina K. Poškus.

Tinkamiausias Medax® Max ir Medax® Top + Turbo panaudojimo laikas – kai pradeda tįsti pagrindinis stiebas, geriausia, kol dar neužčiuopiamas pirmas bamblys. Labai svarbu sutrumpinti ir sustiprinti apatinius tarpubamblius, kurie yra augalo pagrindas, saugantis nuo išgulimo.

Atkreiptinas dėmesys, kad auginant labai aukštas tokias kviečių veisles, kaip Skagen, reikia planuoti trečiąjį purškimą su Medax®.

Medax® Top naudojamas kartu su Turbo

Turbo – amonio sulfatas (NS 21-24), kuris labai pagerina Medax® Top veikimą. Jis gaminamas BASF Vokietijos gamykloje, labai kokybiškas ir tirpus produktas, skirtas purkšti ant lapų.

„Pagal kokybę tai ne tas pats amonio sulfatas, kuris beriamas ant dirvos kaip trąša, nors galima taip pagalvoti, nes produkto formulė analogiška, – sako K. Poškus. – Turbo yra silpnai rūgšti amonio sulfato druska, kuri sustiprina kalcio proheksadiono veikimą. Tam, kad kalcio proheksadionas būtų veiksmingas, jis turi būti laisvosios formos rūgšties pavidalu. Kalcio druska, kurios yra kalcio proheksadione, ištirpusi vandenyje virsta laisvosiomis rūgštimis.“

Amonio sulfatas – vandens kondicionavimo priemonė. Todėl net ir dėl skirtingos vandens kokybės visuomet pasiekiamas patikimas proheksadiono poveikis. Vandenyje ištirpus kalcio proheksadionui, susidaro tokia proheksadiono forma, kurią augalai įsisavina lengviau.

Turbo visuomet reikia naudoti kartu su Medax® Top santykiu 1:1.

„Apibendrinę ūkių patirtį ir bandymų duomenis, tikrai galime sakyti, kad augimo reguliatoriai – svarbi kviečių auginimo technologijų dalis“, – sako BASF verslo plėtros vadybininkas Kazimieras Poškus.

Kviečiame apžiūrėti žieminių kviečių bandymą, kuris atliktas Šiaulių r., ir įsitikinti augimo reguliatorių efektyvumu bei išsirinkti Jūsų laukui tinkamiausią purškimo technologiją (www.augimoreguliatoriai.lt).

Plačiau apie Medax Max : Medax® Max – BASF Agro Lietuva.

Plačiau apie Medax Top : Medax® Top – BASF Agro Lietuva.

Medax® Top veikimo palyginimas 15 dienų po purškimo

Augimo reguliatorių technologija žieminiams kviečiams

Kairėje – BASF technologija BBCH-30: Cycocel® 1,0 l/ha + Medax® Max 0,3 kg/ha, BBCH-32 Medax Max® 0,4 kg/ha, dešinėje – konkurentinė technologija

Minėto augimo reguliatorių bandymo išsamūs duomenys publikuoti interneto portale www.augimoreguliatoriai.lt.

Norėdami daugiau sužinoti apie BASF produktus, kreipkitės į mūsų agronomus. Jie visada atsakys į rūpimus klausimus. Agronomų kontaktus rasite www.agro.basf.lt.

Augalų apsaugos produktus naudokite saugiai. Prieš naudodami perskaitykite ženklinimą ir informaciją apie produktą.

Šaltinis: BASF
Užsakymo Nr. 10841
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek sumokėjote žemės mokesčio už 2024 metus?
    Visos apklausos