Kaunas. Pasaulio žemdirbių pasitikėjimą pelniusios Prancūzijos žemės ūkio technikos gamintojos „Kuhn“ mašinos darbuojasi ir ne viename mūsų šalies gyvulininkystės ūkyje.
Prisitaikydama prie kintančių klientų poreikių, gamintoja kasmet siūlo rinkai įvairių atnaujinimų ir išskirtinių techninių sprendimų. Kompanija „Kuhn“ – viena populiariausių šienavimo technikos gamintojų pasaulyje, siūlanti našias, patvarias, patikimas, lengvai valdomas, inovatyvias šienavimo, žolės vartymo ir grėbimo, ritinių presavimo ir vyniojimo, pašarų maišymo ir dalijimo mašinas. Per metus „Kuhn“ pagamina tiek vienetų pašarų ruošimo technikos, kiek artimiausi gerai žinomi 3 gamintojai kartu sudėjus.
Šių metų pašarų ruošimo sezonui gamintoja pristato keletą naujų šienapjovių ir grėblių modelių.
Gerai Lietuvos ūkininkams pažįstamų GMD 100 serijos šienapjovių pasiūla papildyta naujos GMD 105 serijos mašinomis. Diskinių šienapjovių srityje pasaulyje pirmaujanti gamintoja pristato tris naujus 2,80; 3,10 ir 3,50 m darbinio pločio modelius. Ūkininkams susiduriant su klimato kaitos iššūkiais, šios mašinos leidžia prisitaikyti prie greitai besikeičiančių oro sąlygų, taupyti ypač brangiu tapusį laiką. Dėl mažų energijos sąnaudų ir kompaktiškumo šienapjovės yra labai efektyvios ir ekonomiškos, todėl tinka tiek mažesniuose, tiek didesniuose ūkiuose, turinčiuose daug įvairaus dydžio laukų.
Naujosiose šienapjovėse diegiama ir kelis dešimtmečius „Kuhn“ kurti ir šios technikos patikimumą patvirtinantys sprendimai: iš didelio skersmens krumpliaračių sudarytas pjovimo stalas, dvigubos fiksacijos guoliai, patentuota Protectadrive nutraukiamos ašelės apsaugos sistema, skirta susidoroti su įvairaus dydžio kliūtimis lauke. Dėl naujos tvirtinimo ant disko sistemos peiliukams, kurie gali pasisukti 360° kampu, nebaisūs smūgiai.
Šienapjovės priežiūros ar valymo darbus palengvina Fast-FIT greitai pakeičiami peiliukai, išorinio tepalo nebuvimas ir maksimaliai patogus priėjimas prie pjovimo agregato dėl trigubo užuolaidos atidarymo. Šie sprendimai sumažina laiko sąnaudas, reikalingas priežiūros darbams atlikti, taip pat padeda sutaupyti daug lėšų.
Diskinėms „Kuhn“ šienapjovėms išskirtinumo suteikia Optidisc pjovimo stalas, sukurtas prieš 15 metų ir neseniai dar patobulintas. Pasak įmonės „DOJUS agro“ „Kuhn“ produktų specialisto Igno Kubiliaus, naujasis Optidisc Elite pjovimo stalas – tarsi prancūzų gamintojo šienapjovių vizitinė kortelė. „Šienapjovių pjovimo stalas ir pavažos šiek tiek paplonintos, o tai apsaugo nuo „banguoto“ pjovimo, kuris būdingas pjaunant labai žemai. Kai žolė nupjaunama tolygiai, ji vienodžiau ir tolygiau atauga, todėl lengviau dirbti ir kitoms mašinoms, pvz., grėbliui, presui“, – pastebi I. Kubilius.
Grėbimo technikos naujovės
Gamintoja „Kuhn“ atnaujino ir grėblių pasiūlą, rinkos flagmanų rotorinių grėblių GA seriją išplėsdama dviem naujais pusiau prikabinamų šoninio grėbimo grėblių modeliais – GA 6930 ir GA 7530. Grėbiant dvi sąvalkas, naujųjų grėblių darbinis plotis atitinkamai yra 6,8 ir 7,4 m. Tai paprastos, praktiškos ir labai universalios mašinos, sukurtos vidutinių ir didelių ūkių reikmėms.
Platus pasirenkamų sprendimų asortimentas leidžia ūkininkams puikiai pritaikyti ir konfigūruoti mašiną, kad ji atitiktų specifines ūkio sąlygas: galima formuoti 1 arba 2 sąvalkas, pasirinkti hidraulinę sąvalkos užuolaidą, atskirų rotorių pakėlimą, didelius transportavimo ratus, tandeminę ašį. Išskirtiniai „Kuhn“ grėbliai ir analogų rinkoje neturinčia, patentuota Masterdrive G III pavara su dvigubu reduktoriumi, leidžiančia į formuojamas pradalges pernešti didelį žolės masės kiekį.
Naujo modelio prikabinamas šoninio grėbimo grėblys GA 6930
Puikų paviršiaus kopijavimą ir aukštą grėbiamo pašaro kokybę užtikrina 3D rotoriaus važiuoklė, kurioje ratai išdėstyti kaip įmanoma arčiau grėbimo „pirštų“. Kita išskirtinė savybė – Stabidrive sistema, užtikrinanti mašinos stabilumą šlaituose ir posūkiuose. Kai mašina turi atskirą važiuoklę transportui, ji išlieka stabili, o tai ypač aktualu ūkiams, kuriems tenka dirbti kalvotoje Žemaitijoje ar Dzūkijoje.
Didžiulės sėkmės visame pasaulyje sulaukė ir naujos kartos juostinis grėblys Merge Maxx. Tai paskatino gamintoją sukurti du mažesnio darbinio pločio modelius, skirtus mažesniems ūkiams. Juostinis grėblys mūsų šalyje pristatytas pernai, šiemet jo pajėgumais įsitikins jau penktasis ūkis Lietuvoje.
Naujo modelio Merge Maxx 760 juostinis grėblys daugiau reguliuojamas mechaniškai, tačiau skirtas ne tik mažesniems ūkiams. Jis gali būti naudojamas ir didelio ūkio mažiems plotams apdirbti, ypač kalvotose regionuose. Mašina sudaryta iš dviejų 2,75 m pločio surinkimo diržų, todėl, grėbiant į šoninę sąvalką, dirbama 5,50 m darbiniu pločiu. Centrinio grėbimo režimu grėbiamas 7,60 m plotis.
Merge Maxx 1090 įdiegti tie patys techniniai sprendimai, kaip ir Merge Maxx 950 mašinoje, tačiau šio modelio darbinis plotis, grėbiant į centrinę sąvalką, pasiekia 11 m. Kai abu 4,40 m diržai išdėstyti vienas šalia kito, sąvalkai šone grėbti, jo darbinis plotis siekia 8,80 m.
Kuo gi išskirtiniai naujos kartos „Kuhn“ juostiniai grėbliai? I. Kubiliaus teigimu, pirmiausia tuo, kad žolę grėbiant šiomis mašinomis iki minimumo sumažinamas surenkamų pašarų užterštumas žemėmis. Pašarai nevelkami, juos lengvai nuo paviršiaus pakelia rinktuvo pirštai. Kad pašarai būtų kokybiški, būtina išsaugoti maistingas augalų dalis – žiedus, tai užtikrina rinktuvas ir juostinis transporteris. Be to, į formuojamas pradalges nuo paviršiaus nesugrėbiami akmenys, nes žolinių pašarų masė į pradalges keliauja ne lauko paviršiumi, o transporteriu.
„Svarbu ir tai, kad suformuojamos purios pradalgės, o tai leidžia mažiau ir tolygiau apkrauti dylančias presų, rinktuvinių priekabų ir savaeigių smulkintuvų dalis, be to, jos gali dirbti maždaug 2 km/val. greičiau. Merge Maxx – tai du grėbliai viename, nes galima formuoti tiek šoninę, tiek centrinę pradalgę. Ši galimybė suteikia „Kuhn“ grėbliui išskirtinio universalumo“, – teigia specialistas.
Geras metas naujinti technikos parką
Dar šiais metais galima pasinaudoti ES parama ūkiui modernizuoti ir įsigyti našias bei patikimas mašinas, būtinas gyvulininkystės ūkiams. „Kuhn“ technika yra sertifikuota ir atitinka visus ES keliamus kokybės reikalavimus.
„Prancūzų gamintojos „Kuhn“mašinos tiesiogiai išpildo pagrindinę modernizavimo programos mintį, užkoduotą jau pavadinime – moderni technika ūkiui modernizuoti. Dar šiam sezonui galime pasiūlyti pakabinamų iki 4,0 m, taip pat priekinių iki 3,50 m darbinio pločio šienapjovių. Kad žolė greičiau džiūtų, siūlome įsigyti iki 6,50 m žolės vartytuvų. Ir, be abejo, tiek rotoriniai iki 8,0 m darbinio pločio grėbliai, tiek ir juostiniai Merge Maxx grėbliai gali pasiekti jūsų ūkius dar šiais metais“,– pasinaudoti paramos galimybėmis kviečia bendrovės „DOJUS agro“, prekiaujančios „Kuhn“ mašinomis, Žemės ūkio technikos pardavimų padalinio vadovas Evaldas Badauskas.
Lietuvos ūkiuose prancūziška technika pasiteisino
Tris dešimtmečius Aukštupių kaime, Tauragės rajone, ūkininkaujantis Jonas Dragūnas pirmiausia ūkyje išbandė naudotas, iš užsienio atvežtas „Kuhn“ mašinas. Kadangi sužavėjo mašinų patvarumas ir patikimumas, maždaug 2007 m. nusprendė investuoti į naują šio gamintojo techniką – įsigijo ne tik žemės dirbimo ir sėjos, bet ir pašarų ruošimo mašinas: dvi šienapjoves, 14 m pločio 4 rotorių grėblį, 9 m darbinio pločio vartytuvą. Neseniai turėtas 2,5 ir 3,2 m darbinio pločio šienapjoves pakeitė vadinamosiomis drugelio tipo mašinomis – viena priekine ir dviem šoninėmis 3,5 m darbinio pločio šienapjovėmis.
Tauragės rajono ūkininkai Jonas ir Asta Dragūnai
„Dabar vienu metu galiu žolę pjauti daugiau kaip 10 m pločiu. Kadangi šienaujame tik vakarais ir sausą žolę, be rasos, nes laukuose daug kurmiarausių, kurie gali užteršti pašarus, tai labai svarbu darbus atlikti greitai ir našiai“, – paaiškina J. Dragūnas, mišraus ekologinio biodinaminio ūkio savininkas. Pasak jo, šienauti vakare naudinga ir dėl to, kad pačioje žolėje šiuo paros metu būna daugiau cukraus.
Ūkininkas dirba apie 330 ha žemės, daugiau kaip pusę naudmenų skiria pievoms ir ganykloms. Per sezoną žolę, iš kurios gamina šienainį ritiniuose ir šieną, pjauna tris kartus, pievas atnaujina kas dvejus metus. Pasak jo, su turima technika kuo puikiausiai susitvarko tiek didesniuose, tiek mažesniuose ūkio laukuose, didelio darbinio pločio mašinos manevringos net 10 arų laukeliuose.
„Šienavimo mašinomis esu labai patenkintas, jokių problemų neturėjau, o keisti reikėjo tik dylančias dalis, tad kol kas nei technika, nei bendrove „DOJUS agro“ nenusivyliau. Tiesą sakant, iš savo ir draugų patirties galiu pasakyti, kad nė viena įmonė neturi tokio serviso, kaip „DOJUS agro“. Gali bet kada skambinti ir visada pagalbos, patarimų sulauksi“, – geru žodžiu technikos prekybos įmonę mini Tauragės r. ūkininkas.
Penkerius metus gyvuojančiame ekologiniame biodinaminiame ūkyje auginami mėsiniai limuzinų veislės galvijai, bandoje – per 100 karvių žindenių, bendras gyvulių skaičius svyruoja nuo 200 iki 300. Apie 150 ha auginami kvietrugiai ir miežiai gyvulių pašarams, taip pat maistinės avižos ir rugiai pardavimui. Pasak J. Dragūno, biodinaminiai grūdai yra beveik dvigubai brangesni nei užauginti chemizuotuose ūkiuose, o jų paklausa užsienyje ypač didelė.
Teizų kaime, Lazdijų rajone, ūkininkaujantis Renaldas Židžiūnas beveik visą techniką įsigijęs iš bendrovės „DOJUS agro“, su kuria bendradarbiauja jau ilgiau kaip dešimtmetį. Tarp gausaus ūkio technikos parko – ir „Kuhn“ mašinos: pašarų maišytuvas-dalytuvas Euromix, 3 šienapjovės, 2 grėbliai, žolės vartytuvas. Pirmoji „Kuhn“ mašina R. Židžiūno pieno ūkyje – 2011 m. įsigytas pašarų maišytuvas-dalytuvas, pašarus ir dabar dalijantis daugiau kaip 300 galvijų, iš kurių beveik 190 melžiamų karvių.
Lazdijų rajono ūkininkai Jūratė ir Renaldas Židžiūnai
„Kuo puikiausiai veikia ir senos, ir naujos pašarų ruošimo mašinos. Kad sparčiau darbai vyktų, pernai įsigijome dar vieną šienapjovę, tad šiuo metu žolė šienaujama su viena priekine ir dviem šoninėmis mašinomis. Kadangi turime savaeigį pašarų smulkintuvą, kad kuo skubiau sugrėbtume neperdžiūvusią žolę silosui tranšėjose gaminti, nusipirkome antrą 6 m darbinio pločio tokio pat modelio, kaip turime, grėblį. Kadangi pasiteisino dirbant kalvotose vietovėse, tai ir rinkomės to paties senesnio modelio mašiną“, – sako Lazdijų r. ūkininkas, dirbantis apie 260 hektarų.
Vienu metu žoliniai pašarai, įskaitant mišinius, dorojami maždaug nuo 200 ha ploto. Priklausomai nuo oro sąlygų, žolė per sezoną R. Židžiūno ūkyje pjaunama net 4–5 kartus.
Užsakymas Nr. 10169
Taip pat šia tema skaitykite
-
Iniciatyva dėl pluoštinių kanapių: mažiau biurokratijos, daugiau galimybių
2024-11-13 -
Tarpinių pasėlių potencialas angliai dirvožemyje kaupti
2024-10-31 -
„Agrokoncernas“ turi gerų žinių ūkininkams: sulaukė aukštos kokybės trąšų iš Vakarų
2024-09-16
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)