Bulvės – viena mėgstamiausių, gausiai auginamų žemės ūkio kultūrų Lietuvoje. Artėjant bulvių sodinimo sezonui, Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos, atliekanti sėklinių bulvių sertifikavimą ir augintojų priežiūrą, siekia užtikrinti, kad Lietuvoje būtų prekiaujama tik sveikomis bulvėmis ir užkirsti kelią jų ligoms. Besiruošiantiems bulviasodžiui ir planuojantiems įsigyti sertifikuotų sėklinių bulvių – patarimai, padėsiantys išvengti klaidų.
Vertėtų priminti, kad Europos Sąjungos reikalavimai sėklinėms bulvėms yra labai aukšti, todėl Augalininkystės tarnyba rekomenduoja pirkėjams įsigyti sertifikuotas sėklines bulves iš atestuotų dauginamosios medžiagos tiekėjų (sąrašas čia), kurie laikosi teisės aktuose nurodytų reikalavimų, o ne turgavietėse ar pagal skelbimus. Nusipirkę ir pasodinę tokias sėklines bulves būsite tikri, kad sulauksite gausaus bei kokybiško bulvių derliaus.
Tarnybos vadovo Sergejaus Fedotovo teigimu, toks sprendimas gali padėti apsaugoti derlių nuo sunykimo. „Taip pat išvengsite draudimo kelis sezonus auginti bulves tuo atveju, jei jūsų ūkyje bus nustatytas ligos židinys, – paaiškino direktorius. – Lietuvoje yra tokių ūkių, kuriems uždrausta auginti bulves dėl nustatytų ligų. Tendencijos šioje srityje taip pat nėra geros – bulvių ligos plinta, todėl tenka tonomis naikinti užkrėstą derlių“.
Rinkai tiekiamos sėklinės bulvės turi atitikti reikalavimus, kurie patvirtinti Europos Komisijos reglamentais bei nacionaliniais teisės aktais. Pagal juos sėklinių bulvių gumbai neturi būti užkrėsti bulvių žiedinio puvinio sukėlėju, bulvių rudojo puvinio sukėlėju, bulvių vėžio sukėlėju, kolumbiniu galiniu nematodu, stiebiniu bulviniu nematodu, klastinguoju galiniu nematodu, Candidatus Liberibacter solanacearum, Ditylenchus destructor.
Superelitinės Sąjungos PBTC klasės bulvėse neturi būti lapų susisukimo PVA, PVM, PVX, PVY, PVS ir PLRV virusų. Superelitinės Sąjungos PB klasės bulvėse lapų susisukimo PVA, PVM, PVX, PVY, PVS ir PLRV virusai neturi viršyti leistinos užsikrėtimo ribos 0,5 proc.; elitinės Sąjungos S klasės bulvėse PVY ir PLRV virusai neturi viršyti leistinos užsikrėtimo ribos 1,0 proc.; elitinių Sąjungos SE klasės dėl PVY ir PLRV virusai neturi viršyti leistinos užsikrėtimo ribos 2,0 proc., elitinių Sąjungos E klasės bulvėse PVY ir PLRV virusai neturi viršyti leistinos užsikrėtimo ribos 4,0 proc., sertifikuotos kategorijos Sąjungos A klasės bulvėse PVY ir PLRV virusai neturi viršyti leistinos užsikrėtimo ribos 8 proc., o sertifikuotos kategorijos Sąjungos B klasės bulvėse PVY ir PLRV – neturi viršyti leistinos užsikrėtimo ribos 10 proc.
Sertifikavimo metu vizualiai įvertintas ir apskaičiuotas procentais vienos dešimtosios tikslumu gumbų ligotumas: užsikrėtimas sausuoju ir šlapiuoju puviniu, rizoktonioze, paprastosiomis rauplėmis, piktosiomis (dulkingosiomis) rauplėmis.
Sėklinių bulvių gumbai turi būti su tvirta luobele, veislei tipiškos formos ir spalvos, dydžio, gumbai nesuvytę dėl per didelės dehidratacijos arba dėl sidabriškųjų rauplių sukeltos dehidratacijos, be išorinių pakitimų, įskaitant deformacijas, pažeidimus, įtrūkimus. Sėklinės bulvės turi atitikti reikalavimus, kurie nurodyti Rinkai tiekiamų sėklinių bulvių privalomųjų reikalavimų apraše (čia).
Įsigyjant sėklines bulves atkreipkite dėmesį, jog ant kiekvienos tiekiamos rinkai sėklinių bulvių siuntos fasuotės turi būti pritvirtinta oficialioji etiketė su augalo pasu. Oficialioje etiketėje su augalo pasu turi būti nurodyta ši informacija: augalo rūšis, veislė, siuntos Nr., kategorija / klasė / karta, dydis (mm), ženklinimo data, išauginimo šalis, deklaruojamas neto svoris ir papildoma informacija. Etiketės spalva žymi kategoriją: superelitinių Sąjungos PBTC ir Sąjungos PB klasių sėklinių bulvių – balta su violetine 5 mm pločio įžambia juosta nuo kairiojo į dešinį apatinį kampą, elitinių Sąjungos S, Sąjungos SE, Sąjungos E klasių sėklinių bulvių – balta, sertifikuotų Sąjungos A ir Sąjungos B klasių sėklinių bulvių – mėlyna. Kiekviena etiketė turi eilės numerį.
Tik atitinkančios reikalavimus sėklinių bulvių siuntos turi Augalininkystės tarnybos išduotą sėklinių bulvių sertifikatą. Sertifikuotų sėklinių bulvių veislės įrašytos į Augalų veislių sąrašą (čia) arba į Bendrąjį katalogą (čia), turi licencinę sutartį dėl veislių, kurioms taikoma teisinė apsauga, ir užregistruota Augalininkystės tarnyboje.
Sėklinės bulvės turi būti sodinamos į dirvožemį, kuris neužkrėstas auksiniu bulviniu ir blyškiuoju bulviniu nematodu. Auginamos ne mažesniu kaip 50 m atstumu nuo kitų bulvių ir kitų bulvinių šeimos augalų pasėlių. Į tą patį lauką gali būti sodinamos praėjus mažiausiai 4 m., bei auginamos tokiomis sąlygomis, kad būtų kuo mažesnė užsikrėtimo rizika virusais, kuriuos perneša amarai (tinkamu laiku purkšti insekticidais, naikinti bulvienojų).
Tame pačiame lauke tarp tos pačios veislės ir klasės auginamų bulvių turi būti palikti saugūs izoliaciniai atstumai, šalia sėklinių bulvių pasėlių rekomenduojama auginti šiuos augalus: varpines žoles, javus, grikius. Pasėlius galima apdoroti tik Lietuvos Respublikoje registruotais augalų apsaugos produktais.
Sėklinių bulvių auginimui bulvių augintojas turi turėti atskirą žemės ūkio techniką, kitus įrankius, bulvių rūšiavimo punktus, saugyklas. Saugyklos privalo būti išvalytos, dezinfekuotos, su ventiliavimo sistema, pastovus temperatūros režimas (rekomenduojama temperatūra ne mažesnė kaip +2 oC, santykinis oro drėgnis ne didesnis kaip 90 proc.). Saugykloje sėklinės bulvės turi būti laikomos atskirai pagal veisles, kategorijas, klases ir auginimo lauką bei laikomos aruoduose, konteineriuose, ant kurių priklijuotose etiketėse nurodoma bulvių veislė, kategorija, klasė, lauko, iš kurio bulvės nukastos, numeris.
Sėklinės bulvės turi būti transportuojamos atskirai nuo nesertifikuotų sėklinių bulvių. Oro temperatūrai nukritus žemiau 0 oC, bulvės gabenamos specialiomis, papildomai apšildomomis arba termoizoliacinėmis transporto priemonėmis.
Atkreipiame dėmesį, kad sėklinių bulvių tiekėjas rinkai yra atestuotas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro nustatyta tvarka ir įrašytas į atestuotų dauginamosios medžiagos tiekėjų sąrašą (čia) bei registruotas Lietuvos Respublikos fitosanitariniame registre (čia). Šią dieną atestuotų dauginamosios medžiagos tiekėjų sąraše yra įrašytas 21 sėklinių bulvių tiekėjas. Tačiau 2021 m. tik du atestuoti sėklinių bulvių tiekėjai augino ir sertifikavo sėklines bulves.
2021 m. iš viso buvo aprobuotas 179,29 ha sėklinių bulvių plotas (čia): sertifikuotos Sąjungos A klasės 112,6 ha ir sertifikuotos Sąjungos B klasės 66,69 ha plotas. VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽUIKVC) Paraiškų priėmimo informacinės sistemos (PPIS) duomenimis bendras deklaruotų bulvių pasėlių plotas 9711,9 ha (čia). Aprobuotas sėklinių bulvių plotas (ha) sudaro tik 1,8 proc. viso bendro deklaruoto bulvių pasėlių ploto (ha). 2021 m. buvo sertifikuota iš viso 2 434 t sėklinių bulvių (čia): sertifikuotos Sąjungos A klasės 2 108 t ir sertifikuotos Sąjungos B klasės 325 t.
Sekite mūsų naujienas www.vatzum.lt ir Facebook paskyroje – https://www.facebook.com/vatzumlt/.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Sulaikytais pesticidais nupurkštume dvi Lietuvas
2024-11-28 -
Iniciatyva dėl pluoštinių kanapių: mažiau biurokratijos, daugiau galimybių
2024-11-13 -
Tarpinių pasėlių potencialas angliai dirvožemyje kaupti
2024-10-31
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04
(0)