Basf A1 2024 10 11 Basf m1 2024 10 11
Verslo informacija
Lauko dienoje – jungtinis keturių įmonių projektas Skiočių šeimos ūkyje

Telšiai. Tolygiam pasėliui ir geram rapsų ar kviečių derliui optimaliomis sąnaudomis užauginti svarbu pasirinkti ne tik tinkamas veisles, auginimo technologijas ir priežiūros sprendimus, bet ir žemės dirbimo bei sėjos techniką. To pavyzdys – Skiočių šeimos ūkis, kuriame naujausius sprendimus ir technologijas išbandė, o lauko dienoje devynių mėnesių darbo rezultatus pristatė keturios įmonės.

Bendram projektui susivienijo sėklų selekcijos ir platinimo kompanija „Rapool Lietuva“, švediškų mašinų prekybos atstovė mūsų šalyje „Väderstad“, augalų papildomo tręšimo produktus pristatanti „Rovensa Next“ ir augalų apsaugos priemonių gamintoja „Nufarm“.

„Iš pradžių ir pats gerai nesupratau, į kokį reikalą įsivėliau, sutikdamas, kad mūsų šeimos ūkyje būtų įgyvendintas bendras keturių įmonių projektas. Dabar šia galimybe labai džiaugiuosi, nes susipažinome su stiprių specialistų komanda, kurie pasiūlė geriausius sprendimus derliui užauginti mažiausiomis sąnaudomis.

Jie įtikino, kad galima gerokai sumažinti išlaidas augalų apsaugos produktams, o naudojant startines trąšas – mažinti jų kiekį vėlesniais tarpsniais. Su tokia komanda norėčiau dirbti ne tik devynis mėnesius, bet ir 9 metus ar dar ilgiau“, – sakė Skiočių šeimos ūkio atstovas Daivaras Skiotys.

Bendram projektui susivienijo keturių įmonių komandos, kurios nuo rudeninio žemės dirbimo ir sėjos prižiūrėjo pasėlius Skiočių šeimos ūkyje

Jo teigimu, tokios didelės apimties bandymų projekto vykdymas – didžiulis jų šeimos ūkio įvertinimas, kuris tik patvirtina, kad nuolat reikia judėti į priekį, domėtis ir taikyti naujausias technologijas, kurios su mažesnėmis sąnaudomis leidžia prisitaikyti prie gamtos iššūkių, kurių šį sezoną netrūko, ir užauginti tą patį ar net didesnį derlių.

„O didžiausia projekto nauda – rezultatams pristatyti skirta lauko diena, pavadinta „Kartu galime sužinoti daugiau“, į kurią gausiai susirinko ūkininkai iš visos šalies“, – pabrėžė D. Skiotys, ūkininkaujantis senelių žemėse Upynos seniūnijoje kartu su tėvais Dalia ir Alvydu bei broliu Žygimantu.

Projektui vykdyti ūkininkai Skiočiai, bendrai dirbantys 850 ha, skyrė apie 23 ha savo naudmenų: 15 ha auginti penkių veislių rapsai, 5 ha užsėti keturių veislių žieminiais kviečiais ir 3 ha skirta naujoms pupų ir žirnių veislėms ir auginimo technologijoms išbandyti.

Skiočių šeimos ūkio atstovai (nuotraukoje iš kairės): Žygimantas, Dalia, Alvydas ir Daivaras

Sezono išskirtinumai ir iššūkiai

Pasak Daivaro, šio sezono sėja buvo palyginti gera, bet po jos iškrito didžiulis kritulių kiekis, todėl dalyje laukų, taip pat ir bandymams skirtų, neišvengta pamirkimų. Pavasaris buvo šaltas, vėjuotas su didelėmis šalnomis.

Jau nemažai metų mišriame ūkyje (laiko ir apie 100 melžiamų karvių) taikoma bearimė technologija ir dirbama Väderstad technika, dešimtmetį auginami ir žieminiai miežiai. „Tai labai gera kultūra sėjomainoje, puikus rapsų priešsėlis, bet auginant miežius tiek metų jie tampa piktžole ir yra viena sunkiausiai kontroliuojamų pabirų.

Nors dirbame su geriausia technika ir konsultuojamės su specialistais, bet jau visame ūkyje turime žieminių miežių kviečiuose problemą, kurios išspręsti herbicidai nepadeda“, – problemą, dėl kurios labiausiai skauda širdį, pripažino ūkininkas.

Praėjusių metų javapjūtė buvo labai sausa, todėl pabiros gana sunkiai dygo, nors dirva ir buvo sekliai skusta. Vėliau naudoti herbicidai, tačiau miežių kviečių pasėliuose nepavyko išvengti – tuo galėjo įsitikinti lauko dalyviai.

Skiočių ūkyje jau dešimtmetį auginami žieminiai miežiai tampa sunkiai sprendžiama problema kviečių pasėliuose

„Tiesą sakant, iš rudens kviečių laukas buvo gražus, dabar yra, kaip yra. Kad kuliant miežių grūdai nesimaišytų su kviečiais, pavasarį nupurkšta herbicidais stresui sukelti, kad varpos būtų tuščios“, – situaciją pristatė ūkininkas.

Jo teigimu, norint sumažinti miežių kiekį kviečių pasėliuose, labai svarbu gerai suskusti lauką po kūlimo ir naudoti maksimalias herbicidų normas pabiroms naikinti tiek rudenį, tiek pavasarį, svarbiausia, kad bendras jų kiekis neviršytų normų.

Iš pradžių ir pats gerai nesupratau, į kokį reikalą įsivėliau, sutikdamas, kad mūsų šeimos ūkyje būtų įgyvendintas bendras keturių įmonių projektas. Dabar šia galimybe labai džiaugiuosi, nes susipažinome su stiprių specialistų komanda, kurie pasiūlė geriausius sprendimus derliui užauginti mažiausiomis sąnaudomis“, – sakė Daivaras Skiotys

Išbandytos aukštu žiemkentiškumu ir derlingumu išsiskiriančios veislės

Bandymams pasirinkti trijų linijinių veislių – Polarkap, Pallas ir Etana, taip pat hibridinės veislės Hyvega iš „Saaten-Union“ kolekcijos, kurią pristato įmonė „Rapool“, žieminiai kviečiai. Vienas svarbiausių visų veislių išskirtinumų – aukštas žiemkentiškumas ir derlingumas, atitinkantis kokybinius A kategorijos reikalavimus.

Polarkap – viena naujausių veislių, kuriai nereikia intensyvios priežiūros technologijos, ji atspari išgulimui (nuo to saugo stiprūs stiebai), pavasariniam pelėsiui ir daugeliui ligų, pvz., miltligei, septariozei ir geltonosios rūdims, fuzariozei.

Veislės Pallas vienas iš išskirtinumų – atsparumas stiebalūžei, Etana – stambūs grūdai ir gerai išvystytos varpos, didelis atsparumas sausrai ir išgulimui. Hibridinė veislė Hyvega, pritaikyta Šiaurės Europos klimatui, ji labai efektyviai pasisavina azotą iš dirvožemio, todėl reikia naudoti mažesnes azoto normas, atspari stresinėms situacijoms, tolerantiška sausrai ir itin greitai pradedanti vegetuoti po žiemos.

Kitame lauke sėti Manhattan, Janosh, Triathlon ir Romeo veislių žieminiai rapsai, taip pat išsiskiriantys aukštu žiemkentiškumu, derlingumu, sveikumu ir atsparumu ligoms, nepalankioms sąlygoms ir ankštarų išbyrėjimui.

Veislė Dominator, kuri praėjusiais metais dominavo Baltijos šalyse ir Lenkijoje ir bendrai ja buvo apsėtas 98 tūkst. ha plotas,  pasirinkta kaip lyginamoji.  Ji – naujos genetikos veislių standartas.

Manhattan  yra atspari sausroms, šalčiui ir labai sveika – turi gerą atsparumą bei tolerantiškumą ligoms, todėl jai prižiūrėti naudota mažiau fungicidų. Naujausia veislė Janosh yra dviejų skirtingų tėvinių linijų – stresinės jūrinės ir atšiaurios šiaurietiškos – derinys, todėl, palyginti su kitomis veislėmis, labai atspari biotiniam ir abiotiniam stresui, yra adaptyvi nepriklausomai nuo vyraujančių klimato sąlygų.

Veislės Janosh rapsų žali, sveiki stiebai iki pat pjūties padeda realizuoti genetinį potencialą ir apsaugo nuo išgulimo, o tai tiesiogiai koreliuoja su stabiliu derlingumu. Ši veislė – tikras į priekį judančios selekcijos atspindys, simbolizuojantis 50 metų įmonės „Rapool“ pažangą.

Triathlon išskirtinumas – itin geras žiemkentiškumas, kuris labai svarbus Baltijos šalyse. Jau nuo pernai galima įsigyti ir papildomu sisteminiu insekticidiniu Lumiposa beicu beicuotas šios veislės rapsų sėklas. Pasak „Rapool“ atstovų, šis beicas apsaugo nuo spragių, rapsinio pjūklelio lervų, rapsinės pavasarinės musės ir suteikia papildomos energijos augalams stresinėmis sąlygomis, pavyzdžiui, sėjant vėliau, taip pat užtikrina iki 6 proc. didesnį derlių.

Šio beico nauda ir skirtumai buvo matomi ir Skiočių ūkyje: dygti pradėję papildomai beicuoti Triathlon rapsai buvo didesni, vešlesni, ilgesnio šaknyno, aukščiu išsiskiria jie ir dabar.

O štai itin gerai prie sausrų prisitaikantys Romeo veislės rapsai dėl stipraus veislės augumo praplečia sėjos laikotarpį, didelė augalų biomasė leidžia pasiekti maksimalų fotosintezės našumą, todėl veislė prisitaiko prie įvairių sąlygų – gali gerai augti net taikant tiesioginės sėjos technologiją. Skiočių ūkyje šios veislės rapsai sėti tiek į išdirbtą žemę, tiek tiesiai į ražieną su tiksliąja Väderstad Tempo sėjamąja.

Taikytas minimalus dirbimas ir tikslioji sėja skirtingomis sėjamosiomis

Žieminiai rapsai Skiočių ūkyje pasėti rugpjūčio 14 d., kviečiai – rugsėjo 17 dieną. Rapsų priešsėlis – žieminiai miežiai, kviečių – žieminiai rapsai.

Ruošiant žemę abiem kultūroms, pirmiausia pabiroms sudaiginti dirbta diskiniu Väderstad Carrier 650 skutikliu, sukomplektuotu su itin sekliam 3–4 cm skutimui skirtais CrossCutter diskais. Vėliau 15–18 cm gyliu dirbta su universaliu Väderstad TopDown 500 skutikliu, ant kurio sumontuoti 80 mm Marathon kalteliai. Beje, ruošiant žemę rapsams dalyje lauko dirbta 10 cm, dalyje – 18 cm gyliu, dalis visai nedirbta ir sėta tiesiai į ražieną.

Žieminiai kviečiai sėti su Väderstad Spirit 600C sėjamąja, turinčia ir lokalaus trąšų įterpimo įrangą. Kadangi mašinoje įrengta SeedEye sėklų skaičiavimo sistema, linijinių veislių kviečiai sėti 4,5 mln. vnt./ha, hibridinės – 2,5 mln. vnt./ha norma 12,5 cm tarpueiliais, trąšos (200 kg/ha NPK) išbertos 5 cm pločio juostomis su 125 mm tarpais prieš kiekvieną sėklų eilutę.

SeedEye itin pasiteisino sėjant hibridinius kviečius, kurių norma gerokai mažesnė, o sėjos tikslumo nuokrypiai gali tapti reikšmingi būsimam derliui. Be to, sėjant hibridines veisles vos 2 cm gylyje dideliu greičiu, svarbu išlaikyti vienodą sėjos gylį – tai užtikrino unikalios konstrukcijos amortizuojanti Väderstad Triforce pakaba ir aktyvus noragėlių ir šoninių sekcijų slėgio valdymas sėjamojoje Spirit 600C.

Beje, Spirit sėjamosios gali kintama norma pagal žemėlapius tiek sėti, tiek tręšti, o viena iš naujovių – išmanioji dozavimo sistema, kurią sudaro ant sėklavamzdžių įrengti varikliukai, leidžiantys sėjamajai nustatyti ir daryti technologines vėžes pagal ūkyje naudojamo purkštuvo plotį.

Rapsai sėti Väderstad Tempo V12 tiksliąja sėjamąja 45 cm tarpueiliais, 40–45 vnt./kv. m norma, atsižvelgiant į veislę. Lokaliai įterptos NPK trąšos apie 190 kg/ha, dalyje lauko  – startinės trąšos Seed sprint H5 – 25 kg/ha. Tai leido padaryti priekinė trąšadėžė FH2200.

Įmonės „Väderstad“ vadybininko  Alvydo Simanovičiaus teigimu, rapsų sėjos sąlygos buvo ypač sunkios, nes dirvožemis kietas ir išdžiūvęs, todėl sėjant tiesiai į ražieną itin pasiteisino sėjamosios funkcionalumas – iš kabinos keičiamas slėgis (maksimalus spaudimas 325 kg į vieną eilutę). Pasak Alvydo, rapsų pasėliai nuo pat rudens patyrė ekstremalias sąlygas, kai vos sudygę, vietomis užmirko, o pavasarį pasitaikė šalnų, todėl šiomis aplinkybėmis dabartinis pasėlių vaizdas labai džiugina.

Tręšimo sprendimai augalams pamaitinti ir jų stresui mažinti

Pasėlių tręšimu rūpinosi kompanijos „Rovensa Next“ specialistai. Papildomam kviečių tręšimui per lapus naudotas chelatinis Tradecorp Cu (varis), reikalingas iki krūmijimosi tarpsnio pabaigos, siekiant išvengti vėliavinio lapo sukimosi į spiralę. Taip pat cinkas, svarbus augalo gyvybingumui, grūdams formuotis, ir manganas, reikalingas fotozintezei. Jo trūkumas ypač pasireiškia po šalnų, o jų šį pavasarį buvo net dvi. Tradecorp ZN + Mg produktais kviečiai tręšti du kartus.

Be to, „Rovensa Next“ atliko ir po du bandymus rapsų ir kviečių pasėliuose, išbandydama fosforo ir kalio trąšų produkto ArmoniKa, taip pat jūrų dumblių ištraukos Ascophyllum nodosum produktus ir naujo produkto Biimore (50 ml/ha), išgauto iš bakterijų ir naudojamo labai mažomis normomis, veiksmingumą. Šiais preparatais siekiama suaktyvinti augalus, padidinti derlingumą, sumažinant nepalankių veiksnių, tokių kaip šalnos ar aukštos temperatūros, poveikį, apsaugant, tarkime, rapsus nuo žiedų nušalimo ar jų abortizacijos ir dalies derliaus praradimo.

Įmonės specialistės pabrėžė, kad daugumą jų siūlomų produktų galima maišyti su daugeliu augalų priežiūros produktais, o ArmoniKa išskirtinumas tas, kad šį produktą galima naudoti net esant žemoms +5–10 laipsnių temperatūroms.

Bandymo, kuriame Biimore kviečių priežiūrai panaudotas du kartus, augalai didesni, tvirtesni, jų vėliavinis lapas platesnis ir ilgesnis. „Dvigubo produkto panaudojimo nauda jau matyti vizualiai, tačiau galutiniai rezultatai, ar pavyko gauti derliaus priedą, paaiškės per javapjūtę“, – sakė „Rovensa Next“ atstovės.

Rapsų pasėliuose, kuriuose naudoti ArmoniKa ir Ascophyllum nodosum produktai kartu su boru (B) ir molibdenu (Mo), dėl šalnų žiedų prarasta mažiau ir daugiau užmegzta ankštarų. Daug geresni rezultatai gauti ir kartu su šiais produktais naudojant biostimuliatorių Biimore, kuris stipriai aktyvina augalą, fotosintezę, šakojimąsi. Tų rapsų ankštaros didesnės, jos tolygiau bręsta.

Taip pat įmonės specialistės pabrėžė startinių trąšų Seed Sprint H5 naudą rapsams – jos greičiau nei lokaliai įterptos NPK aprūpina augalus maisto medžiagomis, todėl pasėlis būna gerokai tolygesnis.

Ūkio augalų priežiūros technologijos

Pristatydami Skiočių ūkyje naudotas augalų apsaugos priemonių technologijas, kompanijos „Nufarm“ atstovai pasidžiaugė svarbia naujiena – įmonė pirmoji rinkoje užregistravo vienintelį sisteminį insekticidą javams bei runkeliams Carnadine. Tai itin palengvins pasėlių apsaugą ūkiuose, nes ūkininkaujant labai svarbu racionalūs ir ekonomiški sprendimai.

Kviečių pasėlis iš rudens purkštas Legacy Pro. Tačiau pavasarį pastebėjus nemažai likusių piktžolių, tokių kaip žliūgės, dirvinės našlaitės, veronikos ir rapsų pabiros, buvo pasirinktas Saracen ir Nuance hebicidų mišinys. Šiuos produktus galima naudoti esant žemoms temperatūroms, kurios vyravo šį pavasarį, bet būtent dėl žemos temperatūros nebuvo galimybės kartu su herbicidais išpurkšti augimo reguliatorių.

Kviečių trumpinimui pasirinkta dviejų purškimų technologija, augimo reguliatorių (Optimus ir Stabilan bei antru Optimus ir Camposan Extra) mišiniais. Pirmasis mišinys neleidžia išstypti pirmiesiems tarpubambliams, sutvirtina stiebo struktūrą, sustiprina šaknų sistemą, pagerina maisto medžiagų iš dirvožemio pasisavinimą, antrasis – reguliuoja viršutinių tarpubamblių augimą bei gerina grūdų kokybę.

Ūkininkas Daivaras pasidžiaugė lengvu šių produktų panaudojimu, efektyvumu ir svarbiausia teisinga investicija, kai dviejų purškimų technologija atsiėjo apie 16 Eur/ha.

Pasak įmonės atstovų, tyrimais patvirtinta, kad nenaikinant vienaskilčių piktžolių rapsų pasėliuose derliaus nuostoliai gali siekti  30–50 proc. Tad daugelis žemdirbių spręsdami, kokį graminicidą būtų teisingiausia panaudoti rapsų pasėliuose, turi įvertinti produkto selektyvumą (švelnumą kultūriniams augalams), efektyvumą ir panaudojimo lankstumą,  t. y. ar produktas dera mišiniuose su kitais produktais.

Ūkio rapsų pasėliuose naudotas graminicidas Fusilade Forte, jis purkštas per du kartus. Dėl jame integruotos Isolink technologijos, palengvinančios produkto tirpumą, įsisavinimą ir stabilumą, pasirinktinai naudotas mišiniuose kartu su kitais augalų apsaugos produktais – taip tausojant laiką bei važiavimo kaštus.

Fungicidinei apsaugai rapsų lauke naudoti laiko patikrinti „Nufarm“ fungicidai Orius ir Tazer.

„Dirbant su „Nufarm“ man buvo šokas, nes pamačiau, kad darbus galima atlikti mažesnėmis sąnaudomis su gerokai pigesniais produktais, tik svarbu juos laiku panaudoti, atsižvelgiant į pasėlių būklę ir oro sąlygas. Tai iš tiesų ekonomiški ir efektyvūs sprendimai“, – sakė Daivaras Skiotys.

Užsakymo Nr. 11621
Gudinas -  23 06 14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
Visos apklausos