Graži veja prie namo – ne tik malonumas akims, bet ir jaukumo pridedantis elementas, kuris, pasirodo, dar ir pakelia objekto vertę. Tačiau graži veja neužauga savaimę. Ją reikia puoselėti ir rūpintis.
Viskas prasideda dar nuo sodinimo. Reikia atidžiai apgalvoti procesą, įsigyti ne tik vejapjovę ar traktoriuką, tačiau ir sėklas, laistymo sistemą, aeratorius bei pasiruošti tam, kad procesas reikalaus laiko. Šiame straipsnyje apžvelgsime tai, iš ko viskas susideda, kam ruoštis bei kaip tai padaryti tinkamai.
Viskas prasideda nuo planavimo bei pasiruošimo
Geriausia veją sėti vadinamojo vegetacijos sezono metu. Paprastai pavasarį arba rudenį. Pavasarį svarbu palaukti, kol baigsis šalnos, o rudenį – pradėti pakankamai anksti, kad augmenija spėtų prigyti.
Būtent pavasarį ir rudenį galima tikėtis idealios temperatūros ir drėgmės lygio, tinkamo sėkloms dygti ir šaknims vystytis. Dideli karščiai ar šalčiai augalams kelia stresą, jie pasidaro gerokai pažeidžiamesni.
Tinkamos vejos rūšies pasirinkimas priklauso nuo jūsų dirvožemio tipo ir numatomos vejos paskirties. Dėl sėklų geriausia pasitarti su specialistais bei vadovautis informacija prekės puslapyje. Vienos rūšys gerai auga pavėsyje, o kitoms gyvybiškai būtina gauti labiau specifines sąlygas.
Paskutinis žingsnis planuojant (kurį, tiesa, geriausia daryti patį pirmą) – tikslus vejos ploto išmatavimas. Tai užtikrina, kad įsigysite reikiamą sėklų ar velėnos kiekį bei žinosite, kokią priežiūros techniką pirkti. Kai jau ateis laikas, išvalykite plotą nuo šiukšlių, piktžolių ir senos žolės. Atlikite dirvožemio tyrimą, kad nustatytumėte jo pH ir maistinių medžiagų sudėtį. Pagal tai žinosite, kokių dirvožemio pakeitimų reikia (pvz., įterpti rūgščių ar šarmų).
Antras etapas – dirvos paruošimas
Aišku, visada galite samdyti ir profesionalus, tačiau tokia paslauga tikrai nėra pigi, o dar tas malonus ir neįkainojamas jausmas, kai viską pasidarote patys. Tad jei esate pasiruošę darbuotis patys, galite pereiti prie dirvos paruošimo.
Remdamiesi tyrimų rezultatais, įterpkite organines medžiagas, kompostą arba smėlį, kad pagerintumėte dirvožemio struktūrą. Jei reikia, pakoreguokite dirvožemio pH. Gerai paruoštas dirvožemis leis žolei daug lengviau prigyti.
Po to išpurenkite dirvą 15-20 cm gylyje, kad ji būtų ne tik puri, bet ir pakankamai aeruota. Šis procesas dar leidžia tinkamai įmaišyti ir bet kokius pridėtus priedus. Po purenimo išlyginkite dirvą, kad gautųsi geras drenažas ir netelkšotų balos. Šaknims nuo to bus daug geriau.
Galiausiai, nugrėbkite ir tolygų paviršių lengvai palaistykite. Galima sakyti, dirva paruošta sėjimui ar velėnai.
Trečias darbas – sėja
Pagal vejos plotą ir sėklų pakuotės instrukcijas apskaičiuokite jums reikalingą sėklų kiekį. Imkite barstytuvą (galima ir rankomis) ir sėkite po dirvą. Po sėjos plotą uždenkite plonu šiaudų arba gero mulčo sluoksniu. Tai išsaugos dirvos drėgmę bei paslėps sėklas nuo paukščių.
Jeigu yra dirvos erozija, geriausia kloti velėną. Šiuo atveju velėną paviršiuje klokite tarsi blokeliais, glaudžiai sujungtais kraštais. Įsigykite sodo vejos volą ir išstumkite oro kišenes bei prispauskite velėną prie dirvos. Baigus darbą nepamirškite saikingai palaistyti.
Jeigu turite didelį plotą, pasidomėkite hidrosėja. Kas yra hidrosėja? Tai – technologija, kai sėklų, mulčio ir trąšų suspensija įterpima į dirvą naudojant žarną. Šis metodas veiksmingas dideliems plotams, užtikrina gerą sėklų sąlytį su dirvožemiu. Visgi, toks procesas yra technologiškai sudėtingas, tad namų ūkiams taikomas labai retai.
Jauną veją reikia prižiūrėti ir puoselėti
Jauna veja yra labai jautri stresui, kurį jai kelia aplinka. Todėl naujai pasodintą veją turite dažnai, bet gana lengvai laistyti, kad dirva nuolat išliktų drėgna. Žolei prigijus, palaipsniui retinkite laistymo intervalus ir pereikite prie gausesnio, bet retesnio laistymo. Tokia metodika skatina gilų įsišaknijimą, kurio jums tikrai norisi.
Vos pradėję darbus, įsigykite specialias trąšas jaunai vejai, kad skatintumėte sveiką augimą. Rekomenduojamos priemonės kiek skiriasi, priklausomai nuo to, kokią rūšį sėjote. Jeigu tokią informaciją praleidote, nesuklysite nusprendę naudoti subalansuotas trąšas, kuriose lygiomis dalimis yra azoto, fosforo ir kalio.
Nors tai svarbu visada, bet kol veja jauna, negalima nuvertinti to, kaip svarbu stebėti piktžolių ar kenkėjų situaciją. Kol veja jauna, piktžoles saugiausia rauti arba naudoti labai neutralius, ekologiškus herbicidus. Ankstyvas įsikišimas padeda užkirsti kelią užkrato plitimui.
Kai veja jau prigijo
Po to, kai veja jau prigijo, svarbiausia tampa jūsų laiko vadyba, kad galėtumėte tinkamai laistyti, pjauti bei šalinti piktžoles/kenkėjus. Pasidairykite prekių kataloge, čia – https://pigu.lt/lt/sodo-prekes-gyvunams/sodo-technika/vejapjoves, kad pagal savo vejos plotą bei biudžetą rastumėte geriausią variantą. Pjauti reikia kuo reguliariau, bet stebėkite, kad vienu metu nenupjautumėte daugiau nei trečdalio žolės stiebo aukščio. Beveik nepriklausomai nuo žolės rūšių, rekomenduojamas pjovimo aukštis paprastai būna 5-8 cm.
Sudarykite reguliarų laistymo grafiką, kad per savaitę veja gautų bent apie 1 cm vandens. Jis gali būti ir kritulių, ir papildomo drėkinimo. Tręškite veją sezoniškai, atsižvelgdami į žolės tipą.
Na ir paskutinis patarimas – kasmet aeruokite, kad sumažintumėte suslėgimą tarp dirvos sluoksnių ir tai netrukdytų vandeniui bei maistinėms medžiagoms skverbtis gilyn.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Kaip Jūs pasirenkate kviečių augimo reguliatorius?
2024-12-18 -
Sulaikytais pesticidais nupurkštume dvi Lietuvas
2024-11-28 -
Iniciatyva dėl pluoštinių kanapių: mažiau biurokratijos, daugiau galimybių
2024-11-13
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)