Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Verslo informacija
Ką reikia žinoti, planuojant atsisiųsti augalus ir augalinius produktus iš Ukrainos
Asociatyvi nuotr.

Norint atsisiųsti į Lietuvą bei kitas Europos Sąjungos šalis augalus, augalinius produktus, taip pat sėklas ir kitus objektus iš Ukrainos, reikėtų prisiminti, kad galioja tie patys fitosanitariniai reikalavimai, kaip ir siunčiantis iš bet kurios kitos trečiosios šalies. 

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos informuoja, kad kartu su siunta, kurioje yra sėklos, sodinukai, vaisiai, daržovės ar kita augalinė produkcija, turi būti pateiktas fitosanitarinis sertifikatas, išduotas Ukrainos valstybinės maisto saugos ir vartotojų apsaugos tarnybos Fitosanitarinės apsaugos departamento.

Valstybinė augalininkystės tarnyba bendrauja ir bendradarbiauja su Ukrainos Valstybinės maisto saugos ir vartotojų apsaugos tarnybos Fitosanitarinės apsaugos departamentu. Pagal turimą informaciją, jis šis departamentas vykdo savo veiklą ir fitosanitariniai sertifikatai siuntoms yra išduodami.

Išimtis taikoma tik vykstantiems iš Ukrainos, kurie, kirsdami Europos Sąjungos (ES) šalių sieną, su savimi gabenasi maistui skirtą augalinę produkciją. Reaguodamos į susidariusią situaciją ES pasienio postuose dėl Ukrainos gyventojų asmeniniams tikslams naudojamų vaisių ir daržovių įsivežimo į ES teritoriją, šalys narės bendru sutarimu nusprendė, kad šiuo metu fitosanitarinė rizika nėra didelė. Todėl asmenų, atvykstančių iš Ukrainos, asmeniniam maistui įsivežamiems vaisiams ir daržovėms nebūtina turėti augalų sveikatą užtikrinančio dokumento – fitosanitarinio sertifikato. 

Komerciniams tikslams ar savo reikmėms iš Ukrainos įvežamiems ar atsisiunčiamiems augalams, augaliniams produktams ir kitiems objektams, kuriems taikoma oficiali kontrolė, ir toliau bus privaloma pateikti fitosanitarinį sertifikatą tokių prekių importui.

Vadovaujantis Tarybos sprendimu 2003/17/EB iš Ukrainos komerciniais tikslais gali būti įvežama tik sertifikavimo procesą praėjusi javų sėkla. Tokios sėklos siunta turi turėti Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos bei Tarptautinės sėklų tyrimų asociacijos sertifikatus. 

Jei norima daržovių standartinės kategorijos sėklą įvežti galutiniam naudojimui (pvz., užsiauginti augalus ir sunaudoti juos maistui, perdirbimui), tokiai sėklai nėra taikomi lygiavertiškumo reikalavimai. Sėklos gavėjas, norintis įsivežti ją savo reikmėms, turi tarnybai el. p. info@vatzum.lt pateikti garantinį raštą, kad neprekiaus šia produkcija, ir jame nurodyti, kokių augalų rūšių ir veislių sėklą nori atsivežti iš Ukrainos galutiniam naudojimui.

Informaciją apie fitosanitariškai kontroliuojamą produkciją galite rasti Komisijos įgyvendinimo reglamente (ES) 2019/2072. Šio reglamento XI priedo C dalyje nustatoma išimtis penkių rūšių vaisiams: ananasams, kokosams, durijams, bananams ir datulėms. Tik šiems vaisiams reikalavimų turėti fitosanitarinį sertifikatą nėra ir juos galima įsivežti neribotai.

Ko negalima atsisiųsti, parsiskraidinti ar kitaip įvežti į Lietuvą ar kitas Europos Sąjungos šalis, išvardyta Komisijos įgyvendinimo reglamente (ES) 2018/2019 I priede bei Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2019/2072 VI priede.

Sekite mūsų naujienas tinklapyje www.vatzum.lt ir Facebook paskyroje https://www.facebook.com/vatzumlt/.

Šaltinis: Valstybinė augalininkystės tarnyba
Užsakymo Nr. 10842
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek sumokėjote žemės mokesčio už 2024 metus?
    Visos apklausos