Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Verslo informacija
Javų beicai: ūkio patirtis ir specialistų patarimai

Vilnius. Baigiantis derliaus nuėmimo darbams, ūkiai pradeda ruoštis žieminių javų sėjai - aktyviai valoma sėklinė žaliava ir ruošiamasi sėklų beicavimui. Kiekvienais metais ūkininkams iškyla klausimas, kokį beicą rinktis ir kodėl.

Pažvelkime į javų beicų pasirinkimą bei naudojimą patyrusio ūkininko ir specialisto žvilgsniu.

Pasikliauja savo ūkio praktine patirtimi

Beicavimo metu sėklos apveliamos augalų apsaugos produktais, kurie vadinami beicais. Bandymų metu įrodyta, jog tik dėl sėklų beicavimo gaunami nuo 0,4 t/ha ir didesni javų derliaus priedai.

Beicuojant sėklą naikinami ligų pradai, esantys sėklų paviršiuje (kietosios bei stiebinės kūlės), sėklų luobelėje ar po luobele (dulkančiosios kūlės), sėklose, prie gemalo, bei apsaugomi augalų daigai nuo dirvoje esančių pašaknio ligų sukėlėjų.

Voniškių ŽŪB (Šakių r.) pirmininkas Henrikas Braškys (žr. nuotr.) sako, jog domėdamiesi naujovėmis beicų rinkoje, pirmiausiai taip pat įvertina jų sudėtį, pateikiamas naudojimo rekomendacijas, pasidomi mokslininkų nuomone, jų atliktų tyrimų rezultatais. „O galutinį sprendimą priimame tik tada, kai naują produktą išbandome gamyboje“, - sako ilgametę patirtį turintis bendrovės vadovas.

Per daugelį ūkininkavimo metų bendrovėje ruošiant javų sėklas buvo naudota ir išbandyta daug įvairių beicų. Kadangi kai kurie senieji produktai išeina iš rinkos, sukuriama naujų, žemdirbiams tenka jais domėtis ir atsirinkti geriausius.

Nustebino miežių derlius

Šių metų pavasarį pirmą kartą Voniškių ŽŪB išbandytas naujas BASF produktas Kinto® Plus. „Juo beicavome vasarinius miežius. Rugpjūčio 12 d. nukūlėme pirmąjį vasarinių miežių plotą ir esame maloniai nustebinti derlingumu – byrėjo daugiau kaip po 8 t/ha grūdų. Tokią sausringą vasarą, tai tikrai puikus derlius! Tokio dydžio vasarinių miežių derlių gavome tik antrą kartą per bendrovės ūkininkavimo laiką! Grūdai subrendo stambūs. Jeigu būtų buvusi ne tokia sausa vasara, derlingumas būtų buvęs dar didesnis“, – pasakoja H. Braškys.

Pavasarį javai tolygiai sudygo, jau nuo pat pradžių augo sveiki, nebuvo jokių pašaknio ligų. Žinoma, per vegetaciją pasėlyje ūkis naudojo ir fungicidus, kaip ir priklauso pagal taikomas auginimo technologijas. 

Aišku, grūdų derlingumą lemia ne tik beico poveikis. Tam turi įtakos ir veislės savybės, ir dirvožemis, ir visa pasėlių priežiūra. Tačiau pati pradžia, siekiant suformuoti aukšto derlingumo potencialo javų pasėlį, yra būtent sėklų beicavimas efektyviais ir kokybiškais produktais.

Stengiasi sėklas beicuoti tik patys

Voniškų ŽŪB ūkio patirtis tą tik dar kartą patvirtina. H. Braškys prisimena 2017 metų ypač lietingą rudenį, kai ne tik Šakių, bet ir kituose rajonuose didelė dalis pasėtų žiemkenčių šlapioje žemėje tiesiog supuvo. Todėl 2018-ųjų pavasarį ne vienam ūkiui didelę dalį laukų teko atsėti vasarojumi. Labai išaugo vasarinių javų sėklų paklausa, kokybiškos jų sėklos trūko.

„Pirkome tokią, kokią galėjome gauti. Prisivežėme visokių, skirtingai beicuotų vasarinių miežių, kviečių. Juos augindami susidūrėme netgi su dulkančiosiomis kūlėmis! Kai bet kas sėklas beicuoja, nėra garantijos nei dėl panaudotų produktų, nei dėl pačių sėklų apdorojimo kokybės. Todėl tik išimtinais metais perkame kitų paruoštas sėklas. O savo ūkyje beicuodami renkamės maksimalias registruotas preparatų normas ir naudojame tik pačių pasirinktus efektyviausius beicus. Jeigu perkame sėklas, tai tik nebeicuotas, o šį darbą visuomet stengiamės atlikti patys. Tada būna garantuoti dėl produkto ir apdorojimo kokybės“, – įsitikinęs Voniškių ŽŪB vadovas.

Bendrovės vadovas pabrėžia, kad beico Kinto® Plus padengimas labai geras, kokybiškas. Po beicavimo iš karto matosi, kad kiekvienas grūdas padengtas ypač tolygiai. O nuo to labai priklauso ir tolesnis beico poveikis.

Pagal kokius kriterijus H. Braškys patartų kitiems rinktis beicą šio rudens javų sėjai

  • Beicas ypatingai svarbus veiksnys visoje pasėlių auginimo technologijoje. Pritariu mokslininkų rekomendacijoms: jeigu beicuoji kokybišku produktu, visa rekomenduojama jo norma, tai vėliau auginant pasėlį galima net sumažinti kai kurių fungicidų naudojimo kiekius. Beico su efektyviomis veikliosiomis medžiagomis poveikis būna įvairiapusis ir ilgalaikis.
  • Kaip su kiekviena veisle, taip ir su kiekvienu augalų apsaugos preparatu reikia susigyventi, prieš tai juos išbandžius praktikoje. Būtina įsitikinti jų tinkamumu gamybos sąlygomis.
  • Įsitikinęs – taupyti beico sąskaita jokiu būdu negalima. Naudokite visą rekomenduojamą normą ir rinkitės tik efektyviausius preparatus.
  • Mūsų bendrovės ateities orientyras – beicas Kinto® Plus.  

„Renkantis produktą itin svarbu, kad jame būtų abi skirtingo veikimo medžiagos – kontaktinė ir sisteminė. Jos papildo viena kitos poveikį, patenka į skirtingas sėklos dalis bei skirtingai apsaugo daigus“, – pasakoja BASF pardavimų vadovas Lietuvoje Saulius Nainys.

Būtent toks yra naujausias BASF produktas Kinto® Plus. Tai sisteminio ir kontaktinio veikimo beicas, skirtas žieminių ir vasarinių kviečių, spelta kviečių, žieminių ir vasarinių kvietrugių, žieminių ir vasarinių miežių, žieminių rugių sėklų beicavimui.

Kinto® Plus - benegeriausias kokybės ir kainos santykis, esantis šiandieninėje Lietuvos beicų rinkoje. Šį beicą galite įsigyti UAB „Agrokoncernas“.

Daugiau specialisto patarimų apie Kinto® Plus skaitykite straipsnyje: Javų beicai: specialistų patarimai

Užsakymo Nr. 9940

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos