Akademija, Kėdainių r. Liepos 1–2 dienomis Dotnuvoje vyko tradicinis renginys „Inovacijų dienos 2020“, kurį organizavo įmonės „Scandagra“ ir „DOJUS agro“. Daugiau kaip 400 žemdirbių per dvi renginio dienas, apžiūrėjo augalų apsaugos ir mikroelementų bandymus, įvertino laiko jau patikrintas ir naujausias sėjos, auginimo bei derliaus nuėmimo technologijas.
Trečią kartą organizuotas „Inovacijų dienas“ pradėdamas įmonės „Scandagra“ generalinis direktorius Marius Vasiliauskas akcentavo inovacijų žemės ūkyje svarbą. Augantis žemdirbių susidomėjimas naujausiais sprendimais patvirtina, kad inovacijos padeda dirbti pelningai, o pagal mokslines metodikas atliekami bandymai padeda atsirinkti didžiausią naudą ūkiams duodančius produktus.
Renginio partnerės bendrovės „DOJUS agro“ Lietuvos filialo direktorė Diana Tatarūnaitė-Zubenienė skaičiais įvardijo esamą situaciją: nors žemės ūkis yra sparčiausiai robotizuojama sritis ir susidomėjimas naujausiomis technologijomis yra didžiulis, kol kas su inovacijomis susijusi žemės ūkio technika išnaudojama tik iki 10 proc., o 90 proc. galimybių vis dar yra „pilkojoje zonoje“.
Viskas prasideda nuo išsamaus kiekvieno lauko dirvožemio pažinimo – be šių duomenų net neverta kalbėti apie didesnį produktyvumą ir bendrai apie tiksliąją žemdirbystę.
„DOJUS agro“ Lietuvos filialo direktorė Diana Tatarūnaitė-Zubenienė ir „Scandagra“ generalinis direktorius Marius Vasiliauskas linkėjo susirinkusiems žemdirbiams iš „Inovacijų dienų“ parsivežti naudingų inovatyvių sprendimų savo ūkiams
„Inovacijų dienos“ rengiamos pagal Danijoje vykstančių „DLG Innovation Days“ koncepciją, bandymus atlieka Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto mokslo darbuotojai. Šio instituto direktoriaus pavaduotoja eksperimentinei plėtrai Roma Semaškienė akcentavo, kad renginys padeda skleisti idėjas, kurias mokslas vysto kartu su verslu.
Paskutinę birželio parą praėjusios gūsios liūtys (Dotnuvoje iškrito per 60 mm kritulių!) padarė žalos ir bandymų laukeliams, ir žemdirbių laukams – tai dar kartą parodė, kokia nenuspėjama gali būti gamta ir kaip svarbu neatsipalaiduoti iki pat derliaus pjūties.
Švarūs ir sveiki žieminiai rapsai
Žieminiai rapsai šiemet atrodo išties puikiai ir tikimasi didesnio negu vidutinio jų derliaus. Tarp žieminių rapsų pjūties ir rudeninės jų sėjos yra labai trumpas laiko tarpas, tad jau iš anksto reikėtų apgalvoti būsimus technologinius sprendimus.
Stiprus sprendimas žieminius rapsus saugant nuo piktžolių – dviejų herbicidų Belkar ir Metazamix derinys, naikinantis itin platų piktžolių spektrą. Keli pastarieji rudenys buvo sausi, tai reiškia, buvo nepalankios sąlygos dirviniams herbicidams, o Belkar ir Metazamix mišinio efektyvumui dirvos drėgnumas didelės įtakos neturi. Minėtų herbicidų deriniu purškiama po rapsų sudygimo iki 4 tikrųjų lapelių tarpsnio. Rekomenduotinas ir sisteminis herbicidas Targa Super, kuris veiksmingai naikina jau sudygusias vienaskiltes piktžoles ir pabiras.
Dvi dienas vykusiose „Inovacijų dienose 2020“ apsilankė daugiau nei 400 žemdirbių iš įvairių Lietuvos regionų
Rudenį svarbu rapsų pasėlius apsaugoti nuo fomozės, o vienas stipriausių produktų, saugančių nuo šios ligos, yra Tilmor. Pagrindinių rapsų ligų vystymosi ciklai yra labai sudėtingi, dažniausiai jų požymiai išryškėja tik brendimo metu. Pavyzdžiui, sklerotinija yra kaip uždelsto veikimo bomba, nes tada, kada reikia purkšti fungicidais, jokių šios ligos požymių nesimato. Purškimai nuo sklerotinijos rekomenduojami žydėjimo metu fungicidais Amistar ar Amistar Gold.
Fungicidai leidžia javams ilgiau brandinti derlių
Sėkmingas javų augimo startas nemažai priklauso nuo efektyvaus beico. Naujos kartos beicas Vibrance Star tinka ne tik žieminių, bet ir vasarinių javų sėkloms apdoroti, jis ne tik saugo nuo pagrindinių ligų, bet ir turi stimuliuojantį poveikį šaknų vystymuisi.
„Scandagra“ augalų apsaugos ekspertas Dainius Štitilis pabrėžė, kad fungicidų efektyvumas vertinamas pagal tai, kiek ilgai jie suteikia augalui apsaugą
„Kontroliniame fungicidais nepurkštame variante visi vėliaviniai lapai yra su septoriozės požymiais. Tas laukelis kitą savaitę tikrai numirs. Tai reiškia, vėliavinis lapas, kuris atsakingas už grūdo užpildymą, dings. Purkštuose laukeliuose lapai žaliuos toliau ir kiekvieną dieną gamins po 100 kg/ha derliaus. Viena išlaikyta savaitė – tai 700 kg derliaus priedo. Fungicidai leidžia augalams ilgiau dirbti savo darbą“, – aiškino D. Štitilis.
Žieminių kviečių bandymų laukeliuose galima pamatyti ir 2021 m. naujieną fungicidą Inatreq. Naujasis fungicidas veiksmingai naikina visas septoriozės rases, veiksmingas ir nuo dryžligės bei kitų ligų, apsaugos technologijoje skirtas antrajam purškimui ant vėliavinio lapo. Kad neatsirastų patogenų atsparumo, Inatreq rekomenduojamas naudoti kartu su Elatus Plus.
Mikroelementų nauda – neabejotina
Kokia mikroelementų nauda ir kada juos geriausia naudoti, aiškino „Scandagra“ mikroelementų produkto vadybininkė Rasa Juodviršienė. Mikroelementų naudojimas gali duoti nuo 8 iki 10 proc. derliaus priedą.
„Pirmas darbas, kuris mūsų laukia prieš rudens sėją, yra sėklų beicavimas mikroelementinėmis trąšomis. Visa „Scandagros“ šiam rudeniui parduodama sėkla bus beicuojama su beicu Vibrance Star, pridedant Nanoplant Start. Pastarasis produktas pasirinktas kaip draudimas nuo neigiamų faktorių: vėlyvos ar netolygios sėjos, užplaktos dirvos ir kt.
Nanoplant Start, kuris susideda iš geležies, kobalto ir molibdeno, dygstančiai sėklai yra kaip maistas, kad ji lengviau ištvertų apsunkintas sąlygas“, – kalbėjo R. Juodviršienė ir pridūrė, kad apdorotos mikroelementais sėklos išaugina 15 proc. didesnę šaknų ir lapų masę. Kitaip tariant, į mikroelementus beicuojant investavus 3 eurus, galima tikėtis 15 eurų grąžos.
„Iš rudens panaudotas manganas gerina peržiemojimą“, – pastebėjo „Scandagra“ mikroelementų produkto vadybininkė Rasa Juodviršienė
Siekiant išvengti produktų maišymo problemų, reikėtų atidžiau tirti vandenį: svarbu nustatyti ne tik pH, bet ir kalcio bei karbonatų kiekius, ir naudoti produktus šiems rodikliams optimizuoti. Beje, pastebėta tendencija, kad kuo šiltesnis vanduo, tuo aukštesnis jame karbonatų ir kalcio kiekis.
Daug dėmesio veislių atrankai
Žieminiai rapsai DK Expiro pristatoma kaip užtikrintai žiemojanti veislė – Lenkijoje ji registracinius bandymus praėjo permainingą 2015-2016 m. žiemą, kai po šilto gruodžio spustelėjo sausio speigai. „Dekalb“ sėklų atstovė Baltijos šalims Aiva Kupfere pastebėjo, kad ši veislė ir buvo sukurta šiauresnio klimato šalims, todėl turi visus šansus tapti lyderiaujančia žieminių rapsų veisle ne tik Baltijos šalyse, bet ir Ukrainoje bei Rusijoje.
Pastaruoju metu visa Europa šneka apie rapsų sėklos normos mažinimą. „Jei sėjate optimaliu laiku, tikrai galite su vienu sėjos vienetu užsėti 4 ha“, – rekomendavo „Scandagra“ pardavimų rėmimo vadovas Aurimas Maršalka. Sėklos normos negalima mažinti tik tada, kai sėjama labai vėlai arba į molingą dirvožemį, kuris iš principo netinka rapsams.
„Rapsai yra vieni labiausiai į aukštas auginimo technologijas reaguojančių augalų – kitaip tariant, kuo daugiau įdedama juos auginant, tuo didesnės grąžos galima tikėtis“, – pabrėžė „Scandagra“ pardavimų rėmimo vadovas Aurimas Maršalka
Svarbu nepaskubėti nukulti rapsų per anksti. „Jei auginate DK Expiro, neskubėkite jų nukulti. Pirma nusikulkite ankstyvos brandos žieminius kviečius, o tada važiuokite į žieminius rapsus DK Expiro. Nebijokite – jie išbyra tik patekę į kombaino vidų. Dėl atsparumo ankštarų atsidarymui galima ramiai išlaukti kelias dienas ir gauti didesnį derlių ir maksimalų sėklų aliejingumą“, – atkreipė žemdirbių dėmesį A. Kupfere.
„Scandagra“ šio rudens sėjai siūlo 4 pagrindines žieminių kviečių veisles – Zeppelin, RGT Reform, Creator, Ancher , po vieną žieminių rugių (KWS Tayo), miežių (KWS Tenor) bei kvietrugių (Temuco) veislę.
„Nuo 2000 m. kasmet dėl inovatyvių veislių derlingumas didėja po 1 proc. ES kataloguose šiuo metu registruota 42 tūkst. augalų veislių – tai milžiniškas kiekis, iš kurio būtina atsirinkti geriausias ir tinkamiausias konkrečiai mūsų žemdirbių laukams“, – kalbėjo „Scandagra“ sėklų produkto vadybininkas Albertas Maskaliūnas
Zeppelin – gerai žinoma (šešis sezonus auginama mūsų žemdirbių) ir viena derlingiausių veislių Lietuvos rinkai, atspari ligoms, tik nelabai gerai toleruoja sausras.
RGT Reform – Vokietijoje tai kelinti metai lyderiaujanti veislė pagal plotus; vizualiai neatrodo labai daug žadančiai, bet derlius maloniai nustebina, grūdai būna aukštos kokybės klasės (ekstra ir pirmos klasės).
Creator– konkurentas populiariajai Skagen, gerai dera sausringomis sąlygomis, rekomenduojama vėlyvai sėjai, nes labai gerai auga iš rudens. Ancher – būsima naujiena, rinkoje seniai laukta pašarinio tipo veislė.
Kaip susikomplektuoti kombainą
Artėjant javapjūtei, žemdirbių dėmesys natūraliai krypsta į derliaus dorojimo mašinas. „Inovacijų dienose“ buvo galima įvertinti rotorinio kombaino John DeereS785i su ICA2 išmaniąja automatine parametrų optimizavimo sistema privalumus. O „DOJUS agro“ produktų specialistas Saulius Sagatys pasidalijo naudingais patarimais, kaip susikomplektuoti kombainą, idealiai atitinkantį konkretaus ūkio poreikius.
„Jeigu tenkina iki 25 t/val našumas, galite rinktis kokį norite kombainą: vienbūgnį, daugiabūgnį, rotorinį. Jei ūkis užsiima gyvulininkyste ir reikia šiaudų, tinka vienbūgnis, jei ūkis ekologinis, kur tikėtinas labiau piktžolėtas pasėlis – daugiabūgnis, jei sėklininkystės ūkis, kuriame labai svarbu grūdų sveikumas – rotorinis. Jeigu mums reikia 35 t/val ir didesnio našumo, pasirinkimas susiaurėja iki daugiabūgnio arba rotorinio“, – aiškino S. Sagatys.
„DOJUS agro“ produktų grupės vadovas Saulius Sagatys patarė, kaip susikomplektuoti kombainą, idealiai atitinkantį konkretaus ūkio poreikius
Rotoriniame kombaine yra galimybė kontroliuoti visą procesą: nuo nupjovimo iki masės išėjimo. Galima nustatyti, kiek kartų masė apsisuks aplink rotorių, kol išeis laukan.
„Visi kombainai turi kopijavimą, o atakos kampą galima keisti iš kabinos. Kol nepabandai, negali suprasti, kas tai. O kai pabandai, negali suprasti, kaip be to iki šiol gyvenai. Visi žino, kad kuo greičiau važiuoja kombainas, tuo labiau auga nuostoliai, tačiau viską tinkamai sureguliavus, gaunama lėkštesnė nuostolių ir važiavimo greičio kreivė“, – sakė S. Sagatys.
Jis pridūrė, kad darbo kokybei svarbu pjaunamoji, tiksliai kopijuojanti žemės paviršių. „Galite turėti patį galingiausią kombainą, bet jei daugiau laiko sugaišite kasdamas žemes iš pjaunamosios negu kuldamas, naudos nebus. Uždėti siaurą pjaunamąją ant galingo kombaino – ne išeitis. Jeigu nori našumo, turi ieškoti platesnės pjaunamosios su lanksčiu ir puikiai paviršius kopijuojančiu dalgiu, nes, kaip visi žinome, gamtoje nėra tobulai lygių paviršių“, – pabrėžė S. Sagatys.
Kombainų valdymo prijungimas prie interneto atveria daugybę naujų galimybių – nuo spartesnio ir tikslesnio konsultavimo, nuotolinės įvairių trikdžių diagnostikos bei jų pašalinimo nebūtinai vykstant prie kombaino į laukus, iki galimybės pasinaudoti specialistų įgūdžiais – nuotoliniu būdu patyręs kombainininkas gal labai paprastai sureguliuoti visus parametrus jauniems operatoriams, dirbantiems tame pačiame lauke. Tą patį gali padaryti ir ūkio valdytojas ar inžinierius.
Tikslioji žemdirbystė ir nuotolinis ūkio valdymas
„DOJUS agro“ tiksliosios žemdirbystės projektų vadovas Edvinas Navickas pabrėžė, kad daugeliui žemdirbių jau gerai žinomas automatinis vairavimas leidžia išvengti persidengimų taip sutaupant papildomus pravažiavimus ir laiką.
„Universalus „ATU300“ vairavimo rinkinys už 8,5 tūkst. eurų bet kokią techniką, kuri turi vairą, gali paversti labai išmania. Ji turėtų automatinio vairavimo funkciją, iki 255 sekcijų valdymą, darbą kintamomis normomis, dokumentavimą ir duomenų perdavimą į nemokamą John Deere ūkio valdymo platformą „MyJohnDeere.com – Operacijų centras“. Ši investicija atsiperka per pusantrų metų bei pastebimai padidina ūkininkavimo kokybę“, – sakė E. Navickas.
Prijungus techniką prie interneto ir sisteminant iš sensorių gaunamus duomenis, atsiranda galimybė nuspėti gedimus į priekį ir mašinų darbingumą užtikrinti proaktyviai. Nuotoliniu būdu galima prisijungti prie traktoriuje ar kombaine esančio monitoriaus ir padėti operatoriui susireguliuoti techniką“, – privalumus vardijo E. Navickas, pridurdamas, kad tokiu būdu operatorius niekada kabinoje nesijaučia vienas.
„Nemokamai skaitmenizuoti ūkį ir susidėlioti darbų planą 5–10 metų į priekį galima per interneto svetainę myjohndeere.com. Tiesiog susiskurkite savo paskyrą ir pradėkite išmanesnį ūkininkavimą jau dabar“, – kvietė E. Navickas. Internetinė platforma „MyJohnDeere.com – Operacijų centras“ gali visiškai atstoti agronomo, inžinieriaus ar ūkio valdytojo užrašų knygutę.
„DOJUS agro“ tiksliosios žemdirbystės projektų vadovas Edvinas Navickas ir tiksliosios žemdirbystės specialistas Giedrius Žiūraitis patikino žemdirbius, kad išmaniau ūkininkauti galima pradėti jau šiandien, ir siūlė pasinaudoti 30 proc. nuolaida dirvožemio tyrimams, įsitikinant, kokia viso to vertė
„Dirvožemio tyrimas vykdomas skirstant lauką poligonais nuo 1 iki 3 ha remiantis per 10 metų palydovo darytomis laukų nuotraukomis, kurios parodo vietas, kur augalai vegetuoja gerai ir blogai. Ten mes ir važiuojame imti mėginius, kuriuos analizuoja „Agrolab“ laboratorija Vokietijoje. Remiantis gautomis išvadomis, konsultuojame ūkininkus pH, fosforo ir kalio tręšimo klausimais“, – paaiškino „DOJUS agro“ tiksliosios žemdirbystės specialistas Giedrius Žiūraitis.
Ši technika naudojama tiksliam dirvožemio ėminių paėmimui
Už konkurencingą kainą pristatyta naujiena – Green Seeker 4 sensorių azoto jutiklis su aktyviu šviesos šaltiniu. Jo dėka azotines trąšas galima efektyviai išberti laukuose, atsižvelgiant į pasėlių poreikius.
Demonstruotas naujasis John Deere 6195M su azoto sensoriumi ir tręštuvu. Skaneris, nustatantis azoto poreikį, gali dirbti net naktį, nes turi savo šviesos šaltinį
Tiesioginė sėja tausoja žemę ir taupo pinigus
Tausus žemės dirbimas ir tiesioginė sėja pastaruoju metu sparčiai skinasi kelią ir į mūsų šalies žemdirbių ūkius. „Inovacijų dienose“ daug dėmesio sulaukė angliška „Claydon“ technika – ražienų akėtėlės ir juostinė sėjamoji Claydon Hybrid, kurias pristatė „DOJUS agro“ žemės ūkio technikos pardavimų vadovas Evaldas Badauskas ir vadybininkas Giedrius Jakulevičius.
Tiesioginės sėjos sprendimai sudomino žemdirbius: tai galimybė dirbti taupiau ir tausoti dirvožemį
Ražienų akėtėlės išsklaido šiaudus ir įdirba dirvos paviršių 1–2 cm gyliu, taip greitai ir efektyviai naikinant piktžoles ir skatinant pabirų sudygimą. Padargo plotis gali būti nuo 3 iki 15 m, pakabinamo ir prikabinamo tipo. Aketėlių darbo kokybė tampriai susijusi su kombainu – nelygu, koks laukas lieka po kūlimo, gali tekti su akėtėlėmis važiuoti ir du kartus.
Juostinė sėjamoji Claydon taupo darbo sąnaudas ir tausoja dirvožemį: nesuardomi kapiliarai, dirvoje daugėja mikroorganizmų ir sliekų. Tausaus žemės dirbimo privalumai pradeda ryškėti maždaug po 3 metų, tik tada dirva pradeda akivaizdžiai sveikti.
Tiems, kas jau žengė tvirtus žingsnius link minimalaus žemės dirbimo ir sėjos, buvo pristatyta ir „Koeckerling“ gamintojo noraginis skutiklis Vario. Šio padargo aštuonios eilės noragų vienu važiavimu puikiai paruošia dirvos paviršių sėjai ne tik nuskutant ražienas, bet ir sumaišant augalines liekanas su žemėmis. Taip sudaromas idealus paviršius sėjai ir sėklos gauna visus reikalingus maisto elementus.
Lyginant šio padargo darbą su tradiciniu žemės dirbimo procesu, skirtumas yra tikrai nemažas. Dirbant su Koeckerling Vario, sutaupoma iki 40 proc. žemės dirbimui skiriamų kaštų. Kalbant apie visą „Koeckerling“ produktų gamą, ji sukurta taip, kad būtų tausojamas dirvožemis ir taupomos lėšos.
Koeckerling Vario skutiklis – jau puikiai užsirekomendavęs Lietuvos ūkiuose
Iš renginio – su įspūdžiais ir naujomis idėjomis
Tiesioginės sėjos sėjamoji padarė įspūdį 600 ha augalininkystės ūkį valdančiam Kretingos r. ūkininkui Gintautui Žiobakui. „Kiekvienam aktualu mažinti sąnaudas, o ir apie dirvožemio sveikatingumą bei gyvybingumą reikia galvoti. Taupomas laikas, viskas padaroma greičiau. Optimalus žieminių rapsų sėjos terminas yra labai trumpas, nuo rugpjūčio 10 iki 20 dienos, tad darbus reikia atlikti greitai ir kokybiškai“, – sakė ūkininkas.
Kretingos r. ūkininkas Gintautas Žiobakas susidomėjo tiesioginės sėjos Claydon sėjamąja ir norėtų ją išbandyti savo ūkyje
G. Žiobakas daug metų yra „DOJUS agro“ klientas, pirkęs iš šios įmonės tris traktorius, purkštuvus, nemažai žemės dirbimo padargų. „Galiu pasakyti, kad „DOJUS agro“ kaip įmonė mūsų šalyje yra Nr. 1, o jų serviso tarnyba veikia be priekaištų. Vadybininkams skambinu, kada tik prireikia, jie atsiliepia ir po darbo valandų, ir šventadieniais, net ir atsarginių detalių esu važiavęs atsiimti sekmadienį. Toks lankstumas paperka“, – patikina G. Žiobakas.
Telšių rajono ūkininkas Arūnas Usis, dirbantis 1 000 ha ir laikantis 250 galvijų, labiausiai domėjosi tiksliojo ūkininkavimo sprendimais, naujomis augalų veislėmis ir fungicidine vėliavinio lapo apsauga. „Kaip ir daugelis kitų ūkių, aš naudoju automatinį vairavimą, ypač purškimo ir tręšimo darbuose, nes būtina taupyti trąšas ir chemiją. Jau dveji metai dirbu su rotoriniu kombainu, jo nekeisčiau į kratiklinį. Pagrindiniai privalumai – daug mažiau žaloja grūdus, tai ypač aktualu auginantiems sėklinius javus ir salyklinius miežius“, – sakė A. Usis.
„Visada stengiamės dalyvauti tokiuose renginiuose, nes tikrai randame ką pritaikyti savo ūkyje“, – sako Arūnas Usis su žmona Violeta
Užsakymas Nr. 10220
Taip pat šia tema skaitykite
-
Iniciatyva dėl pluoštinių kanapių: mažiau biurokratijos, daugiau galimybių
2024-11-13 -
Tarpinių pasėlių potencialas angliai dirvožemyje kaupti
2024-10-31 -
„Agrokoncernas“ turi gerų žinių ūkininkams: sulaukė aukštos kokybės trąšų iš Vakarų
2024-09-16
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)