Kaunas. Rūpinimasis tešmens higiena – svarbi kasdienio melžimo dalis. Renkantis produktą speniams dezinfekuoti, ūkininkams kyla pasirinkimo klausimas – kuris efektyviausiai užkirstų kelią bakterijoms?
Kas yra mastitas, žino visi pienines karves laikantys ūkininkai. Šiuo įtemptu pieno sektoriui laikmečiu ūkininkai negali sau leisti daryti klaidų, kurios reikštų padidėjusį somatinių ląstelių skaičių piene ir dėl to prarastą produkciją, negautas pajamas ir išlaidas gydymui. Todėl „DeLaval“ įmonė pradėjo vykdyti naują kampaniją – ūkininkus konsultuoja, kokias efektyviausias tešmens priežiūros priemones rinktis pagal ūkio specifiką ir poreikius ar parengti mastito kontrolės veiksmų planą, kaip suvaldyti mastitą.
Pažangiausius melžiamų karvių tešmens priežiūros produktus – spenių vilgymo skysčius – daugiau kaip 135 metus inovatyvius pienininkystės produktus kurianti „DeLaval“ įmonė pristato parodoje „Inno panorama 2019“.
„Kova su mastitu – tai visuma, kai ne tik naudojami tinkami tešmens apsaugos produktai, bet ir yra teisinga melžimo bei tešmens paruošimo tvarka. Kelios sekundės ar pusė minutės pakeičia visą melžimo rutiną. Svarbiausia – tešmens paruošimas, pirmųjų čiurkšlių numelžimas, spenių dezinfekavimas, tinkamu metu uždėti melžtuvus ir toliau laikytis būtinos tvarkos, – kalbėjo „DeLaval“ pardavimų vadovas Edvinas Pauželis. – Nuolatos reikia atnaujinti ūkio komandos, melžėjų žinias, nes žmonės paskęsta dienos rutinoje ir užmiršta svarbius dalykus. O mažas nukrypimas į šoną gali lemti didelį somatinių ląstelių šuolį.“
Spenių vilgymo skysčiai yra veiksmingiausia kovos su mastitu priemonė. „DeLaval“, pritaikiusi keletą išskirtinių technologijų, sukūrė spenių priežiūros asortimentą skirtingiems ūkiams. Parodoje „Inno panorama 2019“ juos pristato produktų specialistė Baltijos šalims Aiga Kalva-Avotina (Latvija).
„Visi mūsų vilgikliai sukurti taip, kad dezinfekuotų, t. y. sunaikintų 100 proc. bakterijų, sukeliančių mastitą. Laboratorijoje ištirtos įvairiausios bakterijų padermės, rūšys, štamai, kad jas veiktų tam tikros priemonės, nes svarbiausia vilgiklių paskirtis – dezinfekuoti, – sakė A. Kalva-Avotina. –Kurdami vilgiklį, „DeLaval“ mokslininkai taip pat pasirūpino, kad jis ne tik dezinfekuotų, bet ir pasirūpintų jautria spenių oda.“
Produktų specialistė Baltijos šalims Aiga Kalva-Avotina parodoje „Inno panorama 2019“ pristatė pažangiausius melžiamų karvių tešmens priežiūros produktus
Pagal I-tech technologiją sukurtas purškiamas vilgiklis Tri-Fender skirtas stambiems ūkiams, kur reikia viską atlikti greitai ir preciziškai. Tri-Fender nepriekaištingai dezinfekuoja spenius jodo pagrindu, jame daug jautrią spenių odą minkštinančių medžiagų. Jis sukurtas tokios konsistencijos, kad nenuvarvėtų, tai leidžia jį naudoti ekonomiškai. „Šis vilgiklis buvo sukurtas robotizuotoms melžimo sistemoms, bet vis dažniau naudojamas ir melžimo aikštelėse su tam tikra įranga. Lygiai taip pat, pasitelkiant purkštuką, galima juo purkšti spenius ir turint vieną karvę“, – teigė specialistė iš Latvijos.
Dar vienas pagal I-tech technologiją sukurtas vilgiklis – IodoFence. Jo privalumas – suformuojama plėvė, kuri, uždarydama spenio kanalą, sukuria cheminį ir mechaninį barjerą bakterijoms. Būtent I-tech technologija ir didelis laisvojo jodo kiekis vilgiklyje bakterijas leidžia sunaikinti labai sparčiai. Be to, šiame vilgiklyje daugiau spenio odą minkštinančių medžiagų. IodoFence yra vilgomas, naudojamas iškart po melžimo, pasižymi ilgai išliekančiu antibakteriniu poveikiu. Jo sąnaudos truputį didesnės negu purškiamo, tačiau ir jis sukurtas taip, kad nenuvarvėtų nuo spenio.
Kitas jodo pagrindu sukurtas spenių mirkymo skystis – Fortex, kuriame yra dar daugiau minkštiklių, nes skirtas atšiauresnėmis sąlygomis, taip pat kalnuose laikomoms karvėms, kurių speniai gali išsausėti ir sutrūkinėti dėl vėjo, drėgmės, temperatūros svyravimų. „Šis vilgiklis buvo sukurtas Šveicarijos ūkininkų prašymu – jie norėjo tokios spenių priežiūros priemonės, kurioje būtų daugiau odos minkštiklių, kad spenių oda šaltyje nesuskirstų, kaip būna nuo mažiau minkštiklių sudėtyje turinčių vilgiklių, žinoma, išsaugant ir reikalingą jodo kiekį“, – pasakojo A. Kalva-Avotina. E. Pauželis pridūrė, kad Fortex labai tinkamas ir Lietuvos sąlygomis, jau sulaukta labai gerų ūkininkų atsiliepimų.
Fortex turi atsinaujinančią jodo formulę, bet pagamintas pagal kitą – Ionoplex – technologiją. Labai sunku jodą, kaip mineralą, sujungti su kitomis medžiagomis, kad būtų vientisa masė – Ionoplex technologija tai ir padaro. „Fortex yra unikalus ir skiriasi nuo kitų vilgiklių tuo, kad su didesniu minkštinamųjų medžiagų kiekiu jodas išlieka efektyvus vientisoje masėje ir veikia taip pat efektyviai. Tai jau rimta technologinė kūryba“, – pabrėžė „DeLaval“ produktų specialistė Baltijos šalims.
Įmonė „DeLaval“, pritaikiusi keletą išskirtinių technologijų, sukūrė spenių priežiūros asortimentą skirtingiems ūkiams
Yra manančių, kad bakterijos prie jodo įpranta ir po kurio laiko dezinfekcijai reikia naudoti kitą produktą. Aiga tvirtina, kad taip nėra – jodas veikia visada. „Tam ir sukurta tokia formulė, pagal kurią nuolat atnaujinamos veikiančios jodo molekulės“, – sakė specialistė. Kai kas baiminasi, kad jodas gali patekti į pieną, tačiau vilgikliai sukurti taip, kad, nors ir veikia dezinfekuojamai, bet jodo kiekis nėra toks didelis, kad galėtų pakenkti.
Naujausias apsauginį barjerą sukuriantis spenių vilgymo skystis Lactifence+ yra be jodo, sukurtas pieno ir salicilo rūgščių pagrindu. Pieno rūgštis, naudojama ir kosmetikoje, skatina odos atsinaujinimą. Jodas žudo bakteriją atakuodamas tiesiai jos sienelę, o pieno rūgštis – keisdama pH. Produkto kūrėjams iššūkis buvo tai, kad tikslui pasiekti reikėtų didelio kiekio pieno rūgšties, bet pernelyg didelis jos kiekis erzina odą. Todėl, teigė A. Kalva-Avotina, sudėtyje yra ir kitų bakterijas naikinančių produktų, kurie veikia kartu su pieno ir salicilo rūgštimi. Salicilo rūgštis, kaip ir pieno rūgštis, skatina naujų ląstelių augimą ir odos atsinaujinimą. Aišku, odos kokybę gerina ir minkštikliai.
„Taigi, visų spenių vilgiklių paskirtis – dezinfekcija nuo mastitą sukeliančių bakterijų, odos minkštinimas ir ekonominė nauda. Tai svarbiausi ūkininkams dalykai, kad išsaugotų sveikas karves“, – sakė A. Kalva-Avotina.
Visi vilgiklių sudėtyje esantys priedai yra reguliuojami griežtų tarptautinių reglamentų. Dažikliai naudojami tokie patys, kaip ir maisto pramonėje, todėl yra visiškai saugūs. E. Pauželis atkreipė dėmesį, kad ryški spalva į vilgiklius dedama tam, kad būtų matyti, ar spenys jau vilgytas.
“DeLaval” pardavimų vadovas Edvinas Pauželis, produktų specialistė Baltijos šalims Aiga Avotina ir serviso inžinierius Gediminas Samoška
„Visas technologijas „DeLaval“ tyrimų ir plėtros komanda šiai paskirčiai įrengtose gamybinėse patalpose kuria labai atsakingai, kai kurios jų yra patentuotos ir nuolat tobulinamos. Pirmiausia visi laboratorijoje sukurti ir testuoti produktai vėliau išbandomi praktiškai ūkiuose. Kol jie pasiekia rinką, praeina daug laiko, nes atsižvelgiame į kiekvieną smulkmeną“, – pabrėžė E. Pauželis ir pridūrė, kad „DeLaval“ specialistų komanda pasirengusi pakonsultuoti ūkininkus, kurios tešmens higienos priemonės yra tinkamiausios pagal ūkio poreikius, veiklos specifiką, melžimo rutiną, į kokius svarbius aspektus būtina atkreipti dėmesį, o taip pat ūkininkui pageidaujant, specialistų komanda gali atvykti į ūkį, atlikti išsamią ūkio analizę ir ūkininkams padėti sukurti mastito profilaktikos programą kiekvienu konkrečiu atveju pagal turimą bandą, vietos ir aplinkos sąlygas.
Norintys dalyvauti Mastito kontrolės veiksmų plane, gali kreiptis į jų regioną aptarnaujantį serviso inžinierių arba edvinas.pauzelis@delaval.com
Užsakymo Nr. 9992
Taip pat šia tema skaitykite
-
Iniciatyva dėl pluoštinių kanapių: mažiau biurokratijos, daugiau galimybių
2024-11-13 -
Tarpinių pasėlių potencialas angliai dirvožemyje kaupti
2024-10-31 -
„Agrokoncernas“ turi gerų žinių ūkininkams: sulaukė aukštos kokybės trąšų iš Vakarų
2024-09-16
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)