Basf A1 27 02 24 Basf 27 02 24 m1
Verslo informacija
Darbštūs žemaičiai atšventė fermos įkurtuves

Plungė. Nijolė ir Arvydas Prišmontai sprendė dilemą – modernizuoti ūkį ar uždaryti? Pasirinko pirmąjį variantą, fermai ir jos įrangai atnaujinti partnere pasikvietę bendrovę „Dotnuva Baltic“.

Fermos Narvaišiuose (Plungės r.) atidarymo proga „Dotnuva Baltic“ Prišmontų ūkyje surengė šventę ir praktinį demonstravimą. Pažiūrėti naujo tvarto ir jo įrangos, šėrimo technologijų atvyko per 200 Žemaitijos ūkininkų. Nauja melžiamų karvių ferma pieno sektoriaus sunkmečiu – išties neeilinis įvykis. Žengti šį žingsnį ūkininkams padėjo ES parama.

Pieno ūkį Prišmontai sukūrė nuo dviejų piendavių. Pasak Nijolės, dirbo visą laiką kaip tos skruzdėlės, po šapelį nešančios. Dabar jų ūkyje – 80 melžiamų karvių, šeima dirba 220 ha žemės, didžioji jos dalis skirta ganykloms. Senajame tvarte karvės buvo laikomos pririštos, o prieš mėnesį, pasibaigus ganiavos sezonui, jos buvo sugintos į visiškai naują palaido laikymo tvartą su nauja modernia melžimo aikštele. Bendra investicijų suma į fermą ir jos įrangą siekė 100 tūkst. Eur.

„Sunkmetis ar ne sunkmetis, o dirbti reikia, – sakė Prišmontai. – Senas tvartas jau nebetalpino karvių. Reikėjo galvoti, ar išvis atsisakyti jų, ar modernizuoti ūkį.“ ES paramą jie gavo fermos įrangai ir melžimo aikštelei (paramos intensyvumas 35 proc.), o tvartą statyti teko iš savo lėšų ir banko paskolos. „Nežinau, ar naujos technologijos kada nors atsipirks, tačiau darbas tikrai bus lengvesnis ir našesnis, bus geriau visiems – ir karvėms, ir mums“, – neabejoja Arvydas. O stengtis yra dėl ko – sūnus Darius taip pat dirba ūkyje ir pasiryžęs tęsti tėvų sukurto pieno ūkio tradicijas.

Ūkininkai labai laimingi, kad sūnus Darius (kairėje) ateityje perims jų sukurtą ūkį

Rinkdamiesi įrangą fermai, Prišmontai važiavo į kolegų ūkius, žiūrėjo, domėjosi, kokios yra naujovės, kalbėjosi, ar jos pasiteisina, kokie trūkumai ir privalumai. „Rinkomės gerą kokybę, bet ir geros kainos žiūrėjome. Labai ačiū „Dotnuva Baltic“ specialistams, kurie viską darė greitai ir gerai“, – šypsojosi Nijolė ir Arvydas, kirpdami fermos atidarymo juostelę.

Tėvus šiltai pasveikino ir Prišmontų dukra Odeta

Juos pasveikino ir dukra Odeta su šeima, negailėjusi šiltų žodžių darbštiems tėvams. „Prisimenu nelengvą ūkio kūrimo pradžią. Viskas pačių pradėta nuo šiaudelio, nuo grūdelio. Labai didžiuojuosi savo tėvais“, – sakė Odeta Petkuvienė.

Fermoje – viskas karvių gerovei ir patogumui

„Dotnuva Baltic“ fermų įrangos specialistas Alfonsas Genys pasidžiaugė, kad darbas su ūkininkais Prišmontais buvo labai lengvas – jie aiškiai žinojo, ko nori. Pasak A. Genio, visa logistika tvarte labai patogi karvėms vaikščioti, daug lengviau jos patenka į melžimo aikštelę ir atgal į tvartą, tuo pačiu tapo lengvesnis tapo ir ūkininkų darbas fermoje. Tai, kad dirbti iškart tapo lengviau, labiausiai akcentavo ir naujos fermos šeimininkai.

Naujos ūkininkų Prišmontų fermos įranga rūpinosi „Dotnuva Baltic“ fermų įrangos specialistas Alfonsas Genys

Fermoje įrengta 111 bangos tipo guoliaviečių, kurios užklotos 5 cm latekso čiužiniais. 1,20 x 2,4 m dydžio guoliavietės įrengtos taip, kad būtų patogiau gyvuliui atsikelti. „Guoliavietėse keteros ribotuvai yra bangos tipo, kurie leidžia karvėms jaustis labai patogiai – patogiau atsistoti, nedaužant keteros. Užtikrinus gerą karvių savijautą ir puikias poilsio sąlygas, gerėja jų sveikatingumas ir didėja primilžis“, – apie fermos ypatybes kalbėjo A. Genys.

Karvės guoliavietėse guli ant latekso čiužinių

Mėšlas tokiose gulėjimo vietose neužsilieka ir patenka tiesiai į mėšlo takus, kur pašalinamas skreperių pagalba. Grandininiai Danijos kompanijos „Boumatic“ skreperiai mėšlą iš tvarto šalina kas valandą. Mėšlas patenka į skersinį mėšlo kanalą, iš ten – į mėšlo surinkimo prieduobę. Šalia yra įrengtas sklendynas, kurio pagalba galima praplauti skersinį kanalą arba mėšlą perpumpuoti į šiuo metu įrenginėjamą skysto mėšlo lagūną. „Tokia automatizuota mėšlo šalinimo sistema taupo laiką“, – pabrėžė A. Genys.

A. Prišmontas juokiasi, kad karvės labiausiai džiaugiasi masažo šepečiais, kurie įrengti pagal karvės aukštį. Gyvūnų gerovės reikalavimus atitinkantys karvių masažo šepečiai „Krazzmaxx“ yra dvigubų segmentų, turi galimybę prisitaikyti pagal kiekvienos karvės keteros aukštį.

„Krazzmaxx“ masažo šepečiai karvėms

Fermoje sumontuota dar viena kompanijos „Boumatic“ technologija – „Eglutės“ tipo 2 x 6 vietų melžimo aikštelė su „AutoStart“ programa. Melžti pradedama tik uždėjus melžiklius, nereikia jokių papildomų paspaudimų. „Patentuoti X formos melžimo kolektoriai – sukryžiuoti įleidimo elementai nukreipia pieną į išleidimo angą, taip pašalindami sūkuriavimą ir išlaikydami aukštesnį vidutinį vakuumo lygį. Konstrukcija užtikriną visišką permatomumą, neaukojant tvirtumo, kuris leidžia atlaikyti iki 3,27 kg tiesioginį slėgį“, – paaiškino melžimo aikštelės privalumus „Dotnuva Baltic“ fermų įrangos specialistas, pridūręs, kad ši technologija – standartinė, patikima ir jau patikrinta praktiškai gamyboje. Pirmoji tokia aikštelė Lietuvoje sumontuota prieš dvejus metus.

Fermoje sumontuota kompanijos „Boumatic“ technologija – „Eglutės“ tipo 2 x 6 vietų melžimo aikštelė su „AutoStart“ programa

Senajame tvarte Prišmontai karves melžė 6 vietų aikštelėje. Tad dvigubai didesnė aikštelė ir našesnė jos technologija, pasak N. Prišmontienės, dabar sutaupo labai daug laiko. Kas antrą dieną iš ūkio išvežama 2,6–2,7 t pieno.  

„Siloking“ pašarų maišytuvas-dalytuvas – pagal fermos ypatybes

„Laisvė karvutėms patiko, nors iš pradžių jautė stresą, kodėl miltų negauna – senajame tvarte jų kiekviena gaudavo melžimo aikštelėje. Bet jau mėnuo laiko, kai gyvuliai gyvena naujomis komfortiškomis sąlygomis ir baigia priprasti, kad miltus gaus įmaišytus į pašarus“, – įspūdžiais, kurių netrūksta ir patiems ūkininkams, dalijosi N. Prišmontienė.

Dar viena naujovė – naujoje fermoje pašarus gyvuliams dalija „Siloking“ pašarų maišytuvas-dalytuvas. „Pasikeitę pašarai karvėms iš pradžių buvo neįprasti, krito jų produktyvumas, tačiau per kelias dienas viskas pradėjo gerėti – pašarų ėdamumas, pieno kiekis jau baigia sugrįžti į savo normas. Ir rankų darbo fermoje liko daug mažiau, daug greičiau ir paprasčiau išdalijami pašarai“, – kalbėjo ūkininkė.

Fermoje pašarus ruošia „Siloking“ pašarų maišytuvas-dalytuvas. „Dotnuva Baltic“ pašarų ruošimo specialistas dr. Romualdas Mankevičius teigė, kad vienas naujausių 16 kub. m „Siloking Trailed LINE 4.0 Duo Avant 2014-16“ modelių parinktas pagal fermos ypatybes ir gyvulių kiekį.

„Šis modelis įdomus tuo, kad turi galimybę kaupti šėrimo duomenis – kiek pašarų pakrauta, kiek išdalyta, kiek liko, privažiavęs 100–150 m atstumu iki kompiuterio vietiniu radijo ryšiu iškart gali perduoti į jį visus duomenis. Jeigu ūkyje kaupiami duomenys apie pašarų savikainą, kiek kainavo priedai ir kt., tai galima lengvai suskaičiuoti, kiek kainavo racionas ir kokia yra pieno savikaina. Manau, kad jaunasis šeimininkas Darius Prišmontas įvaldys kompiuterines sistemas“, – apie pašarų maišytuvo-dalytuvo galimybes pasakojo dr. R. Mankevičius.

„Siloking“ Trailed LINE 4.0 Duo Avant 2014-16 modelį ūkininkai pasirinko pagal fermos ypatybes ir gyvulių kiekį

Šis Bavarijoje pagamintas sraigtinis pašarų maišytuvas-dalytuvas turi nepriklausomą hidraulinę sistemą – jį galima lengvai prikabinti prie bet kokio traktoriaus. Sumontuota dviejų pakopų greičių dėžė – vienu greičiu galima maišyti, kitu – išdalyti. Greičiausiai susidėvimose vietose yra kietmetalo intarpai, kad technika būtų ilgaamžė. Pasak dr. R. Mankevičiaus, gamintojo filosofija – didelės sraigės ir lėtos apsukos, kad pašarai būtų gerai ir tolygiai išmaišomi, bet ne persmulkinami. Skirtingos formos sraigės gaminamos kiekvienam maišytuvui pagal talpą. Sraigei pasukti reikia atitinkamo reduktoriaus – jie „Siloking“ užsakymu pagaminti Italijoje. Paskaičiuota, kad jis gali išlaikyti net 250 AG apkrovą.

„Dotnuva Baltic“ pašarų ruošimo specialistas dr. Romualdas Mankevičius teigė, kad vienas naujausių 16 kub. m „Siloking“ modelių įdomus tuo, kad turi galimybę kaupti šėrimo duomenis ir vietiniu radijo ryšiu iškart gali perduoti į kompiuterį, privažiavęs 100–150 m atstumu iki jo

„Dotnuva Baltic“ lauko dienoje demonstruotas ir dar vienas universalus, taip pat su nepriklausoma hidrauline sistema, 14 kub. m „Siloking“ pašarų maišytuvas-dalytuvas. Šis pažemintas, 2,45 m  aukščio modelis, skirtas senos statybos tvartams.

Beje, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės specialistas Remigijus Lapinskas demonstravo, kaip mobilioje laboratorijoje iškart galima nustatyti pašarų kokybę. 

„HayBuster“ – paprasta mašina, didelė nauda

„Dotnuva Baltic“ vadybininkas Algimantas Gyvis pristatė šiaudų smulkinimo techniką – rinkoje analogų neturintį amerikiečių gamybos „HayBuster“, kuris labai populiarus stambiuose Amerikos ir Europos ūkiuose. Lietuvoje jų parduota 11. „Stambieji ūkiai investuoja į „HayBuster“ todėl, kad gali smulkinti ne tik šieną, bet ir šiaudus – tinkamai paruošti, susmulkinti šiaudai taip pat yra labai geras pašaras“, – teigė A. Gyvis, pridūręs, kad tinkamai susmulkintus, sutraiškytus šiaudus karvės organizmas įsisavina daug geriau, juos įmaišius į pašarus šių struktūra tampa geresnės konsistencijos. Tokie šiaudai gali būti ir gera pašarų alternatyva, kai trūksta šieno.

„Dotnuva Baltic“ vadybininkas Algimantas Gyvis (nuotraukoje kairėje) pristatė šiaudų smulkinimo techniką

„Tai labai paprasta mašina – sukasi vienas būgnas su plaktukais ir daužo šiaudus, sutraiškytus išmeta per sietus, sraigė neša juos ant transporterio, šis – į viršų, – mašinos veikimo principą paaiškino „Dotnuva Baltic“ vadybininkas. Sieto dydžiai pasirenkami pagal norimą gauti frakcijos dydį. Ši mašina, sudėjus smulkius sietus, pasak A. Gyvio, gali veikti ir kaip kukurūzų malūnas, daryti miltus.

„HayBuster“ yra kelių modelių. Prišmontų ūkyje demonstruotas populiariausias Lietuvoje H 1000 modelis, skirtas stambesniems ūkiams. Smulkesniems skirta mažesnė versija – H 800 modelis, neturinits transporterio.

Amerikiečių gamybos „HayBuster“ - rinkoje analogų neturintis smulkintuvas

Demonstruotas universalus „Kverneland 853“ ritinių smulkintuvas, kuris gali ir kreikti, ir smulkinti ritinius. Juo susmulkintų šiaudų frakcija yra ideali kraikui, labai gerai sugeria drėgmę. Šis smulkintuvas tinkamas ūkiams, kuriuose gyvuliai laikomi ant gilaus kraiko.

Užsakymo Nr.  10033

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokių priemonių imatės dėl užmirkusių žieminių pasėlių?
    Visos apklausos