Kupiškis. Karšti pavasario orai ne tik paskatino pasėlius sparčiau vystytis, bet iššaukė spartesnį ligų ir kenkėjų plitimą. Kaip apsaugoti savo pasėlius, sumažinti jų augimo ir vystymosi rizikas, kaip net ir tokiomis nedėkingomis oro sąlygomis pasiekti optimaliausią derlingumą? Į šiuos ir kitus klausimus gali atsakyti tik patyrę specialistai.
Todėl šie ir kiti aktualiausi šiandienos sprendimai buvo svarstomi birželio 1 dieną surengtoje lauko dienoje Kupiškio rajono ūkininkų Aleksandravičių ūkyje. Renginio dalyviai susirinko didžiuliame ūkio technikos kieme, kur maloniai nustebino ne tiek modernios žemės ūkio technikos gausa, kiek puikiai sutvarkyta aplinka, papuošta originaliomis medžio, metalo, akmenų skulptūromis, sukomponuotomis su ūkio padargais.
Originali Aleksandravičių ūkio vizitinė kortelė
Lauko dienos renginį pradėję „BASF Agro Lietuva“ specialistai padėkojo ūkio šeimininkui Zigmantui Aleksandravičiui, padėjusiam surengti lauko dieną ir priėmusiam didžiulį būrį susirinkusių dalyvių iš visos Lietuvos. Ūkio šeimininkas savo ruožtu pasidžiaugė gražiu bendradarbiavimu su „BASF Agro Lietuva“ ir galimybe susitikti su kolegomis iš tolimiausių Lietuvos kampelių, galimybe bendrai pasidžiaugti pasiektais rezultatais ir pasidalinti įgyta patirtimi. Bendras daugelio susirinkusių šios dienos rūpestis - sulaukti lietaus, nors sausra dar nepadarė daug žalos, tačiau jei ji užsitęs, padariniai gali būti liūdni. Todėl ūkio šeimininko palinkėjimas dalyviams - sulaukti lietaus.
Savo kalboje Z. Aleksandravičius ypatingai pasidžiaugė sėkmingai baigtu 3 etapų melioracijos sistemų tvarkymo projektu ir padėkojo įmonių, atlikusių šį didžiulį darbą, atstovams. Šio etapinio projekto vykdymo metu buvo rekonstruota 320 ha melioracijos įrenginių, projektą tik dalinai finansavo pats ūkis, o apie 90 proc. buvo finansuojama valstybės biudžeto lėšomis.
Tolesnėje kalbos eigoje ūkininkas neslėpė nerimo dėl valstybės politikos melioracijos klausimu, kadangi iki 2020 metų numatoma visus melioracijos įrenginius perduoti žemės naudotojams. Jeigu dabartiniu metu melioracijos įrenginiai prižiūrimi ir tvarkomi didžiąja dalimi valstybės lėšomis, tai ateityje šios išlaidos kris ant ūkininkų pečių.
Z. Aleksandravičius pabrėžė, kad Kupiškio krašte 1 ha žemės ūkio paskirties žemės kainuoja apie 4 - 5 tūkst. eurų. Tiek pat kainuoja ir 1 ha melioracijos įrenginių rekonstrukcija. Todėl kyla klausimas, ar po 2020 metų visi ūkininkai finansiškai bus pajėgūs dar kartą „išpirkti“ savo žemes, ar nepadaugės apleistų ir nedirbamų žemės plotų Lietuvoje, - savo kalbą ūkio šeimininkas baigė su nerimo gaidele.
Tolesnėje Lauko dienos eigoje ūkininkai susipažino su BASF pristatoma inovacija – atnaujinta mobiliąja programėle „BASF Agronomas padėjėjas“, kurią buvo galima ne tik išbandyti, bet ir naudoti čia pat, parsisiuntus nuskenuotą akreditacinės kortelės QR kodą.
Kita inovacija - „Ezi-connect“ purkštuvo užpildymo įranga. Ši Danijoje naudojama patikima saugumo įranga, BASF specialistų teigimu, po kelių metų bus standartas saugiai užpildant purkštuvus su augalų apsaugos produktais. Nauja purkštuvų užpildymo įranga sudaro saugias darbo sąlygas bei padeda išvengti sąlyčio su augalų apsaugos produktais.
Dalinį užpildymą ir įrangos plovimą BASF specialistai pademonstravo sumontuotoje užpildymo įrangoje prie purškimo darbams paruošto prikabinamo purkštuvo „John Deere“ ir atsakė į iškilusius ūkininkų klausimus.
Tolesnė „BASF Agroforumas“ lauko dienos programa vyko pasėlių laukuose, kur susirinkę ūkininkai apžiūrėjo žieminių rapsų, salyklinių miežių, žieminių kviečių, pupų ir vasarinių Clearfield® rapsų pasėlius, sužinojo, kokios augalų pasaugos produktai pasėliuose buvo panaudoti, aptarė tolesnius šių augalų priežiūros darbus.
Pirmiausia renginio dalyviai apžiūrėjo žieminių rapsų pasėlį. Rapsai jau peržydėję. BASF agronomas vadybininkas Paulius Paulauskas pažymėjo, kad gegužės pradžioje rapsai buvo purkšti augimo reguliatoriumi Caryx®, kartu su kontaktiniu insekticidu Fastac®.
Daugumos įprastų rapsų herbicidų veiksmingumą lemia dirvos drėgmė, nes įprasti herbicidai 70 proc. veikia per dirvą, 30 proc. – per lapus. Cleravo® veikimas yra atvirkštinis: jis 70 proc. veikia per lapus, o 30 proc. – per dirvą, todėl šis veiksnys ne toks svarbus. Gegužės viduryje nuo sklerotinio puvinio, juodligės, netikrosios miltligės rapsų pasėliai buvo purškiami fungicidu Efilor®. Lauko dienos metu BASF agronomas vadybininkas pristatė naujovę - fungicidą Pictor® Active, kuris gerai veikia sklerotinį puvinį, juodligę ir kitas rapsų ligas. Šis sisteminis fungicidas, skirtas žieminių ir vasarinių rapsų apsaugai.
Lauko dienos dalyviai apžiūri rapsų lauką
Salyklinių miežių lauke ūkininkas Z. Aleksandravičius vaizdžiai ir su didele meile savo auginamoms kultūroms apibūdino miežių veislę Avalon - karališki miežiai karališkam alui. Kartais kalbėdami apie alų pritrūkstame jam žodžių, o ši terminą ponas Zigmantas išgirdo Vokietijoje ir inicijavo šios veislės atsiradimą Lietuvoje.
Aleksandravičių ūkyje salyklinių miežių plotai sudaro 300 ha. Vidutinis derlingumas apie 6 t/ha. Salykliniai miežiai yra jautresni ligoms negu pašariniai miežiai, - taip kalbėjo BASF vadybininkas Aleksandr Voitkevič. Salyklinių miežių augimo metu piktžolės buvo naikinamos herbicidu Arrat®. Nuo pagrindinių miežių ligų pasėlis purkštas fungicidais Viverda kartu su augimo reguliatorius Terpal bei prevencijai nuo kenkėjų insekticidu Fastac®.
Agronomas Paulius Paulauskis pažymėjo, kad renkantis fungicidą reikia pasirinkti su tokia veikliąja medžiaga, kuri veiktų kiek galima aukštesnėje aplinkos temperatūroje. Tačiau nėra tokių augalų apsaugos produktų kuriais būtų galima apdoroti pasėlius aukštesnėje negu 25°C temperatūroje, todėl purškimo darbai turi būti vykdomi anksti ryte arba vakare. Lankantis salyklinių miežių lauke didelė dalis dalyvių atkreipė dėmesį į nuo karščio ir sausros geltonuojančius apatinius miežių lapelius. Z. Aleksandravičius dar kartą pasikartojo, kad dabar susitikę ūkininkai jau kalba ne apie politiką ar sveikatą, bet klausia vienas kito, kiek gavai lietaus.
Salykliniai miežiai jau jaučia drėgmės trūkumą
Apžiūrint žieminių kviečių Ada pasėlį BASF konsultantai pažymėjo, kad šiais metais augalai greitai vystosi, todėl reikia skubėti ir su darbais. Pasėliuose apstu kenkėjų, todėl atliekant bet kokius tręšimo per lapus ar kitus purškimo darbus, būtina kartu naudoti fungicidus ir insekticidus. Esant tokiam karščiui intensyviai plinta ir augalų ligos, kurių plitimui užtenka rytinės rasos.
Šiame žieminių kviečių plote kviečiams leidžiant ketvirtą lapą yra išpurkštas augimo reguliatorius Medax® Max, tačiau netoli nuo apžiūros vietos matomas nedidelis pasėlių plotas, kuris liko nepurkštas, todėl renginio dalyviai galėjo akivaizdžiai pamatyti, kaip skiriasi Medax® Max paveikti ir nepaveikti kviečių stiebai.
Pristatydamas naują grūdinių kultūrų fungicidą Priaxor®, BASF konsultantas pažymėjo, kad tai sisteminis fungicidas, kuris padės augalui išgyventi nepalankiomis oro sąlygomis. Priaxor® pasižymi ne tik apsauginiu, bet ir gydomuoju poveikiu nuo rūdžių, kviečių dryžligės, tinkliškosios dryžligės ir rinchosporiozės. Priaxor® galima naudoti nuo javų krūmijimosi vidurio iki žydėjimo pabaigos (BBCH 25–69). Fungicidas veikia ilgai ir patikimai apsaugo nuo visų labiausiai paplitusių ligų javuose. Priaxor® saugo kviečius 30 - 40 dienų po panaudojimo, o nuo javų rūdžių jo veikimas dar ilgesnis – 40-50 dienų.
Renginio dalyviai renka informaciją kviečių lauke
Lankantis Reda DS pupų lauke BASF agronomas vadybininkas Aleksandras Voitkevič patarė Signum® fungicido normą sunaudoti per du kartus – pupų žydėjimo pradžioje kartu su insekticidu ir praėjus 2 - 3 savaitėms. Kitas produktas – kontaktinis herbicidas Basagran® 480. Tai vienintelis, šiuo metu Lietuvoje registruotas herbicidas piktžolių naikinimui po pupų sudygimo, todėl daugumai ūkininkų yra labai gerai žinomas.
Pupų lauke
Grįžtant į Aleksandravičių ūkio dirbtuves sustojome prie Clearfield® arba „Švaraus lauko“ technologija auginamų vasarinių rapsų. Z. Aleksandravičius neužsiima vasarinių rapsų auginimu, o šį nedidelį lauką apsėjo tik tam, kad vaizdžiai pristatyti naująją technologiją lauko dienos renginio dalyviams. Tai naujas sprendimas, kuris gali apsaugoti rapsus nuo daugelio piktžolių vienu purškimu. Clearfield® technologija susideda iš dviejų dalių – specialiai išvestų hibridinių rapsų veislių ir herbicido, kurio sudėtyje yra veiklioji medžiaga Imazamox®. Šios veislės atsparios herbicidams su veikliąja medžiaga Imazamox®. Prie šių veislių pavadinimo yra raidės CL. Imazamox® įeina į herbicido Cleravo® sudėtį. Herbicidas naikina bastutinių šeimos piktžoles, tokias kaip svėres, garstukus, trikertes žvagines, čiužutes, rapsų pabiras.
Be to, Cleravo® taip pat naikina javų pabiras, ramunes, lipikus, balandas, notreles ir kt. piktžoles. Yra daug laukų, kuriuose dėl garstukų neįmanoma auginti rapsų, todėl su šia technologija atsiveria didesnės galimybės. Kalbėdamas apie naujas technologijas Z. Aleksandravičius palietė ir bitininkų problemas, tačiau išreiškė viltį, kad nereikės atsisakyti Lietuvos ūkininkams rapsų auginimo, kad bus sukurtos nepavojingos bitėms augalų priežiūros technologijos.
Cleravo® paveiktas kietis nunyks, palikdamas žaliuoti rapsą
Algis MAČIUKAS
Užsakymo Nr. 9470
Taip pat šia tema skaitykite
-
Tarpinių pasėlių potencialas angliai dirvožemyje kaupti
2024-10-31 -
„Agrokoncernas“ turi gerų žinių ūkininkams: sulaukė aukštos kokybės trąšų iš Vakarų
2024-09-16 -
Lietuvos rinkai pristatytas naujasis skaitmeninis John Deere S7 kombainas
2024-08-07
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Kyla grūdų supirkimo kainos
2024-10-18 -
Fiksuoti padargų įkainiai prasilenkia su realybe
2024-10-04
(0)