Šiaudai, ražiena, šaknys - natūralaus maistinių medžiagų dirvožemyje ciklo dalis, o tokie elementai turi būti panaudoti būsimam derliui. Žinoma, taip nutiks tik tada, jei tuo metu dominuos reikiami mikroskopiniai grybai.
Kartu su geraisiais buvusio derliaus dalykais laukuose paliekame ir ne tokius gerus - ligų sukėlėjus.
Taip buvusio derliaus patogenai su augalinėmis liekanomis per dirvožemį pereina į naują. Be kita ko, likę patogenai turi ir visai geras sąlygas daugintis - jiems ypač palanku vystytis, kai ūkininkai organinėms liekanoms apdoroti naudoja azotinių trąšų, melasos, kito „bakterijų maisto”.
Didžiausias iššūkis ūkininkui nėra pačios liekanos ar jų likutis, svarbiau yra (1) užtikrinti, kad augalinės liekanos virs į humusą, bet ne mineralizuosis ir (2) užkirsti kelią patogenams iš buvusio derliaus per augalines liekanas pereti į būsimą.
Mineralizuojant organiką, liekanos suskaidomos iškart iki pavienių – mineralinių - elementų, tačiau šiuo metu augalų arba nėra, arba jie yra tokiame išsivystymo lygyje, jog tokio kiekio maisto medžiagų jie nesugeba panaudoti. Mineralinės formos maisto medžiagų perteklius išsiplauna, išgaruoja arba sukrenta į fosfatus. Mineralizacijos metu anglis nekaupiama, ji CO2 pavidalu patenka į atmosferą. Taigi, humusas nesiformuoja, o organinėse liekanose sukauptos maisto medžiagos prarandamos.
Humusas - biologinė masė, kuri susidaro, kai negyvus augalus apdoroja specifiniai mikroskopiniai grybai. Jie minta negyvais audiniais ir paverčia biologinės formos - į humusą. Humuse esančių maisto elementų dauguma mikroorganizmų negali panaudoti savo energijos poreikiams, todėl maisto elementai dirvožemyje pasilieka ilgai ir juos panaudoja augalai.
(1) Siekiant užtikrinti augalinių liekanų humifikaciją, reikia, kad lauke staiga atsiradus dideliam augalinių liekanų kiekiui, dominuotų būtent humifikuojantys mikroskopiniai grybai. Specialiai šiam tikslui yra sukurtas grybinis preparatas Biomas ORGANIC, kad ūkininkai po derliaus nuėmimo užtikrintų humifikacijos procesų startą. Tikslieji bandymai naudojant Biomas ORGANIC atliekami nuo 2017 m. LAMMC institute, kurių metu mokslininkai nustatė, kad papildomai sukuriama vidutiniškai 0,85 t/ha humuso per metus daugiau, lyginant su azotinėmis trąšomis liekanas apdorotais variantais.
(2) Siekiant valdyti patogenų perėjimą į naują derlių per augalines liekanas, Biomas ORGANIC papildytas mikroskopiniu grybu, kuris slopina patogeninius mikroorganizmus. Biomas ORGANIC išskiria sideroforus, kurie yra geležį cheluojančios medžiagos. Ribodamas geležies jonus patogenų gyvenamojoje aplinkoje, preparatas slopina kenksmingų grybų veiklą. Dėl maisto medžiagų deficito patogenai nesugeba plisti, o augalai tokios formos geležį gali lengvai pasisavinti.
Panaudoti Biomas ORGANIC rekomenduojama per vieną mėnesį po derliaus nuėmimo purškiant laukus. Galima maišyti su kitomis priemonėmis, pavyzdžiui herbicidu. Dėl daugiau informacijos ar konsultacijų susisiekite su gamintoju „Bioversio”.
Užsakymo Nr. 10614
Taip pat šia tema skaitykite
-
Iniciatyva dėl pluoštinių kanapių: mažiau biurokratijos, daugiau galimybių
2024-11-13 -
Tarpinių pasėlių potencialas angliai dirvožemyje kaupti
2024-10-31 -
„Agrokoncernas“ turi gerų žinių ūkininkams: sulaukė aukštos kokybės trąšų iš Vakarų
2024-09-16
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)