Dvejus metus Lietuvoje veiklą vykdanti „AgroGAP“ siūlo alternatyvius finansinių problemų sprendimo būdus agroverslui. Įmonė bando rasti išeitis net ir iš itin sudėtingų situacijų, esant antstolių areštams, nutrauktoms kreditų sutartims ar turint blogą kredito istoriją. „AgroGAP“ padeda išvengti pražūtingų nuostolių, išsaugoti turtą, sureguliuoti ūkių piniginius srautus, kad būtų išsaugotas veiklos tęstinumas.
Apie bendrovės veiklą, siūlomus nestandartinius sprendimus ir Lietuvos žemės ūkio rinkos ypatumus kalbamės su „AgroGAP“ direktoriumi Vilmantu ŠAFRONU.
Lietuvoje agroverslo sektorius labai netolygus – vienos šakos džiaugiasi didėjančiu eksportu, kitos skaičiuoja nuostolius. Kokia, Jūsų nuomone, yra dabartinė žemės ūkio situacija Lietuvoje, kokios didžiausios problemos stabdo šios šakos plėtrą ir trukdo konkuruoti su kitų šalių žemdirbiais?
Žemės ūkyje niekada nebūna, kad visi verslai vienodai klestėtų. Veiksniai, darantys įtaką žemės ūkio šakų pelningumui, priklauso nuo pasaulinių rinkų tendencijų, nuo oro sąlygų tiek Lietuvoje, tiek ir visame pasaulyje. Lietuva eksportuoja didelį kiekį užaugintų grūdų, nes tiek, kiek užauginame, vidaus rinkoje nesuvartojame.
Eksportuodami grūdus, kuriame mažą pridėtinę vertę, to galėtume išvengti, statydami grūdų perdirbimo gamyklas, kad gamintume galutinį produktą, o ne eksportuotume žaliavą. Su kitų šalių žemdirbiais sunku konkuruoti, nes europinės subsidijos Lietuvoje vis dar labai atsilieka nuo Europos Sąjungos vidurkio.
Su kokiomis didžiausiomis finansinėmis problemomis susiduria mūsų šalies žemdirbiai? Dėl kokių priežasčių jos atsiranda?
Kaip ir visuose sektoriuose, taip ir žemės ūkyje, yra įvairių situacijų. Ne visi žemdirbiai turi gerą finansinį raštingumą. Dažnas ūkis perka žemę, investuoja į žemės ūkio techniką, pastatus, galvodamas, kad metai bus derlingi, pašarų pagamins užtektinai, gamtinės sąlygos bus geros. Bet ar įvertinamos visos galimos rizikos?
Kas, jei oro sąlygos nepalankios ir dėl to derliaus potencialas sumažėja 30 proc., arba lyja pašarų gamybos ir derliaus nuėmimo metu, dėl ko prastėja pašarų, derliaus kokybė, arba dalis derliaus lieka laukuose taip ir nenuimta. Prieš investuojant, vertėtų įvertinti visas rizikas ir numatyti, kokia investicijų per metus dalis yra saugi, net ir esant prastiems, nederlingiems metams.
Kaip atsiranda problemos? Jos kyla dėl nepamatuotų paskolų, investicijų. Europos Sąjungos parama įspraudžia ūkius į nepatogius rėmus, o smulkūs ūkiai neturi pakankamai patirties finansinėse peripetijose. Pastebime, kad neretai finansinių sunkumų patiriama dėl neapgalvotų, greitai priimtų sprendimų pirkti žemę. Kartais į sunkias finansines situacijas ūkius įstumia nepalankios gamtinės sąlygos, kurias didieji bankai ne visada supranta.
Kaip Jūsų siūlomos paslaugos padeda spręsti finansines problemas? Kokia yra Jūsų paslaugų gavėjų tikslinė grupė, kokiam sektoriui, kokiems ūkininkams ar bendrovėms Jūsų paslaugos turėtų būti aktualiausios?
Mūsų paslaugos yra skirtos be išimties visiems, kurie susiduria su trumpalaikėmis finansinėmis bėdomis. Savo veiklą galime apibūdinti taip – tai tiltas nuo problemos įvertinimo iki jos sprendimo. „AgroGAP“ padeda išgyventi tą laiką iki sprendimo, pavyzdžiui, turite finansinę problemą dabar, o sprendimas (derlius) galimas tik po sezono.
Padedame ūkiui surasti kapitalo ūkio balanse. Dažnai technika, kurią turi ūkis, nėra suprantama kaip turtas, kuriuo gali disponuoti. Mes konsultuodami išsiaiškiname tokį turtą ir randame išeitį iš nepalankios finansinės padėties.
Mums nesvarbu, kokios žemės ūkio šakos atstovas į mus kreipiasi, tai gali būti gyvulininkystė, augalininkystė, daržininkystė. Jeigu ūkis turi žemės ūkio technikos, kuri gali „padėti“ finansiniuose srautuose, toks ūkis ir yra mūsų klientas.
Kuo Jūsų paslaugos skiriasi nuo kitų finansavimo įstaigų (kredito unijų, bankų ar greitųjų kreditų bendrovių), kokie pranašumai?
Į mus kreipiamasi tada, kai ūkio įsipareigojimai ar faktinė/balansinė padėtis neleidžia pasinaudoti unijų, bankų, kredito bendrovių paslaugomis. Mes išmanome žemės ūkį, todėl ūkio situaciją galime įvertinti daug objektyviau ir greičiau. Sprendžiame greito sprendimo reikalaujančias situacijas, pavyzdžiui, bankas nutraukia lizingo sutartį ir paima techniką iš ūkio, o laiko ir pinigų susitarti su kredito įstaiga nėra, tokiais atvejais mes išperkame techniką iš banko ir parengiame projektą, kaip tą techniką refinansuoti kitose kredito įstaigose ir sugrąžinti ją į ūkį.
Su nuosava technika ūkis gali išspręsti avanso klausimą žemei įsigyti, kitai technikai pirkti. Turėjome vieną atvejį, kai ūkis pardavęs mums traktorių nusipirko pieninių karvių bandą. Šiam sandoriui reikėjo itin greito finansavimo sprendimo ir mes tuo pasirūpinome.
Mūsų didžiausias pranašumas – didelė patirtis žemės ūkyje, visų turto klasių išmanymas. Tai leidžia būti lankstiems ir reaguoti greičiausiai rinkoje. Žinome, kaip veikia bankai, antstoliai, kredito bendrovės ir kitos kreditavimo įmonės, todėl gebame rasti geriausią išeitį iš susidariusių problemų.
Gal galite konkrečiau įvardyti „AgroGAP“ siūlomas paslaugas?
Mūsų teikiamos paslaugos yra dviejų etapų. Pirmas etapas būtų ūkiui susidūrus su piniginių srautų duobe: nuperkame žemės ūkio techniką, o ūkis gavęs pinigų už ją, sutvarko piniginio srauto trūkumą. Taip nutiesiamas tiltas į antrą etapą. Antru etapu konsultuojame ir padedame surasti ūkiui ilgalaikį finansavimą.
Kokius veiksmus turi atlikti ūkininkas su savo technika, žeme ar kitu turtu?
Mes nuperkame ūkio turimą techniką ir paliekame ją naudotis ūkio reikmėms nuomos pagrindais. Ūkiui finansiškai sustiprėjus, suteikiame galimybę susigrąžinti techniką į ūkio balansą.
Procedūra labai paprasta. Ūkis pateikia turimos technikos sąrašą, mes techniką įvertiname, ir jei abiem pusėm sąlygos tinka – techniką nuperkame, sumokame sutartą sumą ūkiui. Gautais pinigais ūkis išsprendžia finansines problemas – kredito įstaigų įsipareigojimams, apyvartinėms lėšoms, žemės ar galvijų įsigijimui. Technika iš ūkininko kiemo niekur neišvežama, ji lieka ūkyje ir yra toliau naudojama. Mes ūkiui tą techniką nuomojame iki to laiko, kol ūkis turės galimybę nusipirkti ją atgal, arba padedame nuomojamą techniką lizinguoti.
Ar savo veikloje naudojatės kitų šalių patirtimi?
Mintis pradėti tokią veikla kilo bendraujant su ūkininkais, esant sudėtingiems finansiškai metams. Ne vienas ūkininkas, nudirbęs visus sezoninius darbus, pardavė mažiausiai reikalingą traktorių ar kitą savo techniką, kad turėtų piniginių lėšų apyvartai arba pragyvenimui.
Mūsų unikalus produktas leidžia neparduoti nuosavos, dar geros technikos kitiems asmenims, ar artėjant sezonui ieškoti naujos arba dėvėtos technikos, o išlaikyti įsigytą techniką savo ūkyje, ją iš mūsų nuomojantis ir sulaukus naujo sezono derliaus atsipirkti ją atgal. Nesiremiame jokių užsienio šalių patirtimi, bet matome plėtros galimybių ir į užsienį.
Kokių principų laikotės, spręsdami klientų nemokumo situacijas, kokie scenarijai paprastai būna dažniausi? Kokios „AgroGAP“ vertybės?
Esame konsultavimo, ne skolinimo įmonė. Dažniausi scenarijai yra du: ūkiui padedame sutvarkyti mūsų nupirktai technikai lizingą arba paskolą, arba ūkis nuomojasi iš mūsų techniką iki derliaus ir nusiperka ją atgal. Mūsų produktas leidžia rasti lengvą kelią iš susidariusios problemos.
Daugiau ūkininkų istorijos pateikiame savo interneto svetainėje agrogap.lt
Pabaigai – kokia įmonės pavadinimo reikšmė?
„AgroGAP“ yra prekės ženklas, GAP mes šifruojame: greitai, aiškiai, paprastai. Išvertus iš anglų kalbos žodis gap reiškia tarpą / spragą. Tą „spragą“ ūkio finansiniuose srautuose mes ir padedame užpildyti. Nutikus bėdai, mes galime padėti per 1–3 dienas – tokių terminų niekas kitas rinkoje negali pasiūlyti. Svarbiausia yra kalbėtis. Todėl ūkiams linkime būti drąsiems ir visų pirma susisiekti su mumis. Kartu rasime geriausius sprendimus.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Iniciatyva dėl pluoštinių kanapių: mažiau biurokratijos, daugiau galimybių
2024-11-13 -
Tarpinių pasėlių potencialas angliai dirvožemyje kaupti
2024-10-31 -
„Agrokoncernas“ turi gerų žinių ūkininkams: sulaukė aukštos kokybės trąšų iš Vakarų
2024-09-16
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)