Kaunas. Kasmet atsiranda vis daugiau norinčiųjų užsiauginti žieminių svogūnų. Šiemet Lietuvoje žiemojančių svogūnų plotai sieks per 16 ha.
Pasak VDU Žemės ūkio akademijos doc. Audronės Žebrauskienės,Lietuvoje daržininkai jau ketverius metus sėkmingai augina žiemojančius svogūnus – iš rudens sodina sėjinukus, o birželio pabaigoje ar liepos pradžioje nuima subrendusių svogūnų derlių. Lietuvoje populiarėja Shakespeare veislė ne tik dėl ankstyvo, bet ir kokybiško derliaus, nes išvengia ligų ir kenkėjų pažeidimų.
Be žiemojančių svogūnų, populiarėja ir žieminiai česnakai Germidour, kurie anksčiau dera, neišaugina žiedynstiebių, todėl lengviau galima nuimti jų derlių.
Žieminiai svogūnai užima 80 a plotą
Trakininkų kaime (Aytaus r.) ūkininkaujantis Mindaugas Anušauskas jau ketverius metus augina žieminių svogūnų: 30 a Shakespeare ir 0,5 ha – Winteria. Juos pasėjus ir sodinukus pasodinus rudenį, maždaug mėnesiu anksčiau galima sulaukti ropelių derliaus nei įprastai auginamų svogūnų veislių.
Augintojas sako, kad pavasarį pirkėjams norisi pasiūlyti žalumynų kuo anksčiau, todėl gegužę jau galima skinti žiemojančių svogūnų laiškus, birželio pradžioje pradedama rauti kiaušinio dydžio ropeles su laiškais, o prieš Jonines pradedamos kasti ir pačios ropelės, kurios yra skanesnės, švelnesnio skonio nei Stuttgarten Riesen svogūnų.
Kad išaugtų gražesni ir sveikesni laiškai, per aktyviąją vegetaciją tręšia kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais ir aminorūgštimis per lapus.
„Dzūkijoje kuo toliau auginame žiemojančių svogūnų, tuo labiau džiaugiamės ankstyvesniu jų derliumi mūsų krašte, nes tuo metu galime tikėtis ir aukštesnės pardavimo kainos. Šiemet žiemojančių svogūnų Shakespeare ropeles nukasėme dar prieš Jonines, o Winteria – liepos viduryje, sėkmingai realizavome, nes svogūnų tuo metu rinkoje labai trūko, – sako ūkininkas. – Dalis pirkėjų kartais nepatiki, kad tai lietuviški svogūnai, tuomet kviečiame apsilankyti mūsų ūkyje.“
M. Anušauskas žieminius svogūnus Winteria pasėjo rugsėjo pradžioje į vagas (su 70 cm tarpais pagal naudojamą techniką).
Augintojas įsitikinęs, kad svarbu pasėti iki rugpjūčio 12 d., jog augalai geriau įsišaknytų ir sėkmingai peržiemotų.
Spalio pradžioje ūkininkas su sodinamąja į suformuotas neaukštas (apie 20 cm) vagas sodins 200 kg žieminių svogūnų Shakespeare sėjinukų.
Sodina rudenį – derlių nuima prieš Jonines
Užuoganų kaime (Kazlų Rūda) 8 metus ūkininkaujanti Sandra Jakelaitienė augina daug skirtingų veislių, įvairaus ankstyvumo svogūnų: nuo atželdinamų Stuttgarten Riesen šiltnamyje iki žieminių svogūnų, kurių derlius išauga gerokai anksčiau nei sodintų pavasarį.
Šiemet žieminių svogūnų Shakespeare ropeles nukasė prieš Jonines ir džiaugėsi gausiu ir kokybišku jų derliumi. Šie svogūnai gerokai švelnesnio skonio nei Stuttgarten Riesen, ropelės vidutiniškai svėrė po 220–240 gramų. Dalį jų ropelių laikys per žiemą, kad įsitikintų ar galima jas ilgiau sandėliuoti.
S. Jakelaitienė spalio antroje pusėje jau ketvirtus metus ruošiasi sodinti Shakespeare sėjinukus į iš anksto paruoštą dirvą lygioje vietoje, į apie 80 cm pločio lysves, trimis eilėmis kas 20 cm tarpais, giliau nei pavasarį, kad žiemą neiššaltų ir rudenį po lietaus vanduo neiškilnotų. Giliau nei pavasarį žieminius česnakus sodina ir ūkininkas M. Anušauskas.
Sodina su sodinamąja, kuri išrėžia griovelius, o iš paskui einantis volas pasodintus sėjinukus užžeria žeme. Šiemet su 70 kg sėjinukų ruošiasi apsodinti apie 10 arų.
Ūkininkė rudenį prieš sodinimą dirvos netręšia, peržiemojusius svogūnus pirmą kartą tręšia pavasarį karbamidu, po 2 savaičių – granuliuotu vištų mėšlu, sumaišytu su kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis.
Anksčiau išaugina česnakų derlių
M. Anušauskas dar augina ir žieminių česnakų Germidour, kurie neformuoja žiedynstiebių ir anksčiau išaugina derlių nei įprasti žieminiai česnakai.
Todėl vos tik užauga ropelės, iš karto jas rauna, kad neišsiskėstų vadinamieji galvučių dantukai. Jie išaugina mažesnes, švelnesnio skonio ropeles, kaip ir vasariniai česnakai.
Nereikia nupjauti šių žieminių česnakų žiedynkočių. Jų derlių realizavo jau liepos pradžioje.
Šį rudenį Germidour sodins 100 kg į vagutes (kas 70 cm), planuoja apsodinti 20 arų. Visus žieminius svogūnus ir česnakus augina po pūdymo.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)