Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Ūkis
Žemdirbiui praverčia gaisrininko patirtis
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Vilnius. Buvęs ilgametis Širvintų r. savivaldybės ugniagesių tarnybos ugniagesys, vėliau šiai tarnybai vadovavęs, o dabar ūkininkaujantis Vidmantas Verikas sako, kad nuimant derlių laukuose reikia būti pasiruošusiam net gaisrui.   

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) primena, kad nuiminėjant derlių technika dirba didžiausiu pajėgumu, tad didėja ir gaisrų rizika.

V. Verikas juokauja, kad ūkininkas galėtų būti ramus nebent tuo atveju, jei jo javai būtų pasėti gaisrinės kieme. Tad reikia suprasti, kad gaisrinė į nelaimės vietą atvyks po 10–20 minučių. Per tą laiką ugnis gali nusiaubti brangią techniką.

Bioversija 2024 07 09 m7

Pasak ūkininko, užsidegus kombainui ugnis sparčiai plinta, tai matant apima neviltis, o gal net ir panika.

„Juk neretai ūkininkai tokiai technikai daugelį metų taupo, gal net ir paskolą ima, o ji akyse virsta metalo laužu, – prisimindamas savo senesnės gamybos vakarietiško kombaino variklyje kilusį gaisrą, pasakojo Vidmantas. – Jei ne gesintuvai, būtų sudegęs nemažai kainavęs kombainas, nesvarbu, kad buvo senas ir ne visai tvarkingas.“

Tokiomis akimirkomis reikia veikti greitai, drąsiai ir tiksliai, tad gesintuvai ir nedegus audeklas turi būti po ranka. Aišku, ugniagesio gelbėtojo ar bent jau savanorio ugniagesio praktinė patirtis kritinėmis sekundėmis tampa neįkainojama, tad V. Verikas šypsosi, kad paprasčiausiai gaisrų per javapjūtę padėtų išvengti kombainus vairuojantys gaisrininkai.

Kalbėdamas apie senesnę techniką, ūkininkas užsiminė apie dėl senų ir sukietėjusių sandarinimo tarpinių tekančius tepalus. Degios dulkės prilimpa prie dirbančio kombaino tepaluotų mechanizmų. Net per dieną jų gali susikaupti tiek, kad lengvai užsidegtų nuo įkaitusių detalių.

Šalinant tokias pavojingas sankaupas gelbsti tik aukšto slėgio plovimo įranga. Smulkias degias sankaupas galima pašalinti akumuliatoriniu oro pūstuvu. Jį galima naudoti ir atokvėpio minutę, tiesiog javų lauke.

PAGD primena, kad kombainai turėtų būti aprūpinti ne mažiau kaip dviem gesintuvais, mažesniu kaip 4 kg gesinimo medžiagos užtaisu ir nedegiu audeklu, o kita žemės ūkio technika – ne mažiau kaip vienu ugnies gesintuvu, ne mažiau kaip 4 kg gesinimo medžiagos užtaisu.

Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Širvintų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnai, kad įsitikintų, ar pakankamai dėmesio žemdirbiai skiria derliaus nuėmimo technikos priešgaisriniam saugumui, šiemet jau surengė pirmuosius reidus javų laukuose.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento statistikos duomenimis, šiais metais ugnis jau suniokojo 3 kombainus, pernai liepsnojo 36.  2020-aisiais ugnis nusiaubė net 45 kombainus.

Parengta: pagal PAGD inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos