Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Ūkis
Žavios ir darbščios – tokios Lietuvos ūkininkės
Nuotraukoje iš kairės: Audronė Asauskaitė-Kerienė, Marijona Lukaševičienė ir Zita Dargienė

Kalbiname ūkininkes Audronę Asauskaitę-Kerienę, Marijoną Lukaševičienę ir Zitą Dargienę, kurios ne tik turi ūkius, bet ir yra aktyvios, vadovauja Lietuvos ūkininkų sąjungos skyriams. Kas jas neramina, o kas – džiugina?

TV ekranuose sukasi šou „Ūkininkas ieško žmonos“. Įsivaizduokite šou Lietuvoje, kurio herojė būtų ūkininkė, ieškanti pretendento į savo širdį. Kokius išbandymus pasiūlytumėte vyrams?

Audronė. Skirčiau tuos darbus, kuriuos ūkininkė atlieka sukandusi dantis. Galbūt prašyčiau suremontuoti techniką. Jeigu ūkininkei nepatinka skaičiai, pretendentui pakiščiau buhalterinę programą, kad suskaičiuotų atlyginimus ar sąskaitų duomenis suvestų. Bet šiaip labai neskriausčiau. Jei pretendentas pridengtų ūkininkės silpnąsias vietas, su ja taptų puikia komanda. Juk tobulų žmonių nėra.

Bioversija 2024 07 09 m7

Marijona. Pasiūlyčiau karvę pamelžti. Jei norėtų pavergti širdį ir laimėti, turėtų stengtis. Gal suprastų tiek, kad karvę reikia ne už uodegos tampyti. Malkas skaldyti dauguma tikriausiai moka, tad tokios užduoties neverta skirti. Įdomu būtų sužinoti, kaip įsivaizduoja, kiek kartų per dieną reikia tvarkyti mėšlą, kad gyvuliai būtų švarūs. Dar siūlyčiauvarškės sūrį suslėgti. Šiais laikais vyrai gana dažnai ruošia maistą, tad išvirti uogienę irgi neturėtų būti sunku.

Zita. Kiekviena ūkininkė turėtų nuspręsti, pagal ką norėtų išsirinkti vyrą. Svarbiausia, kad kandidatai sutiktų atlikti užduotis. Duočiau šakes, kad mėšlą kabintų. Siūlyčiau grūdų pasemti. Jei vyrai stengtųsi, ūkininkė įvertintų ir juos pagal save patobulintų, jei kažkas nesisektų. Beje, kai ieškojau kandidatų „Metų ūkio“ konkursui savo rajone, buvo kilusi mintis viengungius supiršti.

Kokia yra šiuolaikinė lietuvė ūkininkė? 

Audronė. Mylinti gamtą ir žemę, bandanti prisitaikyti prie besikeičiančių technologijų. Lengva nėra.  Suprantu, ką mano tėvai galvojo, kai aiškinau jiems, kad kompiuteris labai protingas įrenginys ir su juo galima daug nuveikti. Dabar jau aš kartais kai ko nesuprantu, o vaikams tai atrodo labai paprasta. Net tikslųjį tręšimą mūsų vaikai lengviau perpranta. 

Marijona. Išmani, suprantanti įstatymus. Šiais laikais neužtenka vien žinių apie žemės ūkį. Anksčiau pavykdavo labiau atsipalaiduoti, nes buvo mažiau biurokratijos. Tad dabar ūkininkaujančioms moterims tenka didžiulis krūvis. Nepamirškime, kad jos prižiūri visus namų kampus, vaikus augina ir auklėja.  Šiuolaikinėms ūkininkėms reikia būti aktyvioms, gebėti daug darbų atlikti pačioms. O vyresnės, kurios dirba pagal senas tradicijas, turi dar ir daug mokytis. 

Zita. Gebanti prisitaikyti, siekianti žinių, inovatyvi. Svarbu gebėti pamatuotai priimti sprendimus. Šiuolaikiniam ūkininkui, nesvarbu moteriai ar vyrui, taip pat reikia išsilavinimo, nes padeda tobulėti. Dirbti ūkį nebaigus mokslų sunku, dažnai pritrūksta žinių. O mokslas skatina į viską žvelgti plačiau, suteikia drąsos. Telšių rajone yra moterų, kurios pradėjo ūkininkauti vos baigusios mokyklą. Ir kas iš to? Nuo aušros iki sutemų sukasi tame pačiame rate. Kai kurios gal ir programose nedalyvauja, nes nespėja ar net nežino, kad tokių yra. Ūkis – verslas. Svarbu, kad šiuolaikinė ūkininkė tai suprastų. 

Kaip dažnai apima pasididžiavimo jausmas tuo, ką darote? 

Audronė. Moku pasididžiuoti net tuo, kad gražiai suskutau lauką. Dažnai džiaugiuosi ir mažais dalykais. Tarkime, turiu pakeisti vyrą ir atlikti jo įprastai atliekamą darbą. Faina, kai įlipusi į ne savo traktorių sugebu atlikti darbą ir suprantu, kaip tai padaryti. Arba kai pamatau, kad užaugo daugiau javų ūglių, nei planavau.

Marijona. Pasiekimais geriau pasidžiaugti tik pačiai arba su artimaisiais, nes kitiems gali kilti pavydas. Ypač smagu, kai pasieki geresnį rezultatą, nei tikėjaisi, ir žinai, kad darei viską, jog taip nutiktų. Manau, ūkininkei svarbu didžiuotis savo veikla, kad suprastų, jog sunkiai dirbo ne be reikalo. 

Zita. Bet koks darbas turi teikti malonumą. Ūkininkavimas – irgi darbas. Vos tik atvažiuoju pas savo mėsinius galvijus, jie tuoj pat išsirikiuoja. Visada laukia, kada atvažiuosiu, tarsi prašo, kad paglostyčiau. Labai didžiuojuosi ir džiaugiuosi savo gražuoliais.

VISĄ PUBLIKACIJĄ SKAITYKITE ČIA

Šaltinis: žurnalas „Mano ūkis“
Autorius: Eulalija Jonuškienė
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas pastaruoju metu jums kelia daugiausia išbandymų?
Visos apklausos