Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Viską sukūrė savo rankomis
Ūkininkas Kęstutis Paulauskas sako, kad per sezoną užaugintas daržoves pavyksta parduoti (Egidijaus Vilkevičiaus, LŽŪKT nuotr.)

Klaipėdos r. Šeimos ūkyje daržoves auginantis Kęstutis Paulauskas sako, kad visur vis bėgte, nes darbas darbą veja. 

Bulvės, kopūstai, morkos, burokėliai, svogūnai, česnakai, agurkai, šiek tiek pupų, žirnių, grūdiniai augalai – nuo pavasario iki rudens yra Kęstučio ir jo šeimos rūpestis. Jau 17 metų daržininkystę pasirinkęs Kęstutis sako, kad nuo mažens augo prie ūkio, darbo nebijo, pradėjęs nuo nulio, viską sukūrė savo rankomis. Per tuos metus atsirinktos daržovių veislės, pažintas dirvožemis, pasirinktos sėjomainos ir auginimo technologijos.

„Pradėjome nuo bulvių. Pirmaisiais metais pasodinau 80 arų. Dvejus metus užaugo. Sakau, jei trečius nieko nebus, mesim tą ūkį, bet tęsėme. Nusprendėme pasėti morkų, burokėlių, kopūstų. Kol išmokome, kol tinkamiausias sėklas atradome“, – apie verslo pradžią pasakoja Kęstutis.

Bioversija m7 2024 11 19

Kęstutis turi autobusiuką su palapine. Prekiavimo vieta turguje kainuoja 20 Eur už dieną. Jau yra nuolatinių pirkėjų, kurie užsisako daržovių paskambinę telefonu arba atvažiuoja į ūkį. Per ūkininkavimo laikotarpį teko daržoves tiekti mokyklai, dabar šiek tiek jų užsisako kelios kavinės.

Ūkininkas, sako, kad per sezoną užaugintas daržoves pavyksta parduoti. Galėtų auginti daugiau, bet stinga darbo jėgos.

Pasak Kęstučio, turimos technikos užtenka. Chemijos beveik nenaudoja, tręšia minimaliai. Ūkio dirvožemis – molis, priesmėlis. Kasmet ten pat augalų neaugina, keičia. Sako, kad geriausiai viskas auga po bulvių. Stengiasi dirvožemį organika praturtint sėdamas posėlinius augalus.

„Stengiuosi sėti žirnių – po jų taip pat viskas gerai auga. Aš jų nekuliu, palieku. Užariu visą žalią masę. Dirvai praturtinti dar sėju garstyčias, ridikus kaip posėlį“, – pasirinkimą komentuoja Kęstutis.

Kas po ko geriausiai auga? Anot Kęstučio, svogūnai po kopūstų, po morkų – bulvės, svogūnai. „Česnakus jau kelerius metus puola puvinys. Nebus sėklos, tik 30 proc. žieminių česnakų išliko. Dabar kaitina, o po to lyja. Balandžio pradžioje čiut ne 30o C šilumos. Augalas nesupranta, kas vyksta“, – pasakoja ūkininkas.

Kalbėdamas apie pasėlių priežiūros darbus, vyras sako, kad auginant daržoves bearimė technologija netinka. Lieka lapai, šaknys, jei neaparsi, liks puvinys, kitos ligos. Ir su piktžolėmis lengviau kovoti ariant.

Laimė – vandens užtenka. Jei nėra lietaus, daržovėms laistyti naudoja šalia namų išsikasto prūdelio vandenį, kurį iki laistomų daržovių nuveža cisternoje, o išlaistyti kartais tenka ir laistytuvu.

Visą straipsnį apie Kęstučio Paulausko ūkį skaitykite agroakademija.lt.

Parengta: pagal agroakademija.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek sumokėjote žemės mokesčio už 2024 metus?
Visos apklausos