Basf m1 2024 06 14
Ūkis
Verslinių sodų savininkai: kompensacijos dėl šalnų per mažos
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Ūkininkams, kurių sodai ir uogynai nukentėjo nuo šių metų pavasario šalnų ir vasaros sausros, bus kompensuojama 60 proc. nuostolių – ketinama išdalinti 2,1 mln. eurų. Jei prašoma parama viršys numatytą sumą, ji kiekvienam ūkininkui proporcingai bus mažinama. 

Verslinių sodų savininkams tokios kompensacijos atrodo per mažos – jie teigia nuskynę tik apie trečdalį derliaus ir norėtų gauti bent 80 proc. kompensacijas.

Dalis smulkiųjų sodininkų dėl paramos net nesikreips – nesitikėjo kompensacijų, todėl šalnų apkandžiotų medžių nefiksavo.

Bioversija 2024 04 26 m7

38 augintojus, turinčius apie 2 000 ha vaismedžių, vienijančios Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ vadovė Vitalija Kuliešienė pabrėžė, kad tokios paramos neužteks.

Pasak jos, į paramos schemą įtraukti ir versliniai sodai, ir tie, kurių obuoliais prekiaujama turguje. Be to, Žemės ūkio ministerijos prašyta paramos lubas fiksuoti ties 80 proc. ir jos neišdalyti visiems vienodai, nes sektorius labai skirtingas.   

„Versliniai sodai iš derliaus gyvena, moka visus mokesčius, o smulkūs sodininkai išsiparduoda turguose“, – aiškino V. Kuliešienė.  

Pasak jos, šiemet obuolių augintojai gavo apie 25–30 proc. trejų metų vidutinio derliaus. 

„Esame labai nukentėję, ypač kai kurie regionai, pavyzdžiui, Pasvalio, Biržų, Panevėžio. Žiūrint į vienas veisles atrodė, kad yra obuolių, bet kai dabar nuskynėme ir išrūšiavome, pamatėme, jog gavome tik trečdalį derliaus ar 25 procentus. Kiti Anykščių regione gavo daugiau“, – teigė ji.   

Verslininkė mano, kad lietuviškų obuolių trūks: „Saugyklose pridėta mažai.“ 

O štai 86 uogų augintojus vienijančios Lietuvos uogų augintojų asociacijos vadovas Tautvydas Gurskas BNS teigė, kad kompensavimo tvarka Asociaciją tenkina.  

Su brolio šeima 17 ha sodų turintis Ričardas Pamparas iš Joniškio rajono BNS teigė dėl paramos nesikreipsiantis, nes neturi įrodymų, kad pavasarį šalnos apkandžiojo obelų žiedus. 

„Nieko nefiksavome, nefotografavome. Galvojome, kad nieko nekompensuos, nes anksčiau jokios paramos nedavė. Galiausiai rugpjūtį, kai ėjo audra per Žagarę, dar ledai sudaužė“, – sakė R. Pamparas. 

„Dabar tokią žieminę veislę skynėme, du trečdalius teko išmesti nuo medžių, nes jie sudaužyti ledukų. Vienas sodas ypač nukentėjo, tik trečdalį nuskynėme“, – pridūrė sodininkas. 

Parengta: pagal BNS inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos