Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Iš užsienio parsivežtą techniką atnaujina ir dirba ja šeimos ūkyje

Birštonas. Jaunas ūkininkas Kęstutis Radvila ranka rankon ūkininkauja su tėvu Alvydu ir broliu Pauliumi Birštono savivaldybėje. Mechatronikos inžinerijos specialybę įgijęs jaunuolis atsakingas už šeimos ūkio techniką.

„Technika, metalas visada mane traukė, patinka man konstruoti. Turiu tam ne tik potraukį, bet ir žinių pagal išsilavinimą. Tad ir šeimos ūkyje esu atsakingas už techniką, jos priežiūrą. Jei brolis daugiau rūpinasi pirkimais ir pardavimais, darbų organizavimu, kas ir ką turi daryti, tai mano sritis – kaip tai padaryti“, – pasiskirstymą darbais pabrėžia jau 12 metų ūkininkaujantis K. Radvila, šiuo metu valdantis apie 500 ha ūkį.

Įregistravęs ūkį Kęstutis pasinaudojo jaunojo ūkininko įsikūrimo parama ir įsigijo naują John Deere traktorių, vėliau – javų kombainą, Väderstad sėjamąją, įsirengė džiovyklą ir grūdų bokštus, neseniai pirko dar vieną traktorių. Europos Sąjungos parama pasinaudojo ir kiti šeimos ūkio nariai. Kęstutis pripažįsta, kad paramos labai padėjo ir turėjo reikšmingą įtaką šeimos ūkio augimui ir plėtrai, tačiau, jo žodžiais, jos ne visada pasiteisina, mat įsigyta nauja šiuolaikinė technika nebūtinai yra kokybiška ir patikima, palyginti su anksčiau gamintomis mašinomis.

Bioversija m7 2024 11 19

„Žemės ūkio technika brangi, tad įsigydami savo lėšomis pirmenybę teikiame naudotoms mašinoms, kurias tiesiogiai perkame iš Vakarų šalių, tokių kaip Lenkija, Vokietija, Prancūzija, Jungtinė Karalystė. Mašinos būna maždaug 10 metų senumo, nemažai padirbusios, bet mes jas atnaujiname, prižiūrime ir kuo puikiausiai jomis dirbame“, – sako ūkininkas.

Technikos užsienyje paieška – tėvo Alvydo, kurio ūkio specializacija – sėklininkystė, sritis. Kai dar buvo galima keliauti ir pasaulio nebuvo sukausčiusi koronaviruso pandemija, jis surasdavo vertą dėmesio mašiną, tada su vienu iš sūnų vykdavo į tą šalį ir tik gyvai ją apžiūrėję priimdavo sprendimą, ar verta įsigyti.

Tarp tokių iš užsienio parsivežtų mašinų – keli traktoriai, javų kombainai, savaeigiai purkštuvai, sėjamosios ir žemės dirbimo padargai. Naujausias pirkinys – 7 m. senumo iš Anglijos parvežtas Claas kombainas, papildęs 4 John Deere derliaus dorojimo mašinų gretas.

Tad per 2 000 ha dirbančiame Radvilų šeimos ūkyje maždaug 1 900 ha plote augintus žieminius kviečius, miežius ir rapsus, taip pat pupas, žirnius šiemet dorojo 5 javų kombainai. Be pagrindinių žemės ūkio augalų, ūkininkai augina dar ir sėklai raudonuosius bei baltuosius dobilus, aliejinius ridikus, baltąsias garstyčias. Šiems kiekvienos rūšies sėkliniams augalams skiriama po 50–100 hektarų.

Didžiąją dalį technikos Radvilos patys ir remontuoja. Pasak Kęstučio, turi ūkyje tokių mašinų, kurių atstovų Lietuvoje net nėra arba technika tokia sena, kad niekas nesiima jos taisyti. Tarp tokių egzempliorių – visi 4 ūkyje intensyviai dirbantys savaeigiai purkštuvai: du, Kęstučio žodžiais, pusiau amerikietiški Case, 1989 m. gamybos Horsch ir panašaus amžiaus GEM.

„Remontuoti ir tvarkyti seną techniką gana paprasta, jei kažko nežinai, pasiieškai informacijos. Kur kas daugiau klausimų kyla su naujesne, turinčia kompiuterius, jai tvarkyti dažniausiai jau reikia kviesti servisą“, – pastebi jaunasis ūkininkas.

Technika tinkamai rūpinasi, ją atsakingai prižiūri ir ilgamečiai ūkio darbuotojai, kurie, Kęstučio žodžiais, yra kvalifikuoti ir įgudę, gebantys nemažai gedimų patys pašalinti. Sezono metu Radvilų šeimos ūkyje dirba apie 20 darbuotojų, darbymečiui pasibaigus, jų lieka beveik perpus mažiau.

Plačiau apie Radvilų šeimos ūkį, Kęstučio pomėgius, tarp kurių – ir konstravimas, kviečiame skaityti žurnalo „Mano ūkis“ spalio numeryje

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos