Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Ūkis
Už šalnų patirtus nuostolius išmokės 6 mln. eurų
Šalnos pažeisti lapai. „VH Lietuva“ nuotr.

Kaunas. Šiemet nuo pavasarinių šalnų nukentėjo daugiau nei 35 tūkst. ha pasėlių, labiausiai pažeisti žieminiai rapsai. Bendrai už šalnų patirtus nuostolius bus išmokėta apie 6 mln. Eur draudimo išmokų, praneša pasėlių savidraudos fondas „VH Lietuva“.

Fondas dėl šalnų patirtų nuostolių šiemet gavo 823 žemdirbių pranešimus. Apžiūrėta daugiau kaip 3 000 laukų. Nukentėjo daugiau nei 35 tūkst. ha pasėlių, iš jų: 26 tūkst. ha – žieminių rapsų, 8 000 ha – javų, daugiau kaip 200 ha – kukurūzų, 140 ha – cukrinių runkelių, apie 100 ha – bulvių.

Anot „VH Lietuva“ žalų vertinimo vadovės Tomos Rickevičienės, vien 5 mln. Eur bus išmokėti už pažeistus žieminių rapsų laukus, apie 37 tūkst. Eur – už suniokotas bulves, 7  000 Eur – už šalnos pažeistus kukurūzų laukus. Skaičiuojama daugiau kaip pusę milijono eurų už šalnų pažeidimus žieminių javų pasėliuose.

Bioversija 2024 07 09 m7

Pranešimų apie šalnų pakąstus pasėlius sulaukta iš visų Lietuvos regionų. Labiausiai šalnos šiemet sumažino derlių Kėdainių, Pakruojo, Mažeikių, Panevėžio, Radviliškio, Kauno, Joniškio, Vilkaviškio, Šiaulių ir Akmenės rajonų žemdirbių laukuose.

Šiemet šalnos tęsėsi ilgai – net mėnesį, pažeidė tuos pačius augalus keliuose skirtinguose augimo tarpsniuose. T. Rickevičienės teigimu, toks reiškinys fiksuotas pirmą kartą ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.

Sudėjus žiemą iššalusius pasėlių laukus, šiemet savidraudos fondas iš viso skaičiuoja jau daugiau kaip 8 mln. Eur draudimo išmokų.

Šiais metais Lietuvoje jau fiksuotos 6 iš 8 draudžiamų pasėlių rizikų: liūtis, audra, kruša, šalna, iššalimas (peržiemojimas) ir stichinė sausra. Neužfiksuotos liko tik dvi – ilgalaikis lietus ir ugnis.

Parengta: pagal „VH Lietuva“ inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos