Šakiai. Beveik du dešimtmečius ūkininkaujantis Mindaugas Martinaitis drauge su broliu valdo atskirus augalininkystės ūkius, kurių bendras plotas siekia apie 700 ha. Ūkininkas yra vienas pirmųjų Konsultavimo tarnybos klientų, pradėjusių naudotis programos „e- GEBA" augalininkystės moduliu. Apie ją sužinojo apsilankęs pavasarinėje parodoje „Ką pasėsi".
Tad prieš trejus metus susipažinęs su programa iki šiol ja naudojasi. „Jau ne tie laikai, kai viską reikėjo sudėti į galvą ar susirašyti popieriuje. Dabar įsijungi kompiuterį, telefoną ar planšetinį kompiuterį ir matai, kokiame lauke ir kiek patręšei, kiek dar reikia tręšti, kokia norma ir pan. Šiais laikais be išmaniųjų technologijų dirbti jau nebeįmanoma. Svarbiausia yra į programą teisingai susivesti pradinius duomenis", - įsitikinęs šakiškis.
Anot ūkininko, programos privalumas - galimybė planuoti visus ūkio darbus: technologijas, derlių, tręšimą, augalų apsaugą, viską ekonomiškai įvertinti, sudaryti ataskaitas ir kt. Dabar žiema, tai galima ramiai planuoti metų darbus. Po sezono, turėdamas laiko, ūkininkas visuomet pasižiūri, ką ir už kiek pirko, palygina kainas, netgi hektaro savikaina yra paskaičiuota. Svarbu analizuoti surinktus duomenis, nes jie gali signalizuoti apie įvykusius pokyčius ar būtinus nedelsiant atlikti veiksmus. Be to, galima stebėti ir istorinius duomenis, tai suteikia papildomą naudą.
Broliai Mindaugas ir Vidmantas Martinaičiai turi ką aptarti su LŽŪKT augalininkystės konsultantu Egidijumi Kudirka
„Šį rudenį mano ūkis buvo tikrinamas ne kartą. Iš „e- GEBA" atspausdinau reikalingas ataskaitas. Viskas tiko, jokių priekaištų tikrintojai neturėjo. Vadinasi, programoje viskas gerai sudėliota", - programos naudingumu neabejoja M. Martinaitis.
Panevėžio rajono Gailiūnų kaime ūkininkaujanti Aušra Križevičienė naudojasi dviem programos moduliais: augalininkystės ir buhalterijos. „Abu moduliai kartu labai palengvina darbą. Į vieną programą susivedus visus duomenis, jie automatiškai patenka į kitą modulį - nereikia du kartus daryti to paties darbo, tad sutaupau laiko. Be to, klaidų tikimybė mažesnė. Buhalterijos modulis turi daug privalumų: formuojama nemažai ataskaitų, kurių reikia ir įvairioms institucijoms, ir patiems įvertinti ūkio situaciją, paklaidos tikimybė mažesnė, palengvina darbo užmokesčio skaičiavimą, ilgalaikio turto nusidėvėjimo apskaičiavimą. Naudojuosi ir tikrai džiaugiuosi. Programą valdyti tikrai nesunku, " - įsitikinusi Aušra Križevičienė.
Programa ir... studentams
Programa „e-GEBA" pasirodė patraukli ir naudinga naudoti organizuojant būsimųjų ūkininkų ir žemės ūkio specialistų mokymą, tad su jos galimybėmis susipažįsta ir universitetų, ir kolegijų studentai. Vieni iš jų -Žemaitijos kolegijos Rietavo fakulteto studentai. Ir dėstytojai, ir studentai vienbalsiai tvirtina, kad be specializuotų kompiuterinių ūkio valdymo programų šiandien valdyti ūkio, žemės ūkio bendrovės gamybos procesus, ekonomiką, duomenų apskaitą nebeįmanoma.
„Šių dienų ūkininkas, kooperatyvo ar žemės ūkio bendrovės pirmininkas privalo gebėti planuoti, organizuoti, optimizuoti ir kontroliuoti savo ūkio veiklą. Sprendimai turi būti priimami tikslių ir, kas ne mažiau svarbu, greitų skaičiavimų pagrindu. Ši programa ne tik palengvina ir paspartina ūkio veiklos planavimą, bet leidžia modeliuoti įvairius veiklos scenarijus, išvengti brangiai kainuojančių klaidų, optimizuoti ūkyje vykstančius procesus, mažinti gamybos išlaidas ir didinti pelną", - taip pirmo kurso studentams programą pristatė Stanislovas Velykis, Žemaitijos kolegijos Rietavo fakulteto Augalininkystės ir informacinių technologijų dėstytojas.
S. Velykis vardino ir kitus programos privalumus: nereikia rūpintis jos diegimu savo kompiuteryje, nereikia rūpinti duomenų apsauga, nes už tai atsako paslaugos teikėjas. Bet kuriuo momentu galima įvesti atliekamus darbus, o kai nevyksta gamyba - planuoti būsimus, numatyti išlaidų ir pajamų dinamiką, būsimąjį pelną, programoje yra ryšys su skaitmeniniais žemėlapiais, galima matyti sėjomainos laukus, apsaugos sklypus, saugomų vietų teritorijas, modeliuoti įvairias ūkio veiklos situacijas, gauti reikiamas ir norimas ataskaitas.
Lygindamas programą „e-GEBA" su kai kuriomis kitomis panašiomis, S. Velykis pabrėžė jos stipriąsias puses: lengvas duomenų įvedimas, redagavimas; programa nestringa.
Su programa „e-GEBA" galimybėmis susipažįsta Žemaitijos kolegijos Rietavo fakulteto studentai
Moksleiviai, naudodami Gyvulininkystės modulį, galėjo analizuoti bandos struktūrą, jos produktyvumą, reprodukcijos rezultatus, apskaičiuoti pieno litro gamybos išlaidas, pašarų poreikį, stebėti gyvūnų sveikatingumo ir šėrimo efektyvumo rodiklius ir kt. „Jaunimas imlus technologijoms. Jiems kur kas įdomiau kompiuteryje, o ne sąsiuviniuose „valdyti" (modeliuoti) įvairius gamybos procesus, pvz., sudaryti racionus, analizuoti bandos struktūrą bei apykaitą. Šie „e-GEBA" moduliai labai palengvina ir paįvairina mokymo procesą, " - teigė Vida Jocienė, Žemaitijos kolegijos Rietavo fakulteto Agroverslų technologijų dėstytoja.
Norite daugiau sužinoti apie kompiuterinės ūkio valdymo programos galimybes „e-GEBA"? Laukiame atvykstant į Atvirų durų dieną. Laukiame Jūsų kovo 2 d. (trečiadienį), 11 val. (Stoties g. 9, Akademija, Kėdainių r.). Kviečiame iki kovo 1 d. 12 val. registruotis tel.: (8 347) 44063, 8 650 57 517.
LŽŪKT inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)