Radviliškio r. Ūkininkas Augutis Krikščiūnas ūkyje pluša kartu su trimis sūnumis: Dariumi, Vytautu ir jaunėliu Luku. Tėvo ir dviejų vyresniųjų sūnų bendrai valdomi žemės plotai sudaro 1 200 hektarų.
Specializuojasi augalininkystėje: augina žieminius kviečius ir rapsus, vasarinius ir žieminius miežius, pupas, kukurūzus grūdams.
Krikščiūnai – kooperatyvo „Radviliškio aruodas“ nariai, todėl per jį tiek derlių parduoda, tiek prekes ūkiui perka.
Vyresnysis sūnus Vytautas Krikščiūnas buvo vienas iš šio kooperatyvo įkūrimo iniciatorių, dabar ir valdybos narys. Apie dešimt jaunų inovatyvių ūkininkų nutarė susiburti prieš 5 metus. „Matėme pavyzdžių, naujo dviračio nereikėjo išrasti, tiesiog galėjome eiti jų pėdomis“, – sako ūkininkas. Šiuo metu „Radviliškio aruodas“ jau turi daugiau kaip 40 narių.
Siekia užauginti aukščiausios kokybės kviečius
Didžiausius ūkio pasėlių plotus, atsižvelgiant į sėjomainą, užima žieminiai kviečiai.
„Nuolat išbandome ir naujas veisles, bet pastaruosius metus visuomet didesnę plotų dalį užima Skagen, nes gera veislė tiek derliaus, tiek grūdų kokybės atžvilgiu. Tiesa, turi silpną vietą – dėl aukšto derlingumo potencialo ir nepalankių orų gali šiek tiek išgulti“, – sako Vytautas, profesionalus agronomas, baigęs VDU Žemės ūkio akademiją. Tad svarbiausia jo užduotis ūkyje – agronominiai sprendimai.
Kalbėdamas apie tai, kaip pasiekti aukštą grūdų kokybę, jis pradeda nuo dirvožemių. „Smėliuke tikrai kokybės nepasieksi, dirvožemiai turi būti geresni, atitinkamai patręšti. Gamta irgi turi įtakos – reikia saulėtų dienų. Nesistengiame per pieninę brandą su purkštuvais ir karbamidu važinėti. Anksčiau tai darėme, bet pamatėme, kad ne visada efektyvu, ypač jeigu karšta“, – pasakoja Vytautas.
Prieš kelerius metus atlikti visų laukų dirvožemių agrocheminiai tyrimai, sudaryti tręšimo žemėlapiai. Tad NPK trąšos išberiamos pasitelkus kompiuterinę programą skirtinga norma pagal žemėlapius sėjant. Tam įsigyta moderni sėjamoji, kuri įdirba žemę, pasėja ir trąšas išberia. Papildomam tręšimui naudojamos azoto trąšos, kurios paprastai beriamos pasėliuose du kartus. Ūkio dirvožemių vidutinis našumas – apie 45 balai.
Pradėjo nuo nulio
Prieš tris dešimtmečius nuo nulio pradėję Augutis ir Raimonda Krikščiūnai sukūrė vieną pažangiausių ūkių, šiemet Radviliškio r. laimėjusių „Metų ūkio“ titulą.
Šeimos galva prisimena, kokia sunki buvo pradžia, teko labai daug prakaito išlieti, nes, kaip sako anksti tėvo netekęs Augutis, nieko nepaveldėjo, nebuvo nei pinigų, nei žemės, išskyrus tuomet kaip ir visiems kaimo žmonėms išdalytus 3 ha ir dar iš beirstančio kolūkio gautas dvi telyčias.
Darbšti šeima pamažu lipdė ūkį, užaugino tris sūnus, kurie visi liko gimtinėje ir tėvų padedami čia kuria savo ūkius. Anksčiau Krikščiūnai laikė ir gyvulių, o dabar orientuojasi tik į augalininkystę.
Paklaustas, kas yra ūkio stiprybė, Augutis nedvejodamas atsako, kad tai šeima. Visi dirba kartu, nors tėvas sūnums suteikia daug ekonominio ir sprendimų savarankiškumo, sakydamas – reikia jaunimui duoti laisvės, kad patys prisiimtų atsakomybę, galėtų pasidžiaugti pasiektais rezultatais.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)