Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Ūkininkui sunkiausias darbas - realizacija

Ukmergė. Turguje savo užaugintas ankstyvąsias bulves parduodantis ūkininkas Feliksas Balžekas teigia, kad produkcijos realizacija - bene pats sunkiausias ir daugiausiai laiko užimantis darbas. Vyras dirba apie 18 hektarų žemės, iš kurių didžioji dalis yra nuosava - nuomoja tik 4 hektarus.

„Štai ir dabar stoviu nuo ryto, gaištu laiką. Nors ūkyje tikrai turėčiau, ką veikti, darbų daug... Bet ką užaugini, pats turi ir parduoti po kilogramą, po du. Mažais kiekiais. Tokia visų smulkesnių ūkininkų dalia", - guodžiasi pašnekovas.

Ūkis - mažas, asortimentas - didžiulis

Bioversija m7 2024 11 19

Žemaitkiemio seniūnijoje gyvenančio F.  Balžeko nedideliame ūkyje vietos užtenka įvairiausioms daržovėms, pasisėja ir keletą rūšių grūdinių kultūrų, šiemet žirniais apsėti 2 hektarai. Tačiau, kaip pats sako 59 metų vyriškis, geriausiai per visus savo ūkininkavimo metus „susigyveno" su bulvėmis.

Oficialiai ūkį įregistravęs prieš 12 metų, tačiau sakosi prie žemės ūkio darbų esąs jau visą amžinybę. Iki atgaunant savo tėvų žemę, darbavosi kolūkyje - brigadininko darbas vis tiek prie žemės...

Savajame ūkyje Feliksas darbuojasi kartu su žmona Dangute. Ir ko tik šeima neaugina! Ir česnakus, ir morkas, šiltnamiuose - agurkus, pomidorus. Ir uogos, vaisiai dera: braškės, avietės, obuoliai.

Pasirinkimą nulėmė kelios priežastys

Pasak F. Balžeko, kad ir kaip norėtum vien bulves auginti, nelabai išeina. O kaip tuomet laukuose sėjomainą galėsi taikyti? Aiškina, dvejus metus iš eilės bulvių viename lauke nesodinantis - kol kitas kultūras sėja, keleri metai praeina.

„Tik vieną sykį, kuomet naujus dirvonus praariau, į velėną pasodintos bulvės tokį gerą derlių davė, kad ir antrus metus toje pačioje vietoje pakartojau", - pasakoja pašnekovas.

Antra priežastis, kodėl mažame ūkelyje tenka auginti tokią galybę daržovių, iš šalies gali atrodyti visai nelogiška pasirodyti. Tačiau tai labai puikiai suprantama savo užaugintą produkciją turguje parduodančiam ūkininkui: bulvių į turgų atėjęs pirkėjas pas tą patį ūkininką gali ir morkų, ir svogūną ar kopūstą įsigyti.

Turi nuolatinius pirkėjus

F. Balžekas džiaugiasi turintis savo nuolatinius klientus. Šie nusiperka maišą, suvalgo ir vėl ūkininkui skambina, prašo, kad atvežtų prie namų

Šiemet F. Balžekas turi pasodinęs 40 arų ankstyvosios veislės.

Šiųmečiu ankstyvųjų bulvių derliumi džiaugiasi. Nors, pasak jo, dirvos tikrai nėra derlingos, bulvės užaugo gražios, sveikos, nepažeistos kenkėjų. Pirkėjams patinka, kad ankstyvosios bulvės  niekuomet nepurškiamos. O ir mažesnių nesibaimina. Sako, jog visos bulvės savo pirkėją suranda - vieni nori didesnių, kad ir brangesnių, kitiems skanesnės mažiukės, ne tokios krakmolingos.

„Kad ir neprireikia - maras ar kitos ligos paprastai iki Joninių nepuola. Pasodinau balandžio vidury. O kasti šiemet dar visa savaite anksčiau pradėjau - birželio 18 dieną", - pasakoja bulvių augintojas.

Peržiem laiko saugykloje

Ūkininkas teigia, kad, norit gero derliaus, vėlyvąsias ir tenka porą kartų nupurkšti nuo maro. Jų turi pasodinęs 90 arų. Iš vėlyvųjų veislių jo dirvose gerai dera Jelly.

F. Balžekas pasakoja neskubąs ką tik nukastų parduoti. Kadangi turi įsirengęs saugyklą - išsikasęs erdvų rūsį - senąsias bulves išlaiko iki pat naujojo derliaus.

Jo teigimu, lietuviškoms bulvėms daug reklamos nereikia, nors iš kitų kraštų - Turkijos, Italijos - šviežias bulvių derlius į Lietuvą anksčiau atkeliauja ir net pigesnės už lietuviškas būna. Bet pirkėjai dažniausiai klausia, ar tikrai mūsų krašte užauginta.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.