Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Ūkininkė pasijuto apgauta valstybės

Kaunas. Įteisinus melžiamų karvių produktyvumo tyrimų B metodą, Žemės ūkio ministerija žengė ir žingsnį atgal – šiuo metodu kontroliuojantiems bandas kompensacijos nemoka.

Produktyvumo tyrimų B metodas – kai juos vykdo ir pirminę veislininkystės apskaitą tvarko pats gyvūnų laikytojas ar jo įgaliotas atstovas. Paprastai sakant, pieno tyrimų mėginius gali imti patys ūkininkai. To buvo siekta seniai ir kai tik tyrimas įteisintas, ūkininkė ir Lietuvos galvijų veisėjų asociacijos prezidentė Viktorija Švedienė ėmėsi pati kontroliuoti savo melžiamų karvių bandą B metodu.

Tačiau ji pasijuto diskriminuojama valstybės, nes kompensacijos už produktyvumo tyrimus Pagalbos veislininkystei taisyklėse numatytos tiems, kurie tyrimus atlieka A (produktyvumo tyrimus nuolat vykdo licencijuoti produktyvumo tyrimų vykdytojai), C3 ir C6 metodais (produktyvumo tyrimus vykdo ir pirminę veislininkystės apskaitą tvarko pats gyvūnų laikytojas ar jo įgaliotas atstovas bei ne rečiau kaip kartą per tris arba kartą per šešis mėnesius vykdo licencijuoti produktyvumo vykdytojai). Ūkininkams, kurie išklausę atitinkamus kursus gali patys atlikti produktyvumo tyrimus (B metodas), kompensacija už juos nemokama.

Bioversija m7 2024 11 19

„Džiaugiuosi, kad įteisinote B metodą, bet vyksta diskriminacija. Dar anksčiau susitikime su Rimantu Krasuckiu (ŽŪM mentorius, anksčiau ėjęs Žemės ir maisto ūkio departamento direktoriaus pareigas – red. past.) buvo kalbėta, kad B metodo nebus tol, kol „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ nesusijungs su „Pieno tyrimais“, kad ūkininkams nereikėtų mokėti visos kainos už pieno kiekio matuoklių ir svarstyklių kalibravimą, ir buvo numatyta, kad valstybė toliau kompensuos 70 proc. tyrimų kainos.

Tačiau įmonės sujungtos, o B metodu atliekantys produktyvumo tyrimus turime mokėti ne tik už kalibravimą, bet ir už tyrimą, logistiką. Tai yra kiaulystė iš ministerijos pusės“, – rėžė Kėdainių r. ūkininkė ŽŪM Gyvulininkystės ir veislininkystės skyriaus vedėjui Arūnui Šileikai ŽŪR Veislininkystės, gyvulininkystės ir veterinarijos komiteto posėdyje.

Šis prieštaravo: „Nemanau, kad tai kiaulystė ar nesąžininga. Duoti pinigus ir neturėti jokios kontrolės...“ Tačiau V. Švedienė jį nutraukė, pasakiusi, kad ją kontroliuoja VMVT Veislininkystės skyrius.

O Žemės ūkio rūmų direktorius Sigitas Dimaitis pareiškė, kad jeigu B metodu atliekamiems produktyvumo tyrimams nebus kompensacijos, imsis priemonių. „Visi produktyvumo tyrimo metodai yra lygiaverčiai ir pripažinti ICAR, tad jeigu jų nebus įrašyta į Pagalbos veislininkystei taisykles, ŽŪR kreipsis į Konkurencijos tarybą, nes įžvelgiame konkurencijos pažeidimą“, – teigė ŽŪR direktorius, pridūręs, kad produktyvumo tyrimai reikalingi pačiam ūkininkui ir savęs jis neapgaudinės, klastodamas duomenis.

ŽŪR Veislininkystės, gyvulininkystės ir veterinarijos komiteto pirmininkas Edvardas Gedgaudas ir Žemės ūkio rūmų direktorius Sigitas Dimaitis mano, kad sprendimas nekompensuoti produktyvumo tyrimų B metodo pažeidžia konkurenciją

ŽŪR Veislininkystės, gyvulininkystės ir veterinarijos komiteto pirmininkas Edvardas Gedgaudas teigė, jog veisėjų asociacijos dėjo daug pastangų, kad ūkininkams būtų leista patiems atlikti produktyvumo tyrimus, kad jie patys greičiau tobulėtų ir vystytų veislinį darbą. Todėl sprendimas diskriminuoti B metodą yra niekuo nepaaiškinamas.

„Sako, veikia C6 metodas. Bet kodėl šiuo metodu atliekami tyrimai kompensuojami, o B metodu – ne? Girdėjome vieną iš argumentų, kad neleidžia Europos Komisija, bet niekur neradome tokio draudimo“, – stebėjosi E. Gedgaudas. 

Visus taškus ant „i“ sudėjo VMVT Veislininkystės skyriaus vedėja Dalia Laureckaitė-Tumelienė. Pasak jos, dvejus metus diskutuota, kas yra paties ūkininko kontrolė. Jeigu ūkininkas, nebūdamas jokios asociacijos nariu, nutaria pats kontroliuoti bandą, jo produktyvumo tyrimai negali būti kompensuojami valstybės, nes tai yra jo paties sugalvotas reikalas.

Kai ūkininkas dalyvauja gyvulių veisimo programoje (kaip šiuo atveju V. Švedienė), jis įpareigotas atlikti produktyvumo tyrimus ir jeigu veisimo programoje leidžiamas A, B arba C produktyvumo tyrimų metodas, tai, VMVT Veislininkystės skyriaus vedėjos nuomone, visi trys metodai turėtų būti kompensuojami.

VMVT Veislininkystės skyriaus vedėja Dalia Laureckaitė-Tumelienė įsitikinusi, kad turėtų būti kompensuojami visi produktyvumo tyrimų trys metodai

„Gali skirtis tik jų įkainiai, priklausomai nuo įdedamo darbo. O produktyvumo tyrimų kontrolė bus lygiai tokia pati, nepriklausomai nuo to, kokiu metodu ūkininkas kontroliuoja bandą, – kalbėjo D. Laureckaitė-Tumelienė. – A metodu kontroliuojant tikrinsime kontrolės asistentą, B metodu – patį ūkininką, ar jis išklausęs mokymus, ar laikosi grafiko, ar teisingai ima mėginį, t. y., kontrolė bus lygiai tokia pati. Todėl ūkininkas dėl tyrimo kompensacijos tikrai neturėtų būti diskriminuojamas už tai, kokiu metodu atlieka produktyvumo tyrimus.“

Kol šie argumentai bus išgirsti, ūkininkams už B metodu atliekamus produktyvumo tyrimus kompensacijos nebus mokamos.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos