Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Ūkininkas išbandė naujas bulvių veisles

Kėdainiai. Netipingai karšta ir sausa vasara buvo gera proga išbandyti bulvių veisles: Nociūnuose ūkininkaujantis Dainius Petrovičius šiemet augino per 26 ha bulvių – vienos nuvylė, o kitos nustebino derlingumu.

Kadangi bulvės yra palyginti vėsaus klimato augalai, D. Petrovičiaus ūkyje auginamos ne pietinių šalių, o šiauriau sukurtos veislės – daniškos, vokiškos, olandiškos. Ūkininko nuomone, geriausiai rinktis labai ankstyvas ir ankstyvas derlingas bulvių veisles, kurias galima ir ilgai laikyti.

„Visą liepos mėnesį, butonizacijos–žydėjimo ir augimo laikotarpiu, tęsėsi karščiai ir ilgalaikė sausra. Dirvos temperatūrai pasiekus 20 oC, gumbų formavimasis labai sulėtėja, o viršijus 29 oC, visiškai sustoja. Normalus gumbų formavimasis, maisto medžiagų juose kaupimasis vyksta ne aukštesnėje kaip 18 oC temperatūros žemėje“, – žino D. Petrovičius.

Bioversija m7 2024 11 19

Jo nuomone, prie sumenkusio derliaus prisidėjo ir faktas, kad per kaitrą dirvoje dar labai trūko ir drėgmės. Dalį ankstyviausių bulvių jis papildomai laistė, o tos, kurių negalėjo palieti dėl vandens trūkumo, nukentėjo labiausiai.

Bulvių žydėjimo ir augimo periodu laikėsi labai karšti ir sausi orai

Vienos veislės nuvylė, o kitos nustebino ištvermingumu

Iš visų pasodintų bulvių labiausiai augintoją nekokybišku derliumi nuvylė Campina. Rugpjūtį po sausros stipriai palijus, lyg po ramybės būsenos, prasidėjo antrinis gumbų augimas ir būtent Campinaišaugino labai daug naujų mažų bulvyčių. Nors įprastomis sąlygomis ši veislė pasižymi ilgu ramybės periodu, stambiais pailgais gumbais ir gausiu derliumi.

Rugpjūtį po lietaus prasidėjo antrinis bulvių augimas, todėl šiemet prikasta labai daug mažų bulvių gumbų

Rugpjūtį dėl drėgmės pertekliaus po stichinių liūčių, bulvės labiau nukentėjo sunkesniame priemolio dirvožemyje nei lengvesnėje priesmėlio dirvoje, kur vanduo greičiau susigėrė.

Augintojas pažymi, kad įvairios bulvių veislės į nepalankias augti sąlygas reagavo skirtingai. Pavyzdžiui, ankstyva veislė Gala kur kas mažiau nukentėjo, o prasidėjus antriniam bulvių augimui, išaugino mažiau naujų mažųjų bulvyčių.

Veislių Queen Anne ir Tornado per sausrą beveik visai nepaveikė tariamas ramybės periodas. Visos bulvių veislės vasaros pradžioje primezgė po daug gumbų, tačiau dėl sausros, o vėliau dėl perteklinės drėgmės nespėjo jų išauginti iki realizacijai reikiamo dydžio.

Derlius kiek mažesnis, bet gelbsti didesnė kaina

„Dabar sunku tiksliai pasakyti, kokį derlių išaugino atskiros bulvių veislės. Gala prikasta maždaug po 30 t/ha, tad šį sezoną puikus derlius, nors bulvėms augti palankesniais metais derėdavo daug gausiau“, – sako D. Petrovičius ir priduria, kad skanios maistinės Gala bulvės dėl patogios formos ir seklaus akučių gylio naudojamos ir sausų produktų bei pusfabrikačių gamyboje.

Šiais metais bulvių derlius mažesnis, tačiau pardavimo kaina aukštesnė negu pernai, todėl galima sakyti, kad bulvininkams metai vidutiniai

Tornado – viena iš naujų gausiai derančių bulvių veislių. D. Petrovičiaus ūkyje šį sezoną Tornado išaugino apie 30 t/ha derlių. Šios bulvės išsiskiria pailgais gumbais su raudona luobele, retomis apygylėmis akutėmis ir baltu minkštimu. Derlingumu ir kitomis gerosiomis savybėmis lenkia daugeliui žinomą veislę Laura.

Veislės Tornado bulvių tarkiai nepatamsėja, tinka blynams, kugeliui ir cepelinams

D. Petrovičius patikina, kad šeimininkaujantiems Tornado bulvės turėtų labai patikti. Jų tarkiai netamsėja, todėl puikai tinka blynams, kugeliui ir cepelinams gaminti. Jas galima kepti orkaitėje ir gruzdinti aliejuje, o verdamos nesukrenta, todėl puikiai tiks ir sriuboms ar salotoms.

Svarbu ne tik užauginti, bet ir išlaikyti

D. Petrovičiaus ūkyje bulvės kasamos bulvių kombainu, eiliškumas sudėliojamas pagal veislių ankstyvumą ir jų subrendimą. Anksčiausiai liepos mėnesį pradėtos kasti Queen Anne ir Campina, o paskui rugsėjį ir iki spalio vidurio paeiliui nukastos Gala ir Tornado. Iš traktoriaus priekabos gumbai transporteriu nukeliauja į saugykloje paruoštą vietą.

D. Petrovičiaus ūkyje bulvės kasamos kombainu, o eiliškumas sudėliojamas pagal veislių ankstyvumą ir jų subrendimo lygį

Ūkininkas pabrėžia, kad svarbu ne tik užauginti bulvių derlių, bet ir jį išlaikyti ilgesnį laiką. Visos veislės laikomos atskirai, kad nesusimaišytų, patalpose įrengta ventiliacijos sistema.

Sandėlyje veikia bulvių rūšiavimo linija, per darbo dieną galima surūšiuoti ir sufasuoti pagal reikiamą svorį po 20–24 t gumbų. Bulvės rūšiuojamos pardavimui pagal dydį nuo 45 mm iki 70 mm, 120–210 g svorio. Likusius stambesnius gumbus ūkis realizuoja perdirbimui – tarkių gamybai.

„Pernai pavyko nusipirkti šalia savų saugyklų esančias buvusias apšiltintas obuolių saugyklas. Žiemą jų sienos neperšąla, o vasarą – labai neįkaista, – džiaugėsi augintojas.

Optimalios sąlygos bulvėms laikyti per žiemą yra 3–5 laipsniai šilumos, tačiau produkciją reikia nuolat stebėti, nes atskiroms veislėms vienu ar pora laipsnių temperatūra gali būti ir žemesnė. Dainius svarsto apie papildomas investicijas į temperatūros kontroliavimo įrenginius.

Ne mažiau svarbus veiksnys yra santykinis aplinkos oro drėgnis, kuris turi būti 90 proc. Jeigu saugykloje bus per sausa, bulvės paprasčiausiai suvys ir bus netinkamos vartoti. Maža to, netekę vandens, pavytusių bulvių gumbai pasidaro neatsprūs ligoms.

Mokslininkė apie bulvių auginimui įtakos turėjusius veiksnius

Pasak LAMMC Vokės filialovyresniosios mokslo darbuotojos bulvių selekcininkės dr. Ritos Asakavičiūtės, po vasaros sausros ir karščių, rugpjūtį praūžus stichinėms liūtims ir atvėsus orams, drėgnoje dirvoje prasidėjo bulvių antrinis augimas – jos lyg pavasarį primezgė daug mažų bulvyčių.

Tai ypač būdinga kai kurioms ankstyvosioms bulvių veislėms, kurių trumpas 2–3 savaičių ramybės periodas. Lengvame smėlingame Vokės dirvožemyje dėl sausros ankstyvos bulvės užaugo, bet ne gausiai.

„Lietuvoje po gausių liūčių sunkesnėse dirvose bulvės buvo apsemtos net iki savaitės ir šiltu oru gumbai pradėjo šusti, susidarė palankios sąlygos plisti šlapiajam bulvių puviniui, – bulves ištikusias nesėkmes prisimena R. Asakavičiūtė. – Nuo praūžusių stichinių liūčių net Vokės filialio lengvose dirvose ilgai stovėjo vanduo.“

Bulvių selekcininkės teigimu, šlapiojo puvinio vystymasis priklauso nuo gumbų būklės derliaus nuėmimo metu ir nuo laikymo sąlygų. Šlapiajam puviniui jautresni sudaužyti, mechaniškai pažeisti, ligoti, pašalę, azoto trąšomis pertręšti gumbai. Liga plinta su sėkla, grybo sukėlėjai gyvena ir dirvoje.

Ligos plitimą ir žalą mažina gera agrotechnika, didinanti gumbų atsparumą: daiginimas švie­soje; tarpueilių purenimas, kaupimas; vegetacijos metu naudojamos priemonės nuo ligų bei tinka­mas nukastų bulvių paruošimas ir geros laikymo sąlygos sandėlyje.

„Vienintelis kelias apsaugoti bulves nuo puvimo – laikymo metu dažniau perrinkti. Įprastais metais reikėdavo per sezoną du kartus perrinkti, o šiemet tai reikės daryti dažniau,“ – sako R. Asakavičiūtė.

Laiku išrinkus pažeistus (ligotus, suskilusius) gumbus, galima apsaugoti likusį derlių nuo sugedimo. Maistines bulves tenka laikyti ilgai, kartais net 9 mėnesius – iki naujojo derliaus, todėl netinkamai laikant nuostoliai gali siekti 30–40 proc. ir daugiau.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos