Įsigaliojus naujiems mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašo pakeitimams mažta ūkininkų administracinė našta.
Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašo pakeitimai parengti ir su visuomene pradėti derinti dar vasarą. Suderintą su socialiniais partneriais aprašą rugsėjo pabaigoje pasirašė žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius, dabar sulaukta ir aplinkos ministro parašo.
Ministro K. Starkevičiaus teigimu, lapkričio 6-ąją įsigaliojęs įsakymas – socialiniams partneriams ištesėtas pažadas mažinti administracinę naštą ir perteklinius reikalavimus.
Pakoregavus mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašą (Aprašą), tik mėšlu ir (ar) srutomis tręšiantiems ūkininkams nelieka prievolės rengti tręšimo planų. Pagal ankstesnį reglamentavimą tręšimo planas, tręšiantiems daugiau nei 30 ha, buvo reikalingas tik mėšlu tręšiantiems ūkininkams.
Galiojantys teisės aktai numato, kad dabar tręšimo planą konkrečiam laukui reikės sudaryti vadovaujantis Tręšiamųjų produktų aprašo nuostatomis. Vis dėlto, nors tręšimo plano rengimo reikalavimai pakeisti, azoto kiekis, patenkantis į dirvą iš mėšlo, negalės viršyti 170 kg/ha normos.
Žemės ūkio ministerija primena, kad efektyvios ir pelningos veiklos siekiantys ūkininkai tręšimo planus galės rengti remdamiesi Vieninga tręšimo planų sudarymo metodika, taip pat Gerosios žemės ūkio praktikos kodeksu.
Nauja tai, kad tręšimo planus bus galima sudaryti naudojantis Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) Trąšų naudojimo apskaitos posistemyje įdiegtu Tręšimo planavimo funkciniu komponentu. Jei tręšimo planas bus sudaromas naudojantis šiuo PPIS komponentu, dirvožemio tyrimai bus neprivalomi.
Po derinimo su socialiniais partneriais pakoreguotame ir įsigaliojusiame Apraše atsisakyta praktikoje sunkiai įgyvendinamų nuostatų. Į naują Aprašą nepateko draudimas įrengti tirštojo mėšlo kompostavimo rietuves virš požeminio sausinimo (drenažo) sistemų linijų.
Neliko ir dar vieno reikalavimo – įrengiant rietuvę įvertinti požeminio vandens lygį, kuris turi būti ne žemiau nei 90 cm nuo žemės paviršiaus.
Pakoreguota ir rietuvės įrengimo vietos specifika – nereikalaujama, kad ji būtų ant vidutinio ir sunkaus priemolio, molio dirvožemio arba specialiai sutankinto (suspausto) dirvožemio. Taip pat atsisakyta kompostuojamo mišinio vartymo.
Įsigaliojęs Aprašas numato, kad tręšiamuosiuose laukuose įrengtose kompostavimo rietuvėse bus galima kompostuoti tirštąjį mėšlą su ūkyje susidarančiomis augalinės kilmės priemaišomis. Kompostavimo rietuvės tręšiamuosiuose laukuose galės būti įrengiamos ne arčiau kaip 150 m nuo gyvenamosios ar visuomeninės paskirties pastatų. Jose bus galima kompostuoti mišinį, sudarytą iš tirštojo mėšlo ir ūkyje susidariusiomis augalinės kilmės priemaišomis bei pūdyti laukuose 24 mėnesius. Taip palengvinamas biologiškai skaidžių atliekų tvarkymas ne pramoniniu būdu, o ūkininkai turės didesnį pasirinkimą, kaip tvarkyti tirštąjį mėšlą su ūkiuose susidarančiomis augalinės kilmės priemaišomis.
Svarbu tai, kad nėra prievolės kompostuoti mėšlą su augalinės kilmės priemaišomis – dėl to ūkininkas galės apsispręsti pats.
Įrengiant tirštojo mėšlo kompostavimo rietuvę pirmiausia ant dirvos turi būti paskleistas ne plonesnis kaip 20 cm smulkintų šiaudų arba 10 cm durpių sluoksnis srutoms sugerti, po to formuojama tirštojo mėšlo krūva.
Minėtas sluoksnis visu perimetru turi būti platesnis už mėšlo kompostavimo rietuvę, aiškiai matomas. Laikymo vieta turi būti apjuosta žemės pylimu, kuris turi būti ties perimetro pakraščiu. Pylimas turi būti įrengiamas taip, kad visą saugojimo laikotarpį už jo ribų neištekėtų srutos.
Taip įrengta kompostavimo rietuvė turės būti uždengiama lanksčiosiomis, vandeniui nelaidžiomis dangomis arba ne plonesniu kaip 10 cm storio durpių, žemių, smulkintų ar nesmulkintų šiaudų, pjuvenų sluoksniu.
Komentuodamas Aprašo įsigaliojimą žemės ūkio ministras K. Starkevičius pabrėžė, kad kaip ir kaimyninėse šalyse, mūsų ūkininkai nuo šiol gali kompostuoti mėšlą laukuose, tai sumažins mineralinių trąšų naudojimą.
Lietuvos ūkininkų sąjungos vicepirmininkė, Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Zita Dargienė, kurios gyvulininkystės ūkiui šie pokyčiai irgi aktualūs, sako, kad įsigaliojęs įsakymas – pagirtinas žingsnis.
„Ministras Kazys Starkevičius tesėjo duotą pažadą. Ne kartą diskutavome šia tema ir jis vis kartojo, kad pasistengs tai įgyvendinti. Taip ir padarė“, – pirmaisiais žingsniai mažesnės administravimo naštos link džiaugiasi Z. Dargienė.
Kartu ji pažymi, kad ūkininkai galės dar lengviau atsikvėpti, kai bus įgyvendinti ir kiti žingsniai.
Pokyčiai, kuriuos atneš pakeistas Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašas, bus naudingi ūkininkams. „Įgyvendinus likusius žingsnius, pagaliau viskas bus protingai sudėliota“, – konstatuoja Z. Dargienė.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Norinčiųjų paramos – beveik trigubai daugiau
2024-11-12 -
Ką svarbu žinoti apie PVM deklaracijų patikrą
2024-11-11 -
Žieminių kviečių ir rapsų būklė Mažeikių krašte
2024-11-07
Skaitomiausios naujienos
-
Kyla grūdų supirkimo kainos
2024-10-18 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28
(0)